Home
Błąd
 • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
 • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
 • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
 • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
 • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Papież Franciszek o homoseksualiźmie wśród duchow
(0 przeglądających) 
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Papież Franciszek o homoseksualiźmie wśród duchow

Papież Franciszek o homoseksualiźmie wśród duchow 4 lata, 1 miesiąc temu #4103

 • frater
 • ( Admin )
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 1434
 • Oklaski: 8
Papież Franciszek o homoseksualiźmie wśród duchownych

W ukazującym się w wielu krajach wywiadzie-rzece "Siła powołania" papież Franciszek ocenił, że Kościół nie podszedł w odpowiedni sposób do sprawy homoseksualizmu wśród duchownych, którą on sam uznał za "bardzo poważną".


Światowa premiera książki "Siła powołania. O życiu konsekrowanym i poprawie relacji w Kościele" - w dziesięciu językach, w tym po chińsku - odbędzie się 3 grudnia. W Polsce książka ukaże się nakładem poznańskiego wydawnictwa Święty Wojciech.Papież opowiada o życiu Kościoła. O źródłach, z których czerpie on siłę i sens, o obecnych wyzwaniach oraz o wizji bliższej i dalszej przyszłości stanu zakonnego i duchownego. Wywiad z Franciszkiem przeprowadził hiszpański klaretyn o. Fernando Prado. Czterogodzinna rozmowa zaowocowała ponad 130 stronami książki.Czy za pedofilię w Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści? [WYJAŚNIAMY] >>Szeroko komentowany fragment wywiadu dotyczy obecności w zgromadzeniach zakonnych i wśród kapłanów osób o orientacji homoseksualnej. Franciszek, cytowany w piątek przez włoskie media, stwierdził: "To coś, co mnie martwi, bo może w pewnym momencie sprawa ta nie została dobrze rozwiązana"."Na etapie formacji musimy bardzo troszczyć się o dojrzałość ludzką i uczuciową" - dodał papież w rozmowie przeprowadzonej przez hiszpańskiego misjonarza klaretyna Fernando Prado. Dodał, że niezbędny jest proces "rozeznania". Bez niego, ostrzegł, "problemy rosną"."Zdarza się, że na początku nie są widoczne, ale potem się ujawniają" - zaznaczył Franciszek.Następnie stwierdził: "Sprawa homoseksualizmu jest bardzo poważna i wymaga odpowiedniego rozeznania wśród kandydatów od samego początku"."Musimy być wymagający. W naszych społeczeństwach wydaje się wręcz, że homoseksualizm jest modny, a ta mentalność w pewien sposób oddziałuje także na życie Kościoła" - oświadczył Franciszek.Opowiedział, że był u niego "zgorszony" biskup z wielkiej diecezji, który zdał sobie sprawę z tego, że są w niej księża-homoseksualiści i że musiał interweniować."To jest rzeczywistość, której nie możemy zaprzeczyć" - zauważył papież i dodał, że wiele podobnych przypadków jest też w życiu zakonnym. Jak ujawnił, od jednego z przełożonych zakonów usłyszał kiedyś, że "nie jest to poważna sprawa". Tę postawę Franciszek uznał za "błąd".Arcybiskup Neapolu wysyła do Watykanu dokument liczący 1233 strony zawierający listę księży gejów >>Franciszek podkreśla, że nie można negować faktu istnienia homoseksualnych księży, nie można się jednak na to w żadnej mierze godzić. Wspomina, że pewien zakonnik pytał go, czy widzi coś złego w obecności w jego zgromadzeniu "dobrych chłopaków, którzy byli gejami". Mówił papieżowi, że "nie jest to aż tak poważna sprawa; to tylko sposób wyrażania afektu".

Zdaniem Franciszka to błędny sposób myślenia. "Nie jest to po prostu sposób wyrażania afektu. W życiu konsekrowanym i kapłańskim na tego rodzaju afekty nie ma miejsca. Dlatego Kościół zaleca, by osób o zakorzenionej tendencji homoseksualnej nie przyjmować do posługi kapłańskiej ani do zgromadzeń zakonnych" - zaznacza Franciszek. I wyraźnie dodaje: "Posługa kapłańska i życie konsekrowane nie są dla nich". Poleca, by "homoseksualnych księży, zakonników i zakonnice zdecydowanie nakłaniać do pełnego przeżywania celibatu".W wywiadzie-rzece papież ponownie skrytykował klerykalizm i ocenił, że można dostrzec go na przykład u osób, które "mają muchy w nosie"."To ci, którzy zachowują się jak arystokraci w stosunku do innych" - ocenił Franciszek. Zauważył, że ktoś taki "jest zawsze ponad resztą świętego ludu Bożego". Zdaniem Franciszka, kiedy jest klerykalizm i "arystokratyzm" i "elitaryzm", nie ma ludu Bożego.

www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,7678,franciszek-sprawa-homoseksualistow-wsrod-ksiezy-i-zakonnikow-nie-zostala-dobrze-rozwiazana.html
Ostatnio zmieniany: 4 lata, 1 miesiąc temu przez frater.
 • Strona:
 • 1
Wygenerowano w 0.25 sekundy