Home
Błąd
  • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
  • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
  • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
  • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
  • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Uzdrowienia z Imprimatur

Uzdrowienia z Imprimatur 8 lata, 7 mies. temu #3883

  • frater
  • ( Admin )
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 1469
  • Oklaski: 8
odnowa.diecezja.waw.pl/download/Jezus%20zyje%20-%20E.Tardif.pdf

EMILIEN TARDIF
Jose H. Prado Flores
JEZUS ŻYJE
z j zyka francuskiego prze o y Mariusz Bigiel SJ ę ł ż ł
Wydanie oryginalne ukaza o si w j z. hisz. pt.  Jesus esta vivo" ł ę ę
w Publicaciones  Kerygma", Meksyk 1984.
T umaczenia dokonano z wydania w j z. franc. ł ę
pt.  Jesus a fait de moi un teraom",
Wydawnictwo Editions Renouveau Service, Pary 1985, ż
IMPRIMATUR Olc-8/91 Wikariusz Generalny bp Marian Kruszy owicz Szczecin 27.11.1991 r. ł
Korekta
BO ENA WOJTKIEWICZ Ż
ISBN 83-7041-020-0
OTTON1ANUM
SZCZECI SKIE WYDAWNICTWO Ń
ARCHIDIECEZJALNE OTTONIANUM
SZCZECIN 1993
SPIS TRE CI Ś
Wst p ę
Rozdzia Ił Gru lica p uc ź ł
Rozdzia II ł Nagua i Piroentel
A. Nagua
B. Pimentel
a) pierwsze spotkanie
b) drugie spotkanie
c) trzecie spotkanie
d) czwarte spotkanie
e) pi te spotkanie ą
f) Niedziela Palmowa
g) Wielki Pi tek ą
Rozdzia III ł Jezus yje ż
Rozdzia IV ł S owo poznania ł
Rozdzia V ł Uzdrowienie
A. Choroba cia a i uzdrowienie fizyczne ł
a) Jezus
b) Ko ció ś ł
c) znaki
d) cuda i uzdrowienia
e) modlitwa za chorych
B. Choroba serca i uzdrowienie wewn trzne ę
a) korzenie problemu
b) modlitwa
1) w Imi Jezusa ę
2) przez Krew Baranka
3) przez Rany Jezusa
4) modlitwa w j zykach ę
5) wstawiennictwo Maryi
C. Choroba ducha i pojednanie
D. Powrót do zdrowia
a) ycie sakramentalne ż
b) modlitwa
c) czytanie S owa Bo ego ł ż
d) wspólnota
e) s u ba ł ż
Rozdzia VI ł Uwolnienie
A. Dr czenie ę
B. Prze ladowanie ś
a) modlitwa uwolnienia
b) uwolnienie samego siebie
C. Op tanie ę
Rozdzia VII ł Pomoc w uzdrowieniu
A. Ewangelizuj cą
B. W wierze i oczekiwaniu
C. Nawrócenie
D. Pierwsze przebaczenie
E. Modlitwa we wspólnocie
F. Modlitwa chorego
G. Wstawiennictwo Maryi
H. Zdanie si na Boga ę
I. Modlitwa w j zykach ę
J. Wyrzeczenie si szatana ę
Rozdzia VIII ł Pi listów ęć
Rozdzia IX ł Ostatnia podróż
WST PĘ
Nie mo emy milcze wobec tego, co my widzieli i s yszeli. Zapraw ż ć ś ł d godne to i sprawiedliwe, ę
s uszne i zbawienne, oraz konieczne zabra g os i obwie ci ca emu wiatu niektóre spo ród cudów, ł ć ł ś ć ł ś ś
których dokona Pan. ł
Ksi ka ta jest uwielbieniem i dzi kczynieniem od tych, którzy w jakikolwiek sposób zostali ąż ę
przez Boga obdarzeni ask w czasie drugiego okresu ewangelizacji, której towarzyszy y znaki, cuda ł ą ł
i uzdrowienia.
Nie jest to ksi ka w sensie cis ym  jest to raczej wiadectwo. Ewangelia, zanim zosta a ąż ś ł ś ł
napisana, by a wcze niej prze ywana i g o ł ś ż ł szona.
Za tymi stronicami kryje si osoba g osz cego Ewangeli  osoba tak ywa, e nieomal mo na ę ł ą ę ż ż ż
us ysze jej g os; przede wszystkim jednak mo na na tych kartkach spotka tego, który jest sam ł ć ł ż ć ą
Ewangeli : Jezusa Chrystusa, który jest wczoraj i dzi i ten sam na wieki. To w a nie On jest g ównym ą ś ł ś ł
bohaterem. Ojciec Emilien niós Chrystusa na pi ciu kontynentach. Jako ma y osio ek z Betfage ł ę ł ł
otrzyma dywan kwiatów na Haiti, ale do wiadczy tak e prze ladowa w Kongo. Jednak nie kruche ł ś ł ż ś ń
naczynie, które przechowuje skarb jest najistotniejsze, ale jego zawarto : Jezus Chrystus. ść
Ksi ka ta nie jest instrukcj jak modli si o uzdrowienie, ale wiadectwem o tym, e Bóg ąż ą ć ę ś ż
równie dzisiaj uzdrawia Swoje chore dzieci. Tematem jej nie s uzdrowienia, ale ewangelizacja. Jest to ż ą
krzyk, który wznosi si w tym celu, aby nape ni nadziej tych, którzy wierz , e ten sam Jezus, który ę ł ć ą ą ż
umar na krzy u, yje  a to oznacza, e nie ma dla Niego nic niemo liwego. ł ż ż ż ż
Czy jest co dziwnego w tym, e Bóg dokonuje cudów w dzisiej ś ż szych czasach, skoro jest On przecież
Cudownym Bogiem?
Dlatego te , je li jest co , czego ta ksi ka na pewno nie potrzebuje, to jest to w a nie wst p. ż ś ś ąż ł ś ę
Meksyk, 24 czerwca 1983 roku Uroczysto ci w. Jana Chrzciciela ś Ś
Szczeci skie Wydawnictwo Archidiecezjalne Ottonianum, Szczecin 1993 ń
Wydanie III poprawione

Odp: Uzdrowienia z Imprimatur 8 lata, 7 mies. temu #3884

  • frater
  • ( Admin )
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 1469
  • Oklaski: 8
ROZDZIA I Ł
Gru lica p uc ź ł
W roku 1973 by em prowincja em zgromadzenia Misjonarzy Naj ł ł ś ę wi tszego Serca Pana Jezusa
w Republice Dominikany. W ci gu 16 lat przebywania w tym kraju na misjach pracowa em bardzo ą ł
du o, kosztem swojego zdrowia. Du o czasu up yn o mi na za atwianiu spraw materialnych: ż ż ł ęł ł
budowaniu kaplic, seminariów duchownych, ośrodków kultury, punktów katechetycznych itp. Bardzo
stara em si , aby zdoby fundusze na wybudowanie mieszka i na wy ywienie naszych kleryków. Pan ł ę ć ń ż
pozwoli mi prowadzi ycie skoncentrowane na tego typu zaj ciach a do dnia, w którym ł ć ż ę ż
zachorowa em. ł
14 czerwca 1973 roku, podczas zgromadzenia Ruchu Rodzin Chrze cija skich, niespodziewanie ś ń
poczu em si le, a nawet bardzo le. Trzeba by o natychmiast odwie mnie do Krajowego Centrum ł ę ź ź ł źć
Medycznego. By o ze mn tak le, e my la em, i nie prze yj tej nocy. By em rzeczywi cie ł ą ź ż ś ł ż ż ę ł ś
przekonany, e wkrótce umr . Wcze niej cz sto rozmy la em o mierci, ale nigdy nie do wiadczy em ż ę ś ę ś ł ś ś ł
jej na sobie. Tego jednak wieczoru spotka em si z ni i nie mog powiedzie , aby by o to przyjemne ł ę ą ę ć ł
prze ycie. ż
Lekarze zrobili mi bardzo szczegó owe badania wykrywaj c ostr gru lic p uc. Widz c, e jest ł ą ą ź ę ł ą ż
ze mn le, chcia em wróci do Quebec w Kanadzie, do mego ojczystego kraju, gdzie mieszka a moja ą ź ł ć ł
rodzina. By em jednak do tego stopnia os abiony, e okaza o si to niemo liwe. Zmuszono mnie do ł ł ż ł ę ż
odczekania dwóch tygodni i do przej cia kuracji wzmacniaj cej, aby podró sta a si mo liwa. ś ą ż ł ę ż
W Kanadzie umieszczono mnie w specjalnym centrum medycznym, gdzie powtórnie mnie
przebadano, aby stwierdzi natur dolegliwo ci. Ca y lipiec up yn mi na badaniach, analizach, ć ę ś ł ł ął
prze wietleniach itp. W ich wyniku stwierdzono naukowo, e gru lica dokona a powa nych uszkodze ś ż ź ł ż ń
obu moich p uc. Aby doda mi otuchy, powiedziano, e by mo e po roku leczenia i wypoczynku b d ł ć ż ć ż ę ę
móg by wypisany ze szpitala. ł ć
Pewnego dnia z o ono mi dwie szczególne wizyty. Najpierw przy ł ż by ksi dz, który by ł ą ł
redaktorem naczelnym czasopisma  Notre Dame". Prosi mnie, abym pozwoli mu zrobi zdj cie do ł ł ć ę
artyku u zatytu owanego:  Jak prze ywa swoj chorob ? ł ł ż ć ą ę
Nie zd y em jeszcze dobrze wypocz po jego wyj ciu, gdy nagle wtargn o do mojej sali pi ąż ł ąć ś ęł ęć
świeckich osób z odnowy charyzmatycznej.
B d c w Ameryce aci skiej cz sto wy miewa em si z odnowy charyzmatycznej twierdz c, e ę ą Ł ń ę ś ł ę ą ż
Dominikana nie potrzebuje daru języków, ale przemian spo ecznych  a tu nagle przyszli do mnie ł
charyzmatycy, by modli si w sposób, który nie bardzo akcep ć ę towa em... ł
Przyszli modli si w dwóch sprawach: abym zaakceptowa cho ć ę ł rob i abym odzyska zdrowie. ę ł
B d c ksi dzem misjonarzem pomy ę ą ę śla em sobie, e nie by oby to zbyt buduj ce, gdybym odrzuci ich ł ż ł ą ł
modlitw . Szczerze mówi c zgodzi em si na ni bardziej z powodu dobrego wychowania ni ę ą ł ę ą ż
z wewn trznego przekonania. Nie wierzy em, aby zwyk a, prosta modlitwa mog a przywróci mi ę ł ł ł ć
utracone zdrowie.
Ludzie ci powiedzieli z wielkim przekonaniem:
 B dziemy teraz czyni to, o czym jest napisane w Ewangelii:  Na chorych r ce k a b d i ci ę ć ę ł ść ę ą
odzyskaj zdrowie" (Mk 16, 18). W a nie w ten sposób b dziemy si modli i Pan zaraz ci uzdrowi. ą ł ś ę ę ć ę
Chwil pó niej podeszli ca kiem blisko do krzes a, na którym siedzia em i po o yli na mnie r ce. ę ź ł ł ł ł ż ę
Poniewa nigdy nie widzia em niczego podobnego, zbi o mnie to z tropu. Czu em, e wygl dam bardzo ż ł ł ł ż ą
ś ę miesznie z ich r kami po o onymi na mnie i by em nieco sfrustrowany z tego powodu, e ł ż ł ż ludzie
przechodz cy przez korytarz zagl dali ciekawie przez uchylone drzwi... Dlatego te przerwa em ą ą ż ł
modlitw i zaproponowa em: ę ł
 Je eli chcecie, mo na zamkn drzwi... ż ż ąć
 Dobrze, ojcze, nie ma adnych przeszkód...  odpowiedzieli. ż
Zamkn li wi c drzwi, ale Jezus by ju w rodku, bo w czasie modlitwy czu em wielkie ciep o ę ę ł ż ś ł ł
w p ucach. Pomy la em sobie, e to nawrót choroby i e zaraz umr . Tymczasem by a to mi o Jezusa, ł ś ł ż ż ę ł ł ść
który dotyka mnie i uzdrawia moje chore p uca. W czasie modlitwy pojawi o si proroctwo. Pan ł ł ł ł ę
mówi do mnie:  uczyni z ciebie wiadka mojej mi o ci". ł ę ś ł ś
Jezus, który yje, przywróci ycie nie tylko moim p ucom, ale tak e mojemu kap a stwu, ca ej ż ł ż ł ż ł ń ł
mojej osobie. Trzy dni pó niej czu em si wietnie. Mia em wspania y apetyt, spa em dobrze i nie ź ł ę ś ł ł ł
odczuwa em adnego bólu. Lekarze natomiast byli gotowi rozpocz leczenie. Niestety jednak, adne ł ż ąć ż
lekarstwo nie pomaga o w dolegliwo ci, któr wykryli. Wobec tego zastosowali specjalne zastrzyki ł ś ą
wzmacniaj ce, ale i one nie by y w stanie zadzia a ... ą ł ł ć
Ja za ze swej strony czu em si dobrze i chcia em wróci do domu, ale zmuszono mnie, abym ś ł ę ł ć
pozosta w szpitalu  a to w tym celu, by lekarze mogli poszukiwa gru licy, która niespodziewanie ł ć ź
wymkn a im si z r ki. W ko cu, po up ywie miesi ca, po wielu analizach, ordynator powiedzia : ęł ę ę ń ł ą ł
 Prosz ojca, wypisujemy ojca do domu. Jest ojciec zupe nie zdrów, ale to przeczy temu ę ł
wszystkiemu, czego uczy medycyna. Nie wiemy, jak si to sta o... ę ł
Po chwili doda wzruszaj c ramionami: ł ą
 Ksi dz jest wyj tkowym przypadkiem w tym szpitalu... ą ą
 W moim zgromadzeniu zakonnym równie  odpowiedzia em miej c si . ż ł ś ą ę
Opu ci em szpital bez zastrzyków, bez leków, bez recept... Wraca ś ł łem do domu i wa y em 50 ż ł
kilogramów. W szpitalu, zamiast leczy gru lic , próbowano u mierci mnie g odem. ć ź ę ś ć ł
Dwa tygodnie pó niej ukaza si 8. numer przegl du  Notre Dam ". Na stronie pi tej widnia a ź ł ę ą ę ą ł
moja fotografia: siedzia em na owym os awionym fotelu, w ród ró nych aparatów medycznych, ł ł ś ż
ze smutn min i zamy lonym wzrokiem. Poni ej widnia napis:  ...chory musi si nauczy prze ywa ą ą ś ż ł ę ć ż ć
swoj chorob , przyzwyczai si do ukrytych sugestii, niedyskretnych pyta ... a tak e do przyjació , ą ę ć ę ń ż ł
którzy patrz na pacjenta ca kiem innym wzrokiem ni dotychczas..." ą ł ż
Tymczasem moje zdrowie wskazywa o co wr cz przeciwnego. Pan mnie uzdrowi . Tylko moja ł ś ę ł
wiara by a bardzo ma a, by mo e mniejsza od ziarnka gorczycy, lecz Bóg, sam b d c wielkim, nie ł ł ć ż ę ą
zwa a na moj ma o . Taki jest w a nie mój Bóg... Gdyby by On takim, jakim by my chcieli, aby by , ż ł ą ł ść ł ś ł ś ł
nie by by wcale Bogiem. ł
W ten sposób, na swoim w asnym ciele, otrzyma em pierwsz lekcj na temat pos ugi ł ł ą ę ł
uzdrawiania, któr to pos ug w przysz o ci mia em wype nia . By a to lekcja podstawowa: Bóg ą ł ę ł ś ł ł ć ł
uzdrawia nas za pomoc takiej wiary, jak aktualnie posiadamy. Nie wymaga wi cej ni to, co mamy. ą ą ę ż
15 wrze nia wzi em udzia w pierwszym w moim yciu spotkaniu modlitewnym odnowy ś ął ł ż
charyzmatycznej. Nie bardzo wiedzia em na czym ma to polega , ale poszed em tam, poniewa ludzie, ł ć ł ż
którzy si modlili nade mn , prosili mnie, abym z o y wiadectwo o moim uzdrowieniu. ę ą ł ż ł ś
W tym samym miesi cu zacz em powoli wraca do pracy i napisa ą ął ć ł ł em do mojego prze o onego, ż
aby zezwoli na to, abym rok, który mia mi up yn na pobycie w szpitalu, móg po wieci na ł ł ł ąć ł ś ć
poznawanie odnowy charyzmatycznej w Kanadzie i USA. Udzielono mi pozwolenia i oddelegowano do
najwi kszych grup: w Quebec, Pittsburgu, Notre Dam i Arizonie. ę ę
Pami tam dobrze pewien dzie , w którym w Los Angeles od ę ń prawia em Msz wi t , na której ł ę Ś ę ą
obecna by a moja siostrzenica oraz jej przyjaciel. Po przeczytaniu po francusku Ewangelii, chcia em j ł ł ą
wyja ni , ale zacz em wysy a jakie dziwne d wi ki. Czu em, e moje usta jakby sztywniej ś ć ął ł ć ś ź ę ł ż ą
I zacz em wypowiada s owa, których znaczenia nie zna em. Nie by o to ani troch podobne: ani do ął ć ł ł ł ę
francuskiego, ani do angielskiego, ani do hiszpa skiego, które to j zyki zna em. ń ę ł
Kiedy si to sko czy o, wykrzykn em ze zdziwieniem: ę ń ł ął
 Nie mówcie mi tylko, e otrzyma em dar j zyków! ż ł ę
 Niestety, jednak tak si sta o, wujku  odpowiedzia a siostrzenica  mówisz j zykami... ę ł ł ę
Tak wiele przedtem na miewa em si z daru j zyków, gdy tym ś ł ę ę czasem Pan udzieli mi go w chwili, ł
gdy w a nie mia em g osi S owo Bo e. W ten sposób odkry em ten pi kny dar od Pana.

Odp: Uzdrowienia z Imprimatur 8 lata, 7 mies. temu #3885

  • frater
  • ( Admin )
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 1469
  • Oklaski: 8
ROZDZIA II Ł
Nagua i Pimentel
A. Nagua
Po roku, który mia em sp dzi w szpitalu, wróci em do Dominika ł ę ć ł ny. Mój prze o ony wys a ł ż ł ł
mnie do pewnej parafii w mie cie Nagua. ś
Zaraz po przybyciu zwo a em czterdzie ci osób, aby z o y wiade ł ł ś ł ż ć ś ctwo o moim uzdrowieniu.
Pami tam, e zaprosi em przede wszystkim chorych, aby modli si za nich. Ku mojemu zdziwieniu, ę ż ł ć ę
rzeczywi cie przysz o wi cej chorych ni zdrowych. Tej nocy Pan uzdrowi dwie osoby. Zgromadzenie ś ł ę ż ł
wybuchn o rado ci , a ludzie, którzy zostali uzdrowieni, wsz dzie sk adali wiadectwa. ęł ś ą ę ł ś
W ten sposób rozpocz a si historia, o której na pocz tku nie my la em, e mo e by a tak ęł ę ą ś ł ż ż ć ż
cudowna. Dzi ki uzdrowieniom, które dokonywa Pan, nasza grupka przypomina a uczt w Królestwie ę ł ł ę
Bo ym (Mt 22, 1-14): zaproszonymi byli niewidomi, g usi, niemi i ubodzy. Ka dego tygodnia Pan ż ł ż
uzdrawia chorych. ł
W sierpniu Bóg uzdrowi Sar z raka skóry. By a ona skazana na mier z powodu choroby ł ę ł ś ć
i wysz a ze szpitala, aby umrze w swoim w asnym domu. Przyprowadzono j na spotkanie i w czasie ł ć ł ą
modlitwy za chorych poczu a g bokie oraz silne ciep o w swoim wn trzu i zacz a p aka . Powoli ł łę ł ę ęł ł ć
zaczyna a zdawa sobie spraw , e choroba znik a. Dwa tygodnie pó niej by a ca kiem zdrowa ł ć ę ż ł ź ł ł
i wróci a na spotkanie z ca unem w r kach: by o to ubranie, które jej dzieci kupi y na pogrzeb. ł ł ę ł ł
Ludzie przybywali t umnie. Wszyscy piewali na chwa Bo i spontanicznie wielbili Boga. ł ś łę żą
Wobec cudów i uzdrowie wybuchali wielkim p aczem  by y to zy szcz cia. Opowiadali pó niej ń ł ł ł ęś ź
wsz dzie i wszystkim o tym, co dzieje si w ich parafii. Po kilku tak szcz liwych i pi knych ę ę ęś ę
spotkaniach niektórzy ksi a zacz li mówi :  Ojciec Tardif zosta uzdrowiony z gru licy, ale za to ęż ę ć ł ź
choroba przerzuci a mu si na g ow . Poniewa modli em si w innych j zykach i g osi em moc ł ę ł ę ż ł ę ę ł ł
uzdrowienia Chrystusowego, twierdzili, e zwariowa em. ż ł
Tymczasem Pan przemówi do nas poprzez proroctwo:  Ja dzia am w pokoju. Pokój mój daj ł ł ę
wam. B d cie zwiastunami pokoju. Za ą ź czynam rozlewa Mego Ducha na was. Jest to ogie po eraj cy, ć ń ż ą
który wkrótce opanuje ca e miasto. Otwórzcie oczy i uszy, poniewa zoba ł ż czycie znaki i cuda, które
wielu pragn o ujrze a nie widzieli. To Ja, który do was mówi , to uczyni ." ęł ć ę ę
Mieli my pewno , e stoimy wobec dzie Pana. Mia o miejsce tak wiele cudów, e nie mo na ś ść ż ł ł ż ż
ich by o policzy : pary, które y y bez lubu pobiera y si , m odzie by a wyzwalana z alkoholizmu, ł ć ż ł ś ł ę ł ż ł
narkomanii... By to cudowny po ów. Po d ugim i mozolnym zarzucaniu w dki, na któr bezskutecznie ł ł ł ę ą
chcia em z apa jak ryb , Pan nape ni sieci tak obficie, e wydawa o si , i nie starczy miejsca dla ł ł ć ąś ę ł ł ż ł ę ż
ryb w ódce ( k 5,7). Jezus wyzwala swój lud z kajdan niewoli. M odzi ludzie, którzy ju od dawna nie ł Ł ł ł ż
interesowali si ani Ko cio em, ani sprawami wiary, zacz li nagle prze ywa i g osi Jezusa jako Tego, ę ś ł ę ż ć ł ć
który wyzwala.
Podczas rekolekcji parafialnych g osili my Jezusa, a nast pnie, w czasie Eucharystii, modlili my ł ś ę ś
si za chorych. Pierwsze s owo poznania, które wtedy otrzyma em, brzmia o: ę ł ł ł
 Znajduje si tutaj kobieta, która w tej chwili jest uzdrawiana z raka. Odczuwa ona silne ciep o w ę ł
okolicy brzucha.
Modli em si dalej, podczas gdy przychodzi y nowe s owa po ł ę ł ł znania potwierdzone przez
świadectwa. Tylko na pierwsze s owo nie by o adnej odpowiedzi. ł ł ż
Nazajutrz pewna niewiasta powiedzia a do mikrofonu wobec wszy ł stkich:
 By mo e b dziecie zdziwieni, e mnie tutaj widzicie. Jestem grzesznic , ulicznic  od wielu lat ć ż ę ż ą ą
uprawiam prostytucj . Wczoraj przyby am na Msz wi t , w czasie której modlono si o uzdrowienie, ę ł ę Ś ę ą ę
lecz z powodu mego dotychczasowego ycia wstydzi am si wyj naprzód i zosta am nieco w ukryciu, ż ł ę ść ł
za palisad . Mia am raka. Przesz am dwie operacje, które nie zatrzyma y choroby, ale w momen ą ł ł ł cie,
kiedy ksi dz powiedzia , e kto teraz tutaj jest uzdrawiany z raka, czu am, e to w a nie ja... ą ł ż ś ł ż ł ś
Pan uzdrowi j nie tylko z raka cia a, ale tak e z raka duszy. Nast pnego dnia wyspowiada a si ł ą ł ż ę ł ę
i przyj a Komuni w. Gdy widzia em j przyst puj c do Komunii wi tej z wielk rado ci i zami ęł ę Ś ł ą ę ą ą Ś ę ą ś ą ł
szcz cia na twarzy, przyszed mi na my l syn marnotrawny, który spo ywa utuczone ciel zabite przez ęś ł ś ż ł ę
ojca. Przyj a ona Baranka Bo ego, który g adzi grzechy wiata, który oczy ci jej dusz i zmieni ęł ż ł ś ś ł ę ł
życie. Powróci a nast pnie do domu publicznego, aby ze zami w oczach wiadczy wobec swoich ł ę ł ś ć
kole anek: ż
 Nie przysz am wzywa was do porzucenia tego ycia. Chc tylko opowiedzie wam o moim ł ć ż ę ć
przyjacielu  Jezusie, który odkupi mnie i zmieni moje ycie. ł ł ż
Opowiedzia a im o swoim uzdrowieniu i nawróceniu. Pó niej poprosi a o zezwolenie na ł ź ł
za o enie grupy modlitewnej w domu publicznym i w ka dy poniedzia ek zamykano tam drzwi dla ł ż ż ł
grzechu, a otwierano na Serce Jezusa. By a tam modlitwa, czytanie S owa Bo ego, piewy. ł ł ż ś
Nie na tym jednak zako czy o si dzia anie Pana. Rok pó niej zorganizowano rekolekcje dla 47 ń ł ę ł ź
prostytutek z miasta. Widzia em na w asne oczy moc Mi osierdzia Bo ego. Nast powa y nawrócenia: ł ł ł ż ę ł
27 spo ród nich opu ci o swoje dawne ycie od razu, 21 zacz o wchodzi na drogi Pana. Kilka z nich ś ś ł ż ęł ć
sta o si nawet katechetkami, inne animatorkami wiadcz cymi o przemieniaj cej sile Mi osierdzia ł ę ś ą ą ł
Boga w grupach modlitewnych. Spo ród 24 domów publicznych na ulicy Mariano osta y si tylko 4. ś ł ę
Cz onkinie grup rozprzestrzenia y si i Pan za ich pomoc przemienia inne kobiety. ł ł ę ą ł
Trzeba tutaj przypomnie s owa Jezusa, e grzesznicy wchodz do Królestwa Bo ego przed ć ł ż ą ż
uczonymi w Pi mie i faryzeuszami. ś
Diana, bo tak mia a na imi pierwsza nawrócona prostytutka, zosta a dotkni ta mi o ci Bo ł ę ł ę ł ś ą żą
i odda a si Panu ca kowicie. Nie ł ę ł mniej jednak jej ugruntowanie w wierze przebiega o powoli i nie by o ł ł
pozbawione trudno ci. Prze y a nawet powrót do grzechu z powodu trudno ci ekonomicznych. Ale gdy ś ż ł ś
tylko oddali a si od Pana, On przemówi do niej:  Diano, ktokolwiek idzie za mn drog wia ł ę ł ą ą ś t o ci, ł ś
niczego mu nie braknie". Wtedy nawróci a si znów i przysz a z powrotem do Pana. Sta a si nawet ł ę ł ł ę
katechetk i wiadczy z wielk moc na ró nych rekolekcjach o Mi osierdziu Bo ym. Jest cz onki ą ś ą ą ż ł ż ł nią
grupy ewangelizacyjnej i wielu kap anów pragnie mie tak wiel ł ć k moc w przepowiadaniu Dobrej ą
Nowiny o Jezusie, jak posiada Diana. ą
Wed ug oficjalnych statystyk w mie cie Nagua by o ponad 500 domów publicznych. Ponad 80% ł ś ł
zamkn o swoje drzwi. Nie wszystkie kobiety zosta y nawrócone, ale ka da z nich us ysza a or dzie ęł ł ż ł ł ę
o Jezusie, który yje. Wi kszo domów, które by y na us ugach grzechu i egoizmu, sta o si domami ż ę ść ł ł ł ę
spotka grup modlitewnych. Zmiana by a tak wyra na, e powiedziano mi: ń ł ź ż
 Nagua by a miastem prostytucji, ale zmieni a si w miasto modlit ł ł ę wy.
Dzi nie ma w Nagua ulicy, na której nie by oby grupy modlitew ś ł nej. Te w a nie ma e grupki ł ś ł
ewangelizuj , g osz S owo Bo e i do ą ł ą ł ż prowadzaj ludzi do spotkania z Jezusem yj cym. ą ż ą
Przyk ad miasta Nagua wyrabia w nas poj cie, co to znaczy charyzmat ewangelizacji. Nie jest to ł ę
dodatkowa ozdoba, ale g ówny motor w g oszeniu Ewangelii. ł ł
Istnieje wielu ludzi, którzy odrzucaj charyzmaty mówi c, e nie maj one znaczenia. Zwracam ą ą ż ą
im tylko uwag , e Nagua zosta a poruszona Ewangeli i straci a reputacj  miasta prostytucji" dzi ki ę ż ł ą ł ę ę
rekolekcjom dziewcz t z ulicy. Dosz o do tych rekolekcji dzi ki kobiecie podobnej postaw do Marii ą ł ę ą
Magdaleny, która posz a za Jezusem, a nast pnie sk ada a o Nim wiadectwo wobec wszystkich. ł ę ł ł ś
Dlaczego? Poniewa zosta a uzdrowiona fizycznie  uzdrowiona z raka. Zwyk e uzdrowienie ż ł ł
doprowadzi o do przemian spo ecznych. W taki w a nie sposób rozprzestrzenia si Królestwo Bo e  ł ł ł ś ę ż
zwyk e, proste wydarzenia, b d ce jak ziarenko gorczycy, które dojrzewaj c daje owoce w obfito ci. ł ę ą ą ś
Kim jeste my my  ludzie, e o mielamy si poddawa w w tp ś ż ś ę ć ą liwo i os dza drogi Pana? ść ą ć
B. Pimentel
By em szcz liwy w Nagua pracuj c z grupami modlitewnymi, lecz Duch wi ty przygotowa ł ęś ą Ś ę ł
dla mnie wielk niespodziank . Prawdziwie drogi Pana nie s naszymi drogami (Iz 55,, ale za to s ą ę ą ą
lepsze od tego, co mogliby my sami wyprosi czy te wyobrazi sobie (Ef 3,20). ś ć ż ć
Ojciec prowincja kaza mi w trybie natychmiastowym zast pi ksi dza, który wyje d a na ł ł ą ć ę ż ż ł
wakacje. Szczerze mówi c, mia em wiele obaw opuszczaj c Nagua. ą ł ą
Zawsze chcieliby my zabezpiecza si swoimi sposobami  a to bardzo przeszkadza dzia a ś ć ę ł ć
Duchowi wi temu. ycie w Duchu jest yciem wyrzekania si tego co nasze, nawet w tym, co Ś ę Ż ż ę
nazywamy  naszym pos ugiwaniem". Jeste my wezwani do tego, aby by wiecz ł ś ć nymi pielgrzymami,
którzy yj pod przeno nymi namiotami, gotowi zawsze podj podró bez biletu powrotnego. W a nie ż ą ś ąć ż ł ś
wtedy, gdy nic nie posiadamy, jeste my w stanie otrzyma wszystko. ś ć
10 czerwca 1974 roku przyby em na miejsce nowego przeznaczenia: Pimentel by o sympatyczn ł ł ą
wiosk , usytuowan w centrum kraju i otoczon urocz dolin , bogat w ry , ziemniaki, kakao ą ą ą ą ą ą ż
i pomarańcze, które ros y dzi ki obfitym wodom rzeki Cuaba. ł ę
Przez wiosk przebiega a tylko jedna, niebrukowana ulica, po której przechadza y si os y, konie ę ł ł ę ł
i przeje d a jeden samochód, a nawet od czasu do czasu autobus... Flaga narodowa dumnie powiewa a ż ż ł ł
nad merostwem i smuk e palmy oraz akacje ogrodu miejskiego oddawa y jej honory. ł ł
Naprzeciwko znajdowa a si parafia w. Jana Chrzciciela, którego to imi przywiod o mi na ł ę ś ę ł
my l stwierdzenie, e moja rola, jak zawsze w przypadku tego, kto ewangelizuje, polega na ś ż
przygotowaniu drogi Panu. Duch zaprowadzi mnie tam, abym by wiadkiem wiat o ci Jezusa ł ł ś ś ł ś
Chrystusa Zmartwychwsta ego. ł
Zaraz po przybyciu uda em si do proboszcza, który w a nie domyka swoje walizki. ł ę ł ś ł
Poprosi em go tylko o pozwolenie na za o enie ma ej grupki Odnowy, poniewa bez modlitwy nie ł ł ż ł ż
wyobra a em sobie pracy. ż ł
Zbi o go to z tropu, ba si czego . Nie odmówi mi jednak, poniewa przyjecha em zast pi go ł ł ę ś ł ż ł ą ć
po to, aby móg pojecha na wakacje. Odezwa si do mnie: ł ć ł ę
 To dobrze, za ó grup , ale tylko bez charyzmatów! ł ż ę
 Wszystko w porz dku, ale to nie ja rozdzielam charyzmaty. Pochodz one od Ducha wi tego. Je li ą ą Ś ę ś
On zechce ich udzieli ludziom z twojej parafii, co ja na to poradz ?... ć ę
 Rób co chcesz!  odpowiedzia i pojecha na urlop. ł ł
Lato tego roku by o bardzo upalne, co odebrali my jako dobry znak. ł ś
Je li kto nie wierzy, e Jezus yje i dzia a, nie powinien czyta tego co teraz nast pi, poniewa ś ś ż ż ł ć ą ż
wyda mu si to niewiarygodne. ę
a) Pierwsze spotkanie
W czasie Mszy wi tej w najbli sz niedziel zaprosi em ludzi na konferencj na temat odnowy Ś ę ż ą ę ł ę
charyzmatycznej, obiecuj c im, e opowiem o moim uzdrowieniu. ą ż
Uczestniczy o w tym spotkaniu oko o 200 osób. Ludzie ci mieli tak wielk wiar , e przywie li ł ł ą ę ż ź
pewnego sparali owanego cz owieka na wózku. Mia on uszkodzony kr gos up i nie chodzi ju od ż ł ł ę ł ł ż
przesz o pi ciu i pó lat. Kiedy zobaczy em jak si zbli a , pomy la em sobie, e ci ludzie, którzy go ł ę ł ł ę ż ł ś ł ż
przywie li s bardzo miali, ale zarazem przysz a mi na my l podobna scena z Ewangelii (Mk 2,1-12). ź ą ś ł ś
Modlili my si za tego cz owieka i prosili my Pana przez moc Jego wi tych Ran, aby go ś ę ł ś Ś ę
uzdrowi . Nagle cz owiek ten zacz si gwa tow ł ł ął ę ł nie poci i dr e . Przypomnia em sobie wtedy, e ja ć ż ć ł ż
tak e odczuwa em wielkie ciep o, gdy Pan mnie uzdrawia . Powiedzia em wi c do niego: ż ł ł ł ł ę
 Pan ci uzdrawia! Podnie si w Imi Jezusa! ę ś ę ę
Poda em mu r k , a on patrzy na mnie bardzo zdziwiony. Z wiel ł ę ę ł kim wysi kiem podniós si i zacz ł ł ę ął
powoli i do przodu.  Id dalej w Imi Jezusa!  krzykn em do niego  Pan ci uzdrawia w tej ść ź ę ął ę
chwili!
Tymczasem cz owiek ten zrobi najpierw jeden krok, potem nast p ł ł ę ny. Zbli y si do Naj wi tszego ż ł ę ś ę
Sakramentu i p acz c odda chwa Bogu. Wszyscy wielbili Pana, podczas gdy uzdrowiony szed nios c ł ą ł łę ł ą
swoje kule.
Tego samego dnia dziesi osób zosta o uzdrowionych mi o ci Jezusa. Jak bardzo ludzie ęć ł ł ś ą
odczuwaj potrzeb modlitwy... Przychodzili do nas prosz c, by my nauczyli ich modli si . Nie ą ę ą ś ć ę
mogli my pozosta g usi na to cudowne naleganie. ś ć ł
Gdyby my mówili mniej o Panu, a wi cej do Pana, nasz wiat by by uleg szybko gruntownej ś ę ś ł ł
przemianie. Niew tpliwie Bóg lubi, gdy mówimy o Nim, lecz o wiele wi cej jest Mu mi e, gdy ą ę ł
mówimy do Niego  gdy rozmawiamy z Nim samym.
b) Drugie spotkanie
W nast pn rod przyby o 3 000 osób. Poniewa ko ció nie by w stanie nas pomie ci , ę ą ś ę ł ż ś ł ł ś ć
zorganizowali my spotkanie na rogu ulicy. Z tego powodu, e modlitwa w grupie nie by a mo liwa przy ś ż ł ż
tak wielkiej ilo ci osób, g osi em S owo Bo e, a nast pnie odprawi em Msz wi t za chorych. ś ł ł ł ż ę ł ę Ś ę ą
By a tam wtedy obecna pewna kobieta, która nazywa a si Mer ł ł ę cedes Dominguez. By a ona ł
niewidoma od 10 lat. W czasie modlitwy poczu a wielki ch ód w swoich oczach. Wróci a po spotkaniu ł ł ł
do domu bardzo wstrz ni ta, mówi c wszystkim, e mo e ju cz ciowo wi ąś ę ą ż ż ż ęś dzie . Nazajutrz, gdy ć
obudzi a si , by a ca kowicie uzdrowiona. Pan otworzy jej oczy oraz usta, by mog a wiadczy ł ę ł ł ł ł ś ć
wsz dzie o swoim uzdrowieniu, robi c wielkie wra enie na ludziach z wioski. ę ą ż
c) Trzecie spotkanie
Mo na wyobrazi sobie, co dzia o si w trzecim tygodniu. Uda ż ć ł ę li my si do parku, na wolne ś ę
powietrze, celebrowa chwa Pana. By o to tak, jak gdyby Jezus przyszed do Kafarnaum albo do ć łę ł ł
Betsaidy. Ten sam Jezus przyszed do naszej miejscowo ci. Park przypomina sadza ł ś ł wk Betesda, pe n ę ł ą
chorych, chromych, niewidomych, czekaj cych na uzdrowienie (J 5,1-2). Betesda oznacza  dom ą
mi osierdzia . ł
Pimentel, najmniejsze z miasteczek, sta o si miejscem wybranym przez Boga, aby objawi Jego ł ę ć
Mi osierdzie. Pos uga uzdrawiania jest zawsze pos ug Mi osierdzia Bo ego. ł ł ł ą ł ż
Tej nocy przyby o 7 000 osób. Robili my to, co zawsze: g osili my mi o Jezusa, który yje ł ś ł ś ł ść ż
w Swoim Ko ciele i dalej dzia a przez nauki i cuda. ś ł
Odprawi em Msz wi t i Pan ponownie zacz uzdrawia cho ł ę Ś ę ą ął ć rych. Nawet a za du o  tak ż ż
jak w Kanie Galilejskiej, gdzie przemieni wod w wino  zosta o go jeszcze tak du o, e mo na by o ł ę ł ż ż ż ł
urz dzi drugie wesele. ą ć
Gdy prosimy Pana o cokolwiek, daje nam wszystko, poniewa jedyn granic jest Jego ż ą ą
niesko czona mi o . Nie uzdrowi wi c tylko jednej czy dwóch osób, ale niezliczony t um. ń ł ść ł ę ł
Policjanci byli bardzo zdenerwowani, poniewa ca e to zamieszanie zmusza o ich do ż ł ł
dodatkowej pracy po godzinach, musieli bowiem kierowa ruchem, wielkim jak na ma e miasteczko. ć ł
Z tego te powodu za dali oni od prefekta, aby zabroni tych spotka , ale on tylko rozpostar r ce ż żą ł ń ł ę
i powiedzia im z u miechem: ł ś
 Ja tak e chcia em pocz tkowo zabroni tych zebra , ale na jednym z nich zosta a uzdrowiona moja ż ł ą ć ń ł
żona...
By a ona chora ju od 12 lat. Zosta a dotkni ta mi o ci Bo . Kilka dni pó niej wzi li lub ł ż ł ę ł ś ą żą ź ę ś
ko cielny. Jak bardzo Bóg jest przewiduj cy!... ś ą
Zamiast zabroni nam spotka , policja dodatkowo oddelegowa a do naszych celów 18 ć ń ł
policjantów, aby kierowali ruchem.
d) Czwarte spotkanie
By o to 9 lipca, rok po moim powrocie do Republiki Dominikany. Od dziewi tej rano ł ą
przyje d a y autobusy i ci arówki z ca ego kraju. Taksówkarze sami, z w asnej inicjatywy, ż ż ł ęż ł ł
przysparzali nam reklamy, poniewa czerpali korzy ci z ca ej tej imprezy. ż ś ł
W rezultacie tego dnia po po udniu zgromadzi o si na modlitwie 20 000 osób. T um by tak ł ł ę ł ł
wielki, e zostali my zmuszeni do wej cia na dach, aby umie ci tam o tarz, by by widoczny dla ż ś ś ś ć ł ł
wszystkich.
Czy wiecie jak Pan  zakpi  sobie z policji, która chcia a po o y kres naszym spotkaniom? Tej ł ł ł ż ć
nocy uzdrowi policjanta, który cierpia z powodu wylewu krwi do mózgu do tego stopnia, e by ł ł ż ł
sparali owa ż ny. Od tej chwili wszyscy policjanci byli ju po naszej stronie. Prawdziwie sposoby, w jakie ż
Bóg rozwi zuje problemy s o wiele bardziej genialne od naszych. ą ą
Pewna kobieta w wiosce by a g ucha od 16 lat i zosta a ca kowicie uzdrowiona. Najpierw ł ł ł ł
us ysza a szmery, a pó niej zda a sobie spraw , e s yszy kazanie. ł ł ź ł ę ż ł
Nazajutrz na targu pewien urz dnik powiedzia do swego kolegi: ę ł
 Patrz!  ona jest g ucha  zróbmy jej kawa poruszaj c ustami i nic nie mówi c. ł ł ą ą
 Niestety, panowie!  nie jestem ju g ucha, poniewa Chrystus uzdrowi mnie wczoraj ż ł ż ł
wieczorem  odpowiedzia a promieniej c szcz ciem. ł ą ęś
Świadczy a w ten sposób nie tylko o swoim uzdrowieniu, ale tak e o mocy Boga. ł ż
Pewien cz owiek, który nie móg chodzi o w asnych si ach zosta uzdrowiony tego samego ł ł ć ł ł ł
dnia. Nast pi prawdziwy wybuch uzdrowie i cudów. Dzia o si to wszystko na naszych oczach. By y ą ł ń ł ę ł
to kolorowe chwile mego ycia  wszystko dzia o si tak, jak jest to opisane w Ewangelii. Jezus ż ł ę
Zmartwychwsta y przechodzi po ród Swego ludu zbawiaj c go. Tej nocy mia o miejsce ponad sto ł ł ś ą ł
uzdrowie , o czym dowiedzieli my si pó niej ze sk adanych wiadectw. ń ś ę ź ł ś
e) Pi te spotkanie ą
Nasze wyposa enie okaza o si niewystarczaj ce dla pi tego spot ż ł ę ą ą kania. Policja dokona ał
oblicze , aby dowiedzie si , jakie jest zag szczenie na metr kwadratowy. By o tam 42 000 ludzi. ń ć ę ę ł
Przybyli oni ze wszystkich okolic: z Puerto Rico, Haiti i wszystkich parafii kraju. Ulice by ył
zape nione, dachy pozajmowane, malutkie uliczki zastawione autobusami, samochodami osobowymi ł
i ci arówkami. Przyby o tak wielu ludzi, a wszystko dlatego, e Bóg nie zmieni od wieków swoich ęż ł ż ł
sposobów dzia ania. Podczas gdy my poszukujemy nowych metod, które by yby skuteczniejsze ł ł
w duszpasterstwie oraz bardziej dostosowane do naszych czasów, Pan ci gle na swój sposób ą
przechodzi  przez Galile uzdrawiaj c chorych, a t umy id za Nim, gdy On g osi im Ewangeli ę ą ł ą ł ę
Królestwa ( k 6,17-18). Ł
Dzisiaj tak e czyni to samo. Uzdrawia chorych, gromadzi tysi ce ludzi, a my g osimy im ż ą ł
Królestwo Bo e. To nic innego, jak Ewangelia, która si powtarza. ż ę
Zacz em mie obawy, poniewa ci biedni ludzie nagle zapragn li mnie dotyka i chcieli, abym ął ć ż ę ć
modli si za ka dego z nich osobi cie. Tej nocy poodrywali mi wszystkie guziki od koszuli i o ma o co ł ę ż ś ł
nie zadusili. Powsta tak e inny problem: ludzie po ca odziennej podró y nie znajdowali po ywienia ł ż ł ż ż
w wiosce i musieli wraca z powrotem g odni, cho pe ni mi o ci Bo ej. ć ł ć ł ł ś ż
Z tego te powodu zacz li my modli si i prosi o wiat o od Pana, co mamy czyni z tak ż ę ś ć ę ć ś ł ć
wielkim t umem. To przecie On postawi nas przed tymi problemami, dlatego te powinien nam teraz ł ż ł ż
pomóc si z nich wydosta . Podczas modlitwy otrzymali my pos anie w j zykach poprzez osob ę ć ś ł ę ę
Evaristo Guzman. Gdy ju nie by o adnych w tp ż ł ż ą liwo ci, e to ja w a nie powinienem uczyni , ś ż ł ś ć
zacz em t umaczy :  Ewangelizujcie Mój lud. Chc mie lud, który Mnie chwali . ął ł ć ę ć
Nie powinni my obawia si wielkich t umów. Pan posy a nas, aby my og aszali im s owo ś ć ę ł ł ś ł ł
zbawienia. Ci, którzy boj si cudów, boj si tak e Boga cudów. ą ę ą ę ż
Kilka z tych osób by o zdziwionych, e Pan odpowiada tak szybko na modlitwy. Powiedzia em ł ż ł
im, e by oby dziwne, gdyby On b d c tak dobrym, nie odpowiada na nie:  Zanim jeszcze zacz li cie ż ł ę ą ł ę ś
Mnie wzywa , odpowiedzia em wam i gdy jeszcze nie mówili cie, Ja was wys ucha em (Iz 64,24); ć ł ś ł ł
 Pro cie a otrzymacie, szukajcie, a znaj ś dziecie, ko aczcie, a otworz wam ( k 11,9-13). ł ą Ł
Co s dzi Ekscelencja Antonio Flores, biskup Vega, na temat tego, co si tam dzia o? By ą ł ę ł ł
otwarty, lecz zaniepokojony wobec takiej reklamy w radiu i telewizji. Pojecha em wiec z o y mu ł ł ż ć
wizyt i zasta em go w kaplicy. Modlili my si wspólnie i doszli my razem do przekonania, i nale y ę ł ś ę ś ż ż
rozdzieli to ogromne zgromadzenie na ma e grupki, tak jak to by o w przypadku Nagua. ć ł ł
Wróci em do siebie szcz liwy z tego powodu, e Duch wi ty, biskup i ja byli my zgodni. ł ęś ż Ś ę ś
U o yli my wspólnie komunikat, który zosta nast pnie nadany przez radio i telewizj , w którym ł ż ś ł ę ę
wyja nili my, e wielkie zgromadzenie zosta o rozwi zane i zaprosili my ludzi do gromadzenia si ś ś ż ł ą ś ę
w swoich w asnych parafiach na modlitwie. ł
Pan mia swój plan wobec wydarze w Pimentel: obudzi Swój lud, poruszy Ko ció i ukaza ł ń ć ć ś ł ć
przez znaki i cuda, e On yje i daje w obfito ci ycie tym, którzy wierz w Jego Imi . Teraz rozpocz ż ż ś ż ą ę ął
si nowy etap, nowy typ pracy: na g bszym poziomie, bardziej delikatny. Trzeba by o uformowa ę łę ł ć
odpowiedzialnych za ma e grupki modlitew ł ne. Organizowali my rekolekcyjne weekendy dla ś
najbardziej zaanga owanych. ż
Wyja niali my im, co to jest spotkanie modlitewne, odnowa charyzmatyczna, chrzest w Duchu ś ś
Ś ę ś ś wi tym i charyzmaty, oraz  wiadczyli my o asce Bo ej (Dz 20,32). Po trzech dniach ci sami ł ż
animatorzy nawi zywali czno mi dzy 45-cioma grupami parafialnymi w ró nych miejscach. Grupy ą łą ść ę ż
istnia y wsz dzie: pod drzewami, w ko cio ach, w wielu innych miejscach. Ca y kraj zamieni si ł ę ś ł ł ł ę
w dom modlitwy.
Aby ludzie zwrócili swój wzrok na Jezusa, a nie na cz owieka, ja ze swej strony tej samej nocy ł
wyjecha em z parafii. Pan pozosta i dalej uzdrawia chorych. Podczas odwiedzin Pimentel w 1984 roku ł ł ł
z o ono na moje r ce zeszyt w celu opublikowania, w którym by y spisane 224 wiadectwa uzdrowie , ł ż ę ł ś ń
które dokona y si tylko w jednej z grup. ł ę
Grupa ta gromadzi a si w Guara Rosario przy ulicy Colombi. Tylko jednej nocy 13 XI 1975 ł ę
roku opisano 22 wiadectwa uzdrowie . Nied ugo pó niej sta y si one tak liczne, e zaprzestano ś ń ł ź ł ę ż
opisywania ich wszystkich.
Zapytali my ludzi z tej grupy, czy Pan zawsze objawia si w ten sposób, w jaki objawia si ś ł ę ę
teraz? Odpowiedzieli z niezwyk prostot :  Nie, poniewa dotychczas nie by o a tylu chorych... łą ą ż ł ż
f) Niedziela Palmowa
Pan wkroczy triumfalnie nie tylko do ma ego miasteczka Pimentel, ale tak e do ca ego kraju, ł ł ż ł
a nawet poza jego granice. Wszystko to by o do tego stopnia nadzwyczajne, e a przypomina o ł ż ż ł
bardziej sen ni rzeczywisto . Nigdy moje powo anie misyjne nie by o tak widoczne, fascynuj ce ż ść ł ł ą
I pi kne, jak w a nie wtedy. ę ł ś
Pan wkroczy do rodków masowego przekazu, uzdrawiaj c matk spikera telewizyjnego. Ten ł ś ą ę
ostatni zorganizowa wiadectwa przed kamerami telewizyjnymi. ł ś
Jezus wszed tak e do zespo u deputowa ł ż ł nych, uzdrawiaj c kobiet z jego grona, maj c ą ę ą ą
uszkodzon szyj . ą ę
Pó niej dowiedzia em si , e czytelnicy czasopisma  II est vivant" napisali list do biskupa ź ł ę ż
z zapytaniem o autentyczno tego, co dzia o si w Pimentel. Biskup odpisa na ich list 15 pa dziernika ść ł ę ł ź
1975 roku w nast puj cych s owach:  ... wiadectwo Ojca Emilien Tardif jest autentyczne . Jego list ę ą ł ś
zosta opublikowany w 6/7 numerze czasopis ł ma.
Tego dnia czu em si , jak bym by na szczycie Góry Tabor kontempluj c Chwa Pana. ł ę ł ą łę
Dzieli em z Jezusem to, co Ojciec powie ł dzia do Niego:  Ty jest mój Syn Umi owany, w Tobie mam ł ś ł
upodobanie .
16 lipca Pan pozwoli nam przewidzie , dzi ki proroctwu, e b dziemy atakowani i o mieszani. ł ć ę ż ę ś
Nie musimy si jednak obawia , poniewa On zwyci y wiat. ę ć ż ęż ł ś
Po trzech miesi cach proboszcz Pimentel wróci z wakacji. By bardzo zdziwiony tym, co ą ł ł
spotka i tym, co ludzie mu opowiadali. Wszystko to by o tak nadzwyczajne, e nie móg w to uwierzy . ł ł ż ł ć
Pan nawiedzi Swój lud, wzbudzaj c w nim moc zbawcz w jego parafii, wy wiadczaj c ł ą ą ś ą
mi osierdzie Swoim wybranym, wzniecaj c wiat o na miejsce ciemno ci. Wszystko za po to, aby my ł ą ś ł ś ś ś
mogli Mu s u y wolni od wszelkich obaw, w wi to ci i sprawiedliwo ci, po wszystkie dni naszego ł ż ć ś ę ś ś
życia. Bóg uzdrowi m czyzn i kobiety, policjanta, dziecko, ludzi przyby ł ęż łych z daleka, nieuleczalnie
chorych. Zewangelizowa Swój lud, og a ł ł szaj c mu Dobr Nowin o Królestwie, pos uguj c si nawet ą ą ę ł ą ę
takimi rodkami, jak radio i telewizja. ś
By a to Niedziela Palmowa. Pan triumfalnie wkroczy do miasta. ł ł
Gdy wyje d a em z parafii Pimentel, aby powróci do Nagua, ulica by a opustosza a. Wia ż ż ł ć ł ł ł
delikatny wiatr, ko ysz c palmy i pieszcz c flag , która by a wiadkiem tylu cudów Pana. ł ą ą ę ł ś
Pomy la em z nostalgi o t umach, które tutaj widzia em. Przecho ś ł ą ł ł dzi tamt dy akurat ma y ł ę ł
osio ek, stukaj c rado nie kopytkami. Popatrzy na mnie swoimi du ymi oczami. I nagle zacz rycze ł ą ś ł ż ął ć
pokazuj c w szerokim u miechu wszystkie swoje z by, jakby chcia powiedzie :  Jeste tylko os em, ą ś ę ł ć ś ł
który przywióz Jezusa do tego miasteczka, a teraz powiniene wróci do Betfage, sk d przyszed e . ł ś ć ą ł ś
Chwa a, palmy i uznanie nie s dla ciebie, tylko dla tego, którego przywioz e . Ty, podobnie jak Jan ł ą ł ś
Chrzciciel, masz umniejsza si , aby On móg rosn . Emilien musi umrze , aby móg w nim y ć ę ł ąć ć ł ż ć
Chrystus. Twoj chwa jest to, e Jezus zosta uwielbiony, a twoim przywilejem jest g osi ą łą ż ł ł ć
Ewangeli ... ę
g) Wielki Pi tek ą
Wszystkie te wydarzenia przypomina y wielobarwny zmierzch  Bóg by tak wspania y, e ł ł ł ż
przekroczy nasze wyobra enia. Nie zd yli ł ż ąż śmy jeszcze och on po upajaj cym winie Jego mi o ci, ł ąć ą ł ś
gdy czarne chmury zora y niebo. Nagle s o ce schowa o si i szara pokrywa chmur przes oni a ł ł ń ł ę ł ł
wszystko. I cho mia em wiadomo , e Pan jest z nami, wiatry zwiastuj ce burz uderzy y mnie ć ł ś ść ż ą ę ł
z wielk w ciek o ci . ą ś ł ś ą
Sekretarz Komisji Zdrowia oskar y mnie w telewizji, e wykorzys ż ł ż ta em niewiedz ludu, ka c ł ę żą
mu wierzy , e ludzie zostali uzdrowieni. Zarzuca mi, e nie pojecha em opowiada podobnych rzeczy ć ż ł ż ł ć
do krajów rozwini tych, np. do Kanady. ę
Inni z kolei atakowali mnie, e jako obcy nie znam tutejszej ludno ci i e te wszystkie cuda ż ś ż
i uzdrowienia doprowadz ludzi do magii i spirytyzmu. Odpar em na to: ą ł
 Owszem, to prawda, e nie znam tutejszej ludno ci tak jak wy, ale za to dobrze znam Jezusa i wiem, ż ś
że On nigdy nikogo nie doprowadzi do magii i spirytyzmu. Wr cz przeciwnie, gdy On dzia a, dobrze ł ę ł
wie co robi i nie ma podstawy do obaw...
Nast pi o wiele ataków w prasie, radiu i telewizji. W ci gu kilku dni sta em si nagle ą ł ą ł ę
wró biarzem i oszustem. Poniewa wierzy em i g osi em, e Jezus yje, zbawia i uzdrawia Swój lud, ż ż ł ł ł ż ż
mówiono, e jestem szale cem, fanatykiem itp. W ci gu 24 godzin prasa, która najpierw rozp ywa a si ż ń ą ł ł ę
z podziwu dla mojej osoby, nagle wszcz a przeciw mnie kampani . ęł ę
Wtedy zrozumia em, jak ulotna jest chwa a tego wiata i jak wielkim szale stwem jest ł ł ś ń
zabieganie o ni . W ci gu kilku godzin run gmach podziwu. Tymczasem ja z o y em ufno w Panu, ą ą ął ł ż ł ść
który jest wczoraj i dzi i ten sam tak e na wieki. Dlatego nie zajmowa em si tym, co o mnie mówiono ś ż ł ę
i nawet, gdy zacz to ostro krytykowa , nie poruszy o mnie to wcale. Odczuwa em w moim sercu pokój, ę ć ł ł
g boki pokój. łę
Niektórzy, nazywaj cy siebie psychologami, przychodzili do mnie, aby mi powiedzie , ą ć
że uzdrowienia by y spowodowane przez efekt t umu i zbiorow histeri , i e nie by o w tym nic ł ł ą ę ż ł
nadzwyczajnego. Odpowiedzia em im na to, e w takim razie jest wielk niesprawied ł ż ą liwo ci ś ą
i krzywd , e wiedz c o tym, nie organizuj podobnych seansów ka dego wieczoru, aby uzdrawia ą ż ą ą ż ć
ludzi.
Inni znów oskar ali nas, e jeste my emocjonalistami. Tym od ż ż ś powiedzia em, e emocjonalista ł ż
to cz owiek, który poszukuje emocji dla samych emocji, tymczasem my szukamy Pana, który zawsze ł
by wzruszaj cy. Odnalezienie ukrytego skarbu zawsze czy o si z poru ł ą łą ł ę szeniem i eufori i nie ma ą
w tym nic dziwnego. Znakiem, e kto znalaz skarb jest rado , któr ów skarb przynosi. ż ś ł ść ą
Jeszcze inni atakowali niedojrza o ludzi, mówi c: ł ść ą
 Ca y ten t um przychodzi tylko przez ciekawo i z powodu uzdrowie . Odpar em: ł ł ść ń ł
 Jakie znaczenie ma powód, dla którego przychodz ? Istotne jest, e si gromadz po to, aby my ą ż ę ą ś
mogli im g osi Dobr Nowin . Na pewno Zacheusz nie wszed na sykomor , aby odmówi Ró aniec, ł ć ą ę ł ę ć ż
ale przez czyst ciekawo , gdy  chcia widzie Jezusa . ą ść ż ł ć
Posuwali si a do tego, by wprost pyta mnie, czy nie oszala em. Odpowiedzia em im: ę ż ć ł ł
 Ja sam sobie zadaj to pytanie, bo od pewnego czasu nie mog mówi o niczym innym jak tylko ę ę ć
o Jezusie...
Ksi a z s siednich parafii wpadli w zazdro . Cz z nich za da a od mojego prze o onego, ęż ą ść ęść żą ł ł ż
aby kaza mi opu ci kraj z tymi moimi wariactwami. Argumentowali, e doprowadz do zniszczenia ł ś ć ż ę
struktur duszpasterskich. Odrzek em, e Jezus nie przyszed , aby ocali struktury duszpasterskie, ale ł ż ł ć
aby ocali Swój lud i nic innego, jak dotychczas, nie czyni. Oskar ano mnie, e opró ni em ich parafie, ć ż ż ż ł
a przecie ja nikogo nie zaprasza em! Po prostu g osi em Ewangeli . ż ł ł ł ę
Pewien ksi dz mówi mi, e przesadzam i e trzeba posuwa si nieco wolniej. Argumentowa to ą ł ż ż ć ę ł
w nast puj cy sposób: ę ą
 Gdyby mówi o dwóch, powiedzmy, trzech uzdrowieniach, by mo e by bym uwierzy ... Ale wy, ś ł ć ż ł ł
charyzmatycy, jeste cie szaleni! Mówicie o tylu cudach... ś
 To chyba st d si bierze, e nie znasz Jezusa... ą ę ż
 Dobrze, ale w Lourdes znajduje si centrum medyczne, za o one w celu studiowania cudownych ę ł ż
uzdrowie i powiedziano tam, e jest bardzo ma o cudownych uzdrowie ... ń ż ł ń
 Tak, ale kryterium naszej wiary nie jest centrum medyczne w Lourdes, tylko Ewangelia  a w niej
mówi si tak wiele na temat cudów... Ewangelia w. Marka, najstarsza z Ewangelii, opowiada o 18 ę ś
cudach zdzia anych przez Jezusa w 16 rozdzia ach tekstu. Gdy usunie ł ł my te znaki mocy Bo ej, ż
pozostanie tylko jedna, najwy ej dwie stronice... ż
Wielu jest takich, którzy aby wyeliminowa ten aspekt, okaleczyli Ewangeli , redukuj c j do ć ę ą ą
doktryny i teorii. Ewangelia jest yciem i prze yciem, którego nale y do wiadczy , aby nie innym Ż ż ż ś ć ść
ś ś ń ż wiadectwo. Chrze cija stwo zdefiniowano po raz pierwszy terminem  ycie" (Dz 5,20).
Atakowano mnie tak zajadle ze wszystkich stron (nawet z tych, które jakby mog o si wydawa ł ę ć
s po stronie Jezusa...), e by em zmuszony opublikowa artyku w przegl dzie  Ami de Foyer" ą ż ł ć ł ą
w sierpniu 1975 roku. By on zatytu owany  Winny jest Jezus". Mi dzy innymi pisa em tam: ł ł ę ł
 W obawie przed realnym niebezpiecze stwem, jakim jest popadniecie w fanatyzm, w obliczu ń
cudów wpadamy w drug skrajno , niejedno ą ść krotnie gro niejsz ni ta pierwsza, a jest to zapominanie, ź ą ż
ż ż ą ą ę e Bóg jest Panem rzeczy niemo liwych. Uzdrowienie jest realn odpowiedzi na modlitw wiary, jak
mo emy si o tym przekona czytaj c Ewangeli . Modlitwa ta mo e pochodzi od samego chorego lub ż ę ć ą ę ż ć
od jego opiekunów, od wspólnoty lub pojedynczej osoby. Jezus jest wczoraj i dzi i ten sam tak e na ś ż
wieki. To On jest Panem historii i dzia a w niej wed ug swego upodobania, nie pytaj c nas o zdanie, czy ł ł ą
zgadzamy si , aby On uczyni cud. Kim jeste my, aby my mogli przeciwstawi si Bogu lub stawia ę ł ś ś ć ę ć
Mu jakiekolwiek granice?!!! Jestem przekonany, e On nie przeciwstawia si medycynie, ale w wielu ż ę
miejscach wiata wielu ludzi nie ma pieni dzy, aby op aci lekarza, klinik czy lekarstwa. Có wi c ś ę ł ć ę ż ę
dziwnego, e Bóg opiekuje si ubogimi i o nich si troszczy? Dlaczego zamyka drzwi przed tymi, ż ę ę ć
którzy uwierzyli s owom Jezusa? «Przyjd cie do Mnie wszyscy, którzy obci eni jeste cie, a Ja was ł ź ąż ś
pokrzepi »! Czy nie jest tak, e przyzwyczaili my si do chrze cija stwa na nasz , ludzk miar ? ę ż ż ś ę ś ń ą ą ę
Pan poprzez cuda przychodzi, aby nam ukaza , e On yje i e przyjdzie, aby nas s dzi , ć ż ż ż ą ć
dlatego, e jest On ywy i wszystkie wymagania pozostaj aktualne. Ca y wiec problem polega na tym, ż ż ą ł
ż ż e Jezus jest ywy, a nie umar y..." ł
Nied ugo potem zda em sobie spraw , e w artykule tym pope ł ł ę ż łni em dwa b dy: podaj c adres ł łę ą
oraz nazwiska konkretnych osób, które by y uzdrowione, s dz c, e b dzie to dowodzi o prawdziwo ci ł ą ą ż ę ł ś
faktów, a nie po o y em ufno ci w ask wiary, która przemienia serca. Ukaza em im cuda z nieba, jak ł ż ł ś ł ę ł
si tego domagali, lecz nie nawrócili si , bowiem znaki nie s znakami dla ludzi, którzy nie posiadaj ę ę ą ą
wiary. Jedynie wiara pozwala nam rozezna ich znaczenie: e Bóg kocha ludzi, e Chrystus yje, ć ż ż ż
że Ko ció ma moc Ducha wi tego, aby wskrzesza umar ych. ś ł Ś ę ć ł
Pan pozwoli mi powróci do mojego dawnego stanowiska, to znaczy doj do wniosku, e nie ł ć ść ż
powinienem odpiera ataków, tak jak On ich nie odpiera . Gdybym broni si za pomoc moich ć ł ł ę ą
sposobów i argumentów, nie da bym szansy Jemu sta si moim obro c , z Jego sposobami ł ć ę ń ą
i argumentami. Z drugiej strony obrona by a odrzuceniem oczyszczenia, którego Pan chcia dokona ł ł ć
w moim yciu. Poprzez ataki i niezrozumienie Bóg chcia mnie ukszta towa wed ug obrazu Swego ż ł ł ć ł
Syna, który przeszed przez ciemno ci Kalwarii, aby osi gn chwa Zmartwych ł ś ą ąć łę wstania.
Czas pokaza , e pochlebstwa by y znacznie bardziej niebezpieczne ni krytyka, bowiem ta ł ż ł ż
ostatnia jest ogniem, który oczyszcza serce, podczas gdy pochlebstwa by y przedmiotem jednego ł
z najtwardszych wyrzutów Jezusa:  Biada wam, gdy wszyscy ludzie b d was chwali , gdy tak samo ę ą ć ż
czynili fa szywym prorokom! ( k 6,26). ł Ł
Niepostrze enie zapomnieli my, e jeste my zwyk ymi, kruchymi naczyniami z gliny, lecz Bóg ż ś ż ś ł
przypomnia nam o tym przez krzy i niezrozumienie. Bóg w Swoim mi osierdziu oczyszcza nas ł ż ł
i upokarza po to, aby my Go nie pozbawili Jego chwa y, która tylko i wy cznie Jemu si nale y. Krzy ś ł łą ę ż ż
jest miejscem, gdzie objawia si Bóg ywy. Trzeba jednak zdj sanda y, aby móc zbli y si do krzewu ę ż ąć ł ż ć ę
gorej ce ą go. Krytyka jest jak plac przed wi tyni , na którym trzeba przygoto ś ą ą wa si , aby by czystym ć ę ć
spotykaj c Boga ywego, aby by wolnym od wszelkiego przywi zania. Trzeba, aby my byli wolni od ą Ż ć ą ś
tych najniebezpieczniejszych przywi zali, które zwykli my nazywa  nasz dzia alno ci apostolsk  . ą ś ć ą ł ś ą ą
Ataki sta y si tak silne i zaciek e, e niejednokrotnie my la em, e nie zdo am ich znie . ł ę ł ż ś ł ż ł ść
Z ka dej strony przychodzi y prze ladowania, ja za czu em si osamotniony na nowej drodze. Z tego ż ł ś ś ł ę
te powodu poprosi em jedn z sióstr, nape nion Duchem Bo ym, aby pomodli a si za mnie. Uczyni a ż ł ą ł ą ż ł ę ł
to i przekaza a proroctwo, które mnie umocni o. ł ł
Pan powiedzia :ł
  Po zakosztowaniu smaku Niedzieli Palmowej, czy nie wydaje ci si normalne, e do wiadczasz ż ę ż ś
nieco smaku Wielkiego Pi tku?" ą
S owo to ca kowicie uzdrowi o mnie wewn trznie. Od tego czasu widzia em problem w sposób ł ł ł ę ł
jasny i spokojny.
Od tej pory, gdy wszystko uk ada si , mówi :  Jest Niedziela Palmowa , a gdy pojawiaj si ł ę ę ą ę
trudno ci, kwituj to stwierdzeniem:  oto mamy Wielki Pi tek . Tak czy inaczej, Niedziela ś ę ą
Zmartwychwstania jest tu , tu ...  chwa a Panu! ż ż ł
Bóg, zanim poprowadzi mnie na Kalwari , da mi zakosztowa chwa y Góry Tabor. Nie ł ę ł ć ł
pozwoli jednak rozbi namiotu, lecz poleci zej na dó , abym móg uczestniczy w Jego Krzy u. ł ć ł ść ł ł ć ż
Zanim przyjdzie ból, Pan obdarza nas mi o ci , a poniewa kocha nas, daje nam Swój krzy . ł ś ą ż ż
Krzy nie mo e by zaakceptowany, je li wpierw nie nast pi do wiadczenie mi o ci Boga. Krzy jest ż ż ć ś ą ś ł ś ż
podarunkiem Pana dla tych, którzy Go kochaj . W planie Bo ym przed Kalwari znajduje si Tabor. ą ż ą ę
Po chwale nast puje cierpienie, które prowadzi do zmartwychwstania. Nasze ycie rozwija si jak ę ż ę
tajemnice Ró a ca: radosne, bolesne, chwalebne, ale ka da z nich ko czy si stwierdzeniem:  Chwa a ż ń ż ń ę ł
Ojcu i Synowi i Duchowi wi temu... . Ka Ś ę żdego dnia prze ywamy jedn z tajemnic. Ca e ycie nie ż ą ł ż
mo e by tylko radosne albo tylko chwalebne. Tajemnice mieszaj si na chwa Boga. Krzy ż ć ą ę łę ż
i Zmartwychwstanie s jak obrazy Rembrandta, w których wiat o i cie przeplataj si nawzajem, ą ś ł ń ą ę
tworz c pi kno... ą ę
Lud nasz by u piony, zoboj tnia y i pogr ony w letargu, lecz Pan przyszed i poruszy go. ł ś ę ł ąż ł ł
Ludzie przychodzili do ksi y domagaj c si wyja nie na temat tego, co si dzieje. Z tego powodu ęż ą ę ś ń ę
ksi a byli zmuszeni czyta , aby móc udziela kompetentnych odpowiedzi. ęż ć ć
Zorganizowano nawet spotkanie Komisji Episkopatu, aby wyda od ć powiedni deklaracj . Mia o ą ę ł
to dla mnie wielkie znaczenie. By em ca kowicie przekonany, e jest to dzie o Bo e, ale odczuwa em ł ł ż ł ż ł
potrzeb rozeznania biskupów. Dla mnie byli oni g osem Boga. Opublikowali oni deklaracj pt.  Papie ę ł ę ż
uznaje i popiera spotkania modlitewne odnowy charyzmatycznej". Poni ej widnia nast puj cy tekst: ż ł ę ą
 Ekscelencja Pepen (Przewodnicz cy Episkopatu) uznaje dzie o ojca Tardif . ą ł
Kiedy to przeczyta em, by em bardzo zadowolony, ale chcia o mi si mia i powiedzia em: ł ł ł ę ś ć ł
 Przecie to nie jest moje dzie o !!! ż ł
Podobnie jak wi ty Józef, mia em pewno , e to ycie, które zrodzi o si w onie Ko cio a, nie jest Ś ę ł ść ż ż ł ę ł ś ł
moim dzie em. ł
Nie wiedz c w jaki sposób i dlaczego, przyj em zaproszenie Ekscelencji. Carlosa Talavery, ą ął
abym g osi rekolekcje dla kap anów w miejscowo ci Guadalupa w Meksyku. Od tego czasu zacz y ł ł ł ś ęł
pojawia si inne zaproszenia, abym proklamowa Ewangeli w Ameryce aci skiej. ć ę ł ę Ł ń
Zacz em dostrzega nastanie chwalebnej ery dla Ko cio a. My l , e nadszed czas burzenia ął ć ś ł ś ę ż ł
murów, nawet u wi conych, poniewa nie ma ju miejsca w wi tyniach. Pan prowadzi nas a na ś ę ż ż ś ą ż
kra ce wiata, aby my wiadczyli, e On yje. ń ś ś ś ż ż
Po powrocie z Panamy wróci em do swoich zwyk ych zaj . Na drugi dzie przygotowa em si do ł ł ęć ń ł ę
odwiedzenia ma ej wspólnoty w gó ł rach. By em zmuszony podró owa na osio ku. Gdy szed on powoli ł ż ć ł ł
pod gór , pomy la em:  jak bardzo mój osio ek ró ni si od Boeinga 747 linii Pan Am... Jak cudowne ę ś ł ł ż ę
s drogi Pa skie... ą ń
W samolocie czy te na osio ku  jeste my zawsze pos anymi. Wszystko jedno, czy do ż ł ś ł
sze dziesi ciu osób, czy te do dziewi ść ę ż ęćdziesi ciu tysi cy  s to zawsze dzieci Bo e. ę ę ą ż
W tych ubogich z gór prawdziwie mo na odnale  ubogich Jahwe . ż źć
Pan jest taki wspania y  lecimy samolotem, a potem ka e nam dosi osio ka, aby nas ł ż ąść ł
nauczy pokory. Na grzbiecie os a otrzyma em bardzo wa n lekcj : ka dy z nas jest jak osio , który ć ł ł ż ą ę ż ł
przynosi Jezusa do Jerozolimy w Niedziel Palmow . Naszym powo aniem jest nie Jezusa; jeste my ę ą ł ść ś
jak gliniane naczynia, które nios cenny skarb w swoich sercach. Sytuacja si nie zmienia. Znaki ą ę
potwierdzaj , e Jezus jest Mesjaszem:  Niewidomi widz , chromi chodz , g usi s ysz , umarli ą ż ą ą ł ł ą
zmartwychwstaj , a ubogim g osi si Dobr Nowin  ( k 7,22). ą ł ę ą ę Ł
Uprzednio usi owali my nakarmi lud, który nie odczuwa g odu Boga. Najgorsze jednak w tym ł ś ć ł ł
wszystkim by o to, e my sami nie zakosztowali my Chleba ycia Wiecznego. Teraz za nie udaje nam ł ż ś Ż ś
si zaspokoi g odu akn cych. niwo jest obfite, nazbyt obfite, ale Pan jest jeszcze wi kszy i jeszcze ę ć ł ł ą Ż ę
bardziej mocny. Bóg zapali lont, a teraz p onie ogie , którego nikt nie zdo a ugasi . Jest to Rzeka Wody ł ł ń ł ć
Życia, która przep ywaj c przez Ko ció oczysz ł ą ś ł cza, go, obmywa i odradza.
Kobiety, które y y w konkubinacie u wiadomi y sobie, e tak dalej by nie mo e. W ci gu ż ł ś ł ż ć ż ą
jednego tylko roku pob ogos awili my 306 ma e stw, co jest liczb , jak na nasze warunki, ł ł ś łż ń ą
niespotykan . Naj ą wi kszym jednak cudem jest to, e Pan wzbudzi robotników na Swoje niwo. ę ż ł ż
Obecnie mamy tak wielu katechetów, e musimy ich sami formowa i czyni zdolnymi do ż ć ć
przekazywania Dobrej Nowiny.
W dzie Pi dziesi tnicy 1976 roku 120 katechetów prosi o o nowe wylanie Ducha wi tego. ń ęć ą ł Ś ę
Duch wi ty nie jest darem jedynie dla rozweselenia naszych serc, ale specjaln moc dla og aszania Ś ę ą ą ł
ś ż ż ą ę wiatu Chrystusa, który yje i daje ycie tym, którzy wierz w Jego Imi .
Zacz em otrzymywa listy z Francji, Ameryki Po udniowej, Fili ął ć ł pin... Inni znów pisali z krajów,
których niejednokrotnie nie mog em znale na mapie. Cz sto otrzymywa em korespondencj ł źć ę ł ę
w j zyku, którego nie mog em zrozumie . Kiedy nie potrafi poj , o co w da ę ł ć ę ąć nym li cie chodzi, po ś
prostu wk adam go w r ce Bo e i prosz Tego, który rozumie, aby zechcia askawie odpowiedzie . ł ę ż ę ł ł ć
Nie pami tam, abym kiedykolwiek cieszy si tak dobrym zdro ę ł ę wiem jak teraz. Jem wszystko,
ś ę ś pi wy mienicie. Pan obdarzy mnie doskona ym zdrowiem i jestem szcz liwy, e mog je ł ł ęś ż ę
wykorzystywa w s u bie ewangelizacji Jego ludu. ć ł ż
My l jednak, e najwi kszym darem, jaki otrzyma em od Pana, jest rado . Jestem nieustannie ś ę ż ę ł ść
szcz liwy. Nigdy dot d nie prze ywa ęś ą ż ł ł em swego kap a stwa w takim stopniu jak teraz.

Odp: Uzdrowienia z Imprimatur 8 lata, 7 mies. temu #3886

  • frater
  • ( Admin )
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 1469
  • Oklaski: 8
ROZDZIA III Ł
Jezus yje ż
W czerwcu 1981 roku, po dniu sp dzonym na ewangelizacji w Algierii i Maroko, Bóg obdarzy ę ł
mnie ask mo liwo ci odwiedzenia Ziemi wi tej. Nazajutrz po przybyciu wsta em wcze nie rano, ł ą ż ś Ś ę ł ś
wraz ze wschodem s o ca i wszed em w kr te uliczki Jerozolimy  miasta, które jest zawsze nowe  ł ń ł ę
i szed em t sam drog , któr sz a Maria Magdalena w dniu Zmartwychwstania. ł ą ą ą ą ł
Kiedy przyby em do Grobu wi tego, spotka em znajomego Mek ł Ś ę ł sykanina, który mia zamiar ł
wybra si do Kany Galilejskiej, aby tam wzi lub z pi kn Portorykank . ć ę ąć ś ę ą ą
Natychmiast po wej ciu do grobowca, zwróci moj uwag napis w j zyku greckim o nast puj cej ś ł ą ę ę ę ą
tre ci:  DLACZEGO SZUKACIE W RÓD UMAR YCH TEGO, KTÓ ś Ś Ł RY YJE? NIE MA GO TU, Ż
ZMARTWYCHWSTA  . Ł
D ugo jeszcze by em oszo omiony wymow tego poranka, który by jak gdyby echem Niedzieli ł ł ł ą ł
Zmartwychwstania. Ten, który umar na krzy u, opu ci swój grób i yje. Z ciemno ci tego grobu ł ż ś ł ż ś
wytrysn o wiat o, które o wieca wszystkich ludzi, aby mo na w nich by o rozpozna nowe ęł ś ł ś ż ł ć
stworzenie. Je eli Jezusa nie ma w pustym grobie w Jerozolimie, to znaczy, e jest wsz dzie, na ca ym ż ż ę ł
świecie. Jedyne miejsce na tej ziemi, gdzie nie ma Jezusa, to w a nie grób z kamienia, w którym ł ś
pewnego dnia z o y Go jeden z Jego przyjació  Józef z Arymatei. ł ż ł ł
Jezus nie pos a swoich uczniów, aby g osili teorie lub abstrakcyjne idee, ale aby sk adali ł ł ł ł
świadectwo o tym, co widzieli i s yszeli. Niestety jednak, dzisiaj odnosi si wra enie, e jeste my ł ę ż ż ś
bardziej sk onni naucza doktryny, ni og asza ycie. Aby wzrasta w yciu Bo ym, trzeba najpierw ł ć ż ł ć ż ć ż ż
narodzi si przez moc Ducha wi tego. Ten, który ewangelizuje, jest przede wszystkim wiadkiem ć ę Ś ę ś
swego osobistego przeż ś ś ycia mierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które to do wiadczenie
przekazuje nast pnie innym. ę
Przekazuje w wi kszym stopniu do wiadczenie ni doktryn . Przekazuje on do wiadczenie ę ś ż ę ś
ż ą ż ś ź ź ż ć ś yj cej osoby, która daje ycie w obfito ci. Pó niej i tylko pó niej mo na naucza o moralno ci.
Niekiedy domagamy si , aby ludzie wype ę łniali przykazania zanim poznaj Boga przykaza . Nie ą ń
mo emy jed ż nak zapomnie o tym, e sytuacja taka ma miejsce po teofanii na Górze Synaj. Nikt nie ć ż
mo e by autentycznym wiadkiem Ewange ż ć ś lii, je li sam nie prze y do wiadczenia nowego ycia, które ś ż ł ś ż
przynosi Jezus Chrystus. Gdy zaczynamy dawa wiadectwo o tym, co Pan uczyni od chwili swego ć ś ł
Zmartwychwstania, wszystko nagle zaczyna si zmienia . ę ć
Przepowiadaniu towarzysz znaki i cuda, które obieca Jezus. ą ł
W Janico proboszcz zaprosi nas, aby my g osili rekolekcje. Ostrze ł ś ł ga jednocze nie, e ludzie ł ś ż
tutejsi s zatwardziali i nigdy nie lubili nadmiernie chodzi do ko cio a. Przyjechali my. Pierwszej nocy ą ć ś ł ś
nie by o wielu. By jednak cz owiek le cy na ziemi, który przypomina kuk z ga ganków, która nie ł ł ł żą ł łę ł
mo e sta o w asnych si ach. Na domiar z ego mia on obie r ce sparali owane i nie móg ani je , ani ż ć ł ł ł ł ę ż ł ść
porusza si bez pomocy innych. Budzi prawdziw lito u tych, którzy na niego patrzyli... ć ę ł ą ść
W mej duszy powsta o pytanie:  Dlaczego przyprowadzono tutaj tego cz owieka? ł ł
Wzi wszy pod uwag jego a osny wygl d, powiedzia em: ą ę ż ł ą ł
 B dziemy si za niego modli , aby cie mogli zabra go do domu. Pod koniec modlitwy zacz si on ę ę ć ś ć ął ę
gwa townie poci i dr e . Widz c to przypomnia em sobie, e ja tak e odczuwa em wielkie ciep o, ł ć ż ć ą ł ż ż ł ł
kiedy Pan mnie uzdrowi . Dlatego powiedzia em do niego: ł ł
 Wsta ! Pan ci uzdrowi ! ń ę ł
Nast pnie chwyci em go za r k i rozkaza em mu i . Podszed a do tabernakulum. Gdy si zatrzyma , ę ł ę ę ł ść ł ż ę ł
powiedzia , e parali trwa 19 lat: nie móg on chodzi o w asnych si ach, ani zrobi jednego kroku. ł ż ż ł ł ć ł ł ć
Pomy la em sobie, e to bardzo dobrze, e nie wiedzia em o tym wcze niej, i od tak dawna nie móg ś ł ż ż ł ś ż ł
chodzi , bo chyba nie odwa y bym si rozkaza zrobi mu cho by jeden krok... ć ż ł ę ć ć ć
Tego samego popo udnia przeszli my razem z tym cz owiekiem przez ulic i usadowili my si ł ś ł ę ś ę
na bruku. Kiedy siadali my, cz owiek ten dorzuci : ś ł ł
 Bóg uzdrowi tak e moje r ce, mog nimi porusza ! ł ż ę ę ć
Dzi ki temu nasze pomieszczenie nazajutrz by o pe ne. Nie wszyscy mogli zmie ci si ę ł ł ś ć ę
w ś ęść rodku, cz ludzi by a zmuszona sta za drzwiami ko cio a. ł ć ś ł
W dniu, w którym przyjmiemy moc jak posiada wiadectwo, nasze przepowiadanie zmieni si . ą ś ę
Wcze niej przygotowywa em wiele homilii. Studiowa em klasycznych teologów i czyta em autorów ś ł ł ł
współczesnych. Moje lektury by y tak dobre i tak g bokie, e pragn em nie uroni z nich ani jednej ł łę ż ął ć
my li, gdy mówi em kazania. Dlatego te pisa em to wszystko na kartce i odczytywa em, aby dobrze ś ł ż ł ł
wykorzysta to bogactwo my li, które chcia em przekaza . Pan jednak przemie ć ś ł ć ni mnie nawet i w tym ł
aspekcie mego ycia. ż
Pewnej niedzieli, wobec dobrze zredagowanych notatek odno nie homilii, Pan powiedzia do ś ł
mnie:
 Je li ty, który tyle studiowa e i tyle czyta e , nie jeste zdolny wbi tego wszystkiego w swoj ś ł ś ł ś ś ć ą
pami , aby tylko powtórzy , to jak mo esz, chcie , aby ci pro ci ludzie, którzy nie maj takiego ęć ć ż ć ś ą
przygotowania jak ty, wzi li to sobie do serca i zastosowali w yciu? ę ż
Od tego czasu zmieni em sposób przepowiadania. Teraz sk adam tylko wiadectwa o mocy ł ł ś
Bo ej, o tym czego On dokonuje i opowia ż dam przyk ady objawiania si mi o ci Bo ej. ł ę ł ś ż
Nauczy em si jeszcze jednej wa nej rzeczy: najwa niejsze  to nie tyle dobrze mówi ł ę ż ż ć
o Jezusie, ile pozwoli Mu dzia a moc Ducha wi tego. Po co w sposób cudowny mówi o Jezusie, ć ł ć ą Ś ę ć
skoro lepiej mo na pozwoli Mu dzia a w nas? Królestwo Bo e to moc i si a, które przychodz ż ć ł ć ż ł ą
z wysoka, aby objawi si po ród nas. ć ę ś
Pewnego dnia bardzo d ugo g osi em kazanie  ponad godzin . Pod koniec homilii pewien ł ł ł ę
ksi dz zbli y si troch zdenerwowany i pokazuj c zegarek, powiedzia : ą ż ł ę ę ą ł
 Nie znosz konferencji ojca Tardif, gdy przez 67 minut mówi o cudach i jeszcze raz o cudach, bez ę ż ł
nawi zania do adnego z cudów opisanych w Ewangelii! ą ż
Jaka inna osoba, która to us ysza a, odpar a: ś ł ł ł
 Po co mówi o cudach sprzed 2 000 lat, skoro mo na opowiada o tych, które Jezus zdzia a ć ż ć ł ł
zesz ego tygodnia? ł
Je eli chodzi o mnie, to nie wystarczy oby mi czasu a do ko ca ycia, abym móg opowiada ż ł ż ń ż ł ć
o tym wszystkim, co Bóg zdzia a na moich oczach w ci gu ostatnich dziesi ciu lat. ł ł ą ę
G osi em Ewangeli ju na pi ciu kontynentach, mówi c wsz dzie to samo, poniewa nic ł ł ę ż ę ą ę ż
innego nie mam do powiedzenia. Mówi ci gle o tym samym: o mi osiernej mi o ci Boga. Jestem ę ą ł ł ś
świadkiem mi o ci Boga do ludzi, do wszystkich ludzi, ze wszystkich krajów, wszystkich j zyków. Moc ł ś ę
Ducha wi tego przemieni a mnie w wiadka Jezusa Chrystusa yj cego. Ś ę ł ś Ż ą
Niekiedy nie mam nawet czasu na posi ek. Po kilku godzinach podró y od razu zaczynam ł ż
pracowa . Pan objawia Sw moc poprzez nasz s abo . ć ą ą ł ść
Na rekolekcjach w Lourdes by o wielu ksi y z ró nych krajów europejskich. By o to dla mnie ł ęż ż ł
bardzo mecz ce, g oszenie konferencji i zaraz po tym spowiadanie i znowu nast pna konferencja albo ą ł ę
celebrowanie Mszy wi tej. Po jednej z konferencji kilku ksi y przysz o si wyspowiada . Pierwszy Ś ę ęż ł ę ć
z nich by kap anem z Holandii, który niezbyt dobrze mówi po francusku. Po odbytej spowiedzi ł ł ł
poprosi mnie: ł
 Ojcze, pomódl si o uzdrowienie nade mn . Jestem niemy na lewe ucho. ę ą
By o to tak oryginalne, e z miejsca wybuchn em miechem z powodu  niemego ucha" ł ż ął ś
i powiedzia em: ł
 Panie, je li uzdrowisz t dolegliwo , b dzie to uzdrowienie naj ś ę ść ę wi ksze na wiecie. ę ś
Nigdy nic podobnego nie s ysza em, dlatego mia em si na ca y g os, gdy tymczasem nadszed inny ł ł ś ł ę ł ł ł
kap an i zasta mnie miej cego si ... Nie mog em zapomnie tego zwrotu  nieme ucho" i mia em si ł ł ś ą ę ł ć ś ł ę
podczas trwania kilku nast pnych spowiedzi. Dlatego ksi a powie ę ęż dzieli o mnie:
 Jak szcz liwy jest ojciec Emilien  mimo e ma tyle pracy, jest zawsze zadowolony... ęś ż
Pan pos u y si  niemym na lewe ucho", aby pokaza , e jest Bogiem rado ci, e cieszy si z tego, ł ż ł ę ć ż ś ż ę
że si do Niego zbli amy. Nasz Bóg ma poczucie humoru, co do tego nie ma adnych w tpliwo ci. ę ż ż ą ś
Innym razem, gdy g osi em Ewangeli t umom na stadionie, pewna osoba zapyta a mnie: ł ł ę ł ł
 Ojcze, czy nie boisz si , ani nie masz tremy, gdy mówisz do tylu ludzi? ę
Odpowiedzia em z u miechem: ł ś
 Kiedy kto jest pewien, e przekazuje Dobr Nowin , mo e wej na dachy, wiadczy ś ż ą ę ż ść ś ć
w wi zieniach i na stadionach. Ja przecie nie mówi nic ponad to, co widzia em i s ysza em, a gdybym ę ż ę ł ł ł
mówi , to zapewniam was, e by oby to przykre zarówno dla mnie, jak i dla was. Smutne jest to, e je li ł ż ł ż ś
kto nie posiada do wiadczenia Jezusa ywego, jest zmuszony mówi o tysi cach innych rzeczy, ś ś Ż ć ą
zamiast o Jezusie. W dzisiejszych czasach nie potrzeba nowej Ewangelii, lecz nowej ewangelizacji:
og aszania z moc i skuteczno ci , e Chrystus yje, nie w powielanych teoriach, które gdzie ł ą ś ą ż ż ś
zas yszeli my lub przeczytali my, ale w dawaniu naszego wiadectwa. Dzi musimy ewangelizowa z ł ś ś ś ś ć
moc Ducha wi tego, która towarzyszy naszemu przepowiadaniu poprzez znaki i cuda, które musz ą Ś ę ą
by przedstawiane w wietle Ewangelii. ć ś
W kongresie w Montrealu, w 1977 roku, uczestniczy o ponad 55 000 osób, zgromadzonych na ł
stadionie olimpijskim podczas Mszy wi tej. By tam obecny kardyna Roy oraz 6 biskupów, 920 Ś ę ł ł
kap anów. By tam tak e burmistrz miasta. Blisko o tarza znajdowa o si ponad stu chorych, ł ł ż ł ł ę
umieszczonych na inwalidzkich wózkach.
Modlili my si za chorych  ca y stadion uwielbia Boga, gdy pewna kobieta  Ros Aime, ś ę ł ł ę
która by a chora od 11 lat na ci k skleroz , niespodziewanie wsta a z fotela i zacz a i wobec ł ęż ą ę ł ęł ść
wszystkich. Po drugiej strome pewien m czyzna wsta nagle z wózka, potem jeszcze jeden i w ęż ł
rezultacie dwunastu sparali owanych wsta o z krzese i zacz o chodzi . ż ł ł ęł ć
Ludzie klaskali i szlochali, p acz c z wielkim przej ciem. Sam burmistrz miasta Montreal ł ą ę
zanosi si od p aczu jak dziecko. Gdy objawia si Bóg, nie ma cz owieka, który by by wielki  ł ę ł ę ł ł
wszyscy s ma ymi. Burmistrz p aka ze wzruszenia i szcz cia. ą ł ł ł ęś
Nazajutrz g ówny dziennik miasta pisa :  Zdumienie na stadionie olimpijskim  chromi ł ł
chodz  . Dziennik  Montreal wspomina :  Sparali owani, le cy na ó kach, zacz li i  . ą ł ż żą ł ż ę ść
Wcale nie by o dziwne, e chorzy zostali uzdrowieni. By oby raczej dziwne, gdyby nie zostali ł ż ł
uzdrowieni. By oby to zaskakuj ce, gdyby Jezus nie dotrzyma swoich obietnic. ł ą ł
Pami tam, e nazajutrz przeprowadzono ze mn wywiad w telewi ę ż ą zji, zapytuj c: ą
 Czy nie s dzi ksi dz, e te wszystkie uzdrowienia s wynikiem efektu t umu, emocji, klaskania ą ą ż ą ł
ludzi?... Odpowiedzia em: ł
 Wobec tego prosz mi wyja ni , dlaczego w adnym meczu pi ki no nej lub baseballu aden ę ś ć ż ł ż ż
paralityk nigdy nie wsta z ó ka ani aden chory na raka nie zosta uzdrowiony, gdy zwyci y a jego ł ł ż ż ł ęż ł
dru yna?... ż
Jedyn odpowiedzi jest to, e Jezus yje, zmartwychwsta i jest po ród nas. Nie szukajmy ą ą ż ż ł ś
innego wyja nienia, gdy zawsze b dziemy w b dzie. ś ż ę łę
Pewnego dnia, gdy spo ywa em posi ek, kto zada mi niedyskretne pytanie: ż ł ł ś ł
 Ojcze, czy jeste pewien, e posiadasz dar uzdrawiania? ś ż
Odpar em: ł
 Pewien jestem tego, e mam misj ewangelizowania, oraz tego, e znaki i cuda towarzysz zawsze ż ę ż ą
przepowiadaniu Ewangelii. Ja tylko g osz S owo Bo e, podczas gdy Bóg sam uzdrawia chorych. ł ę ł ż
Dlatego te stworzyli my razem zgrany zespó pracy, w którym si rozumiemy. ż ś ł ę
Plany Bo e cz sto wywo uj we mnie miech, bo jest to naprawd mieszne, gdy stawia On ż ę ł ą ś ę ś
zwyk ego ksi dza przed teologami z ró nych krajów, aby g osi im Dobr Nowin . Ja wcale nie ł ę ż ł ł ą ę
nauczam. Sk adani jedynie wiadectwo mi osierdzia Serca Jezusowego. ł ś ł
W 1981 roku razem z ojcem Albertem de Monleon g osi em rekolekcje dla 320 ksi y w Lisieux ł ł ęż
we Francji. By o tam bardzo wielu m drych ksi y, nie brakowa o te i takich, którzy byli krytycznie ł ą ęż ł ż
nastawieni. Po wspania ym wyst pieniu ojca de Monleon, przysz a kolej na mnie. Czu em si tak ma y ł ą ł ł ę ł
wobec tylu ludzi tak uczonych i maj cych tyle tytu ów... Czu em si tak ma y wobec kardyna a ą ł ł ę ł ł
Suenensa i innych biskupów... Dlatego te modli em si do Pana mówi c: ż ł ę ą
 Panie, co robi tutaj ksi dz, który przyby z ma ego miasteczka, wobec ludzi tak uczonych, którzy ą ł ł
nawet nie wiedz , gdzie le y kraj, z którego on przyjecha ... Nie zostawiaj mnie samego, Panie, b agam ą ż ł ł
Ci !ę
Tak si szcz liwie z o y o, e pierwszej nocy Pan uzdrowi pew ę ęś ł ż ł ż ł nego ksi dza, który mia ę ł
zapalenie y i dzi ki temu uzdrowieniu wszystkie dyskusje si sko czy y. Pami tam, jak podnosi ż ł ę ę ń ł ę ł
nogawki pokazuj c obie nogi ca kowicie zdrowe, a mia o to miejsce w jadalni. To wiadectwo ą ł ł ś
pos u y o bardziej chwale Bo ej ni moje ubogie konferencje. ł ż ł ż ż
Kardyna Renard, zdziwiony cudownymi uzdrowieniami, wsta i zabra g os: ł ł ł ł
 Trudno jest nam dzisiaj przyj tajemnicze dzia anie Ducha wi te ąć ł Ś ę go, poniewa jeste my tak ż ś
rozumni i jeste my tak wielkimi racjonalis ś tami  wszyscy w mniejszym czy wi kszym stopniu ę
jeste my dzie mi Kartezjusza, a nawet w ka dym z nas tkwi co z Woltera. Dlatego te tak trudno jest ś ć ż ś ż
nam przyj tajemnicze dzia anie Ducha wi tego, który wieje k dy chce, nie b d c ograniczonym ąć ł Ś ę ę ę ą
przez nasze logiczne dedukcje. Wyznaczamy Mu drogi, po których powinien si On poru ę sza , ć
a tymczasem On wieje poza nimi. Wyznaczamy Mu miejsce, gdzie powinien tchn , a On tchnie obok. ąć
Duch wi ty nie stosuje si do naszego programu duszpasterskiego. Niekiedy rzeczywi cie Ś ę ę ś
potrzebujemy metod pastoralnych, ale podstaw wszelkiej pedagogii wiary jest akceptacja wiary, e to ą ż
nie my kierujemy Jego dzia aniem, ale On naszym. Wszelka metodologia musi by wystarczaj co ł ć ą
przenikalna, aby Duch móg j u y , a nawet przekszta ci . ł ą ż ć ł ć
Dary Ducha s ró norakie i ci gle aktualne. By mo e z powodu naszego racjonalizmu lub ą ż ą ć ż
braku wiary s dzimy, e te dary Ducha nale do przesz o ci. wiat wspó czesny poszukuje cz owieka ą ż żą ł ś Ś ł ł
duchowego, proroków chrze cija skich, prowadzonych przez Ducha. Lecz je li ich nie znajdzie, ś ń ś
pójdzie za iluministami, co jest bardzo niebezpieczne. Ko ció jest nieustann Pi dziesi tnic . ś ł ą ęć ą ą
Te ostatnie s owa kardyna a przypomnia y mi anegdot : Pewnego dnia Jezus przebywa ł ł ł ę ł
ze swoimi uczniami i zapyta ich: ł
 Za kogo mnie uwa acie? Szymon Piotr wsta i odpowiedzia : ż ł ł
 Ty jest teofani eschatologiczn , która ywi ontologicznie intencjonalno naszych relacji ś ą ą ż ść
pod wiadomych i interpersonalnych. Jezus otworzy oczy pe ne zdziwienia i zapyta : ś ł ł ł
 Jak, jak?...
Piotr jednak nie potrafi powtórzy , poniewa zapomnia ... ł ć ż ł
Zapomnia , poniewa nie mia tego w sercu, lecz jedynie w umy le. wiat jest zm czony ł ż ł ś Ś ę
s uchaniem teorii i wywodów literackich. Jest spragniony s owa ywego i skutecznego, które to s owo ł ł ż ł
dokonuje tego, o czym mówi.  wiat wspó czesny jest zm czony s uchaniem nauczy Ś ł ę ł cieli. Chce s ucha ł ć
tylko wiadków  mówi Pawe VI. wiadków, którzy do wiadczyli nowego ycia, przynoszonego ś ł ł Ś ś ż
przez Jezusa. Ewangelia w. ukasza opowiada, e w niedziel wieczorem dwóch uczniów sz o do ś Ł ż ę ł
Emaus z Jerozolimy. Byli oni smutni, gdy wraz ze mierci Mistrza wszystkie ich nadzieje odnowy ż ś ą
Izraela upad y. Sam Jezus do czy si do nich w czasie drogi i jeden z nich, zwany Kleofasem, zacz ł łą ł ę ął
dawa kurs chrystologii Jezusowi, którego nie by w stanie rozpozna . Przypomina on z wielkim ć ł ć ł
przekonaniem Jego dzie a i cuda. Opowiedzia o mierci krzy owej, której wiadkiem by ca y lud, lecz ł ł ś ż ś ł ł
gdy stan o na Zmartwychwstaniu, nie móg mówi o swoim w asnym do wiadczeniu i zadowoli si ęł ł ć ł ś ł ę
powtórzeniem tego, co jak twierdzi y kobiety, powiedzieli anio owie. ł ł
Gdy nie prze y o si osobistego spotkania z Chrystusem Zmart ż ł ę wychwsta ym, b dzie si ł ę ę
opowiada cudze teorie i nauczanie innych. Jeste my wezwani do tego, aby by wiadkami tego, co ć ś ć ś
g osimy. Aby by skutecznym, to znaczy autentycznym wiadkiem, trzeba prze y owo wydarzenie ł ć ś ż ć
osobi cie. ś
Pewnego dnia zaproszono mnie, abym zwiedzi wspania y zespó hydroelektrowni w Paragwaju. ł ł ł
Widok by fascynuj cy: ludzie, a nawet ci arówki, wygl da y jak mrówki wobec pot nych zapór ł ą ęż ą ł ęż
z betonu. Produkuje si tam tyle energii, e pokrywa ona potrzeby kraju, a tak e cz potrzeb Brazylii ę ż ż ęść
i Argentyny.
Po zapadni ciu zmroku spostrzeg em, e kilka domów pracow ę ł ż ników centrali termoelektrycznej
nie mia o napi cia i by o jedynie s abo o wietlonych wiat em wiec. Kilka metrów obok jednych z ł ę ł ł ś ś ł ś
najwi kszych w wiecie turbin i generatorów nie by o pr du, tylko wiece, a wszystko dlatego, e sie ę ś ł ą ś ż ć
konieczna do dop ywu energii do ich domów nie zosta a za o ona... ł ł ł ż
Co podobnego przytrafia si nam niejednokrotnie. Nasze ycie zamiast by o wietlone przez ś ę ż ć ś
pr d elektryczny, jest o wietlone wieca ą ś ś mi, poniewa  nie jeste my pod czeni do Jezusa, który jest ż ś łą
świat em wiat a. ł ś ł
Istnieje nawet wielu ludzi, którzy s na us ugach Ko cio a, lecz wiat o nie wesz o jeszcze do ą ł ś ł ś ł ł
ich serc. Jeste my jak tury ci, którzy u ywaj aparatu Polaroid, aby zrobi zdj cia, a nast pnie zamiast ś ś ż ą ć ę ę
podziwia prawdziwy pejza i by zachwyceni jego widokiem, ogl daj jego odbicie na papierze. ć ż ć ą ą
Jest wielu chrze cijan, którzy zobaczyli statyczn fotografi Jezusa i nie znaj Go  twarz ś ą ę ą ą
w twarz , poniewa nigdy nie spotkali si z Nim osobi cie. Powtarzaj tylko to, co us yszeli ż ę ś ą ł
i przeczytali, lecz nie maj do wiadczenia nowego ycia. ycie wieczne nie polega na niczym innym, ą ś ż Ż
jak tylko na poznawaniu, to znaczy na do wiadczeniu Boga i Jego Syna  Jezusa Chrystusa (J 17,3). ś
Wiarygodny ewangelizuj cy to ten, który przedstawia swoje osobi ą ste wiadectwo, swoje w asne ś ł
do wiadczenie zbawienia i mo e wiad ś ż ś czy , e Jezus yje, poniewa spotka Go osobi cie, tak jak ć ż ż ż ł ś
aposto owie, którzy twierdz :  Nie mo emy nie mówi o tym, co my widzieli i s yszeli (Dz 4,20). ł ą ż ć ś ł
Prawdziwy g osiciel Ewangelii to nie ten, który mówi o Jezusie, lecz ten, kto jest zdolny przedstawi ł ć
Jezusa ywego osobom ewangelizowa Ż nym, aby mogli oni powiedzie jak Samarytanie:  Wierzymy ć
ju nie dzi ki twemu opowiadaniu, na w asne bowiem oczy us yszeli my i jeste my przekonani, e On ż ę ł ł ś ś ż
prawdziwie jest Zbawicielem wiata (J 4,22). ś
Nikt nie zdo a jednak przekaza yda Chrystusa Zmartwychws ł ć ż ta ego, je li sam nie do wiadczy ł ś ś ł
Jezusa, który yje dzisiaj

Odp: Uzdrowienia z Imprimatur 8 lata, 7 mies. temu #3887

  • frater
  • ( Admin )
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 1469
  • Oklaski: 8
ROZDZIA IV Ł
S owo ł poznania
W ostatnich latach mówiono wiele na temat charyzmatu  s owa wiedzy , który to w cis ym ł ś ł
t umaczeniu nale a oby odda jako  s owo poznania . Jest to pi kny dar, przez który Bóg objawia to, co ł ż ł ć ł ę
mia o miejsce w przesz o ci lub dokonuje si w tera niejszo ci w ramach historii zbawienia ł ł ś ę ź ś
poszczególnych osób. Dzi ki temu objawieniu mo na do ę ż trze do korzeni problemów, do przyczyn ć
zahamowa , mo na tak e pozna , e dana osoba jest uzdrowiona. ń ż ż ć ż
Pewnego dnia przysz a do mnie kobieta, bardzo zmartwiona swoj córk , któr dziwna choroba ł ą ą ą
doprowadzi a do przerwania studiów. Powiedziano mi, e ta m oda dziewczyna cierpi z powodu bardzo ł ż ł
dziwnych napadów. Traci cz sto wiadomo i towarzysz temu objawy podobne do epilepsji. By a ju ę ś ść ą ł ż
razem z matk u wielu lekarzy, ale bezskutecznie. Odwiedza y tak e ró nych psychologów, lecz ą ł ż ż
polepszenie nie nast powa o. Posun y si nawet a do tego b du, e posz y do wró biarzy. W ko cu ę ł ęł ę ż łę ż ł ż ń
dosz y do wniosku, e istnieje konieczno egzorcyzmu. ł ż ść
Matka mówi a, córka za ca y czas trwa a w milczeniu. Nawet nie chcia a odpowiada na moje ł ś ł ł ł ć
pytania. Nie maj c dostatecznych infor ą macji i nie wiedz c, o co mam prosi dla niej, modli em si ą ć ł ę
w j zykach. Wtedy w a nie przysz o do mnie s owo, które uporczywie powraca o z coraz to wi kszym ę ł ś ł ł ł ę
nat eniem:  sp dzenie p odu . ęż ę ł
Otworzy em wi c oczy i zapyta em, czy ma ona co do powiedzenia na temat przerwania ci y. ł ę ł ś ąż
By a bardzo zaskoczona i zapyta a:  Kto ksi dzu o tym powiedzia ?... ł ł ę ł
Ze zami w oczach wyzna a, e mia a stosunki z narzeczonym i zasz a w ci . Poniewa pochodzi a ł ł ż ł ł ążę ż ł
z bardzo znanej rodziny, ba a si i zdecydowa a si na przerwanie ci y. Od tego czasu obci y j ten ł ę ł ę ąż ąż ł ą
dodatkowy grzech i o niczym innym nie mog a my le . Z tego te powodu traci a wiadomo . ł ś ć ż ł ś ść
Nawróci a si , wyspowiada a i mod ł ę ł lili my si o uzdrowienie wewn trzne. Pan przebaczy jej grzechy i ś ę ę ł
od tego czasu nie mia a adnego ataku. ł ż
Pan obdarzy nas  poznaniem korzeni problemu. Dziewczyna ta nie by a op tana ani nie ł ł ę
cierpia a na adn chorob psychiczn . ł ż ą ę ą
Dzi ki temu darowi  poznania czy te  s owa wiedzy , Bóg objawia uzdrowienie, które ę ż ł
dokonuje si po ród zgromadzenia  to co dzieje si aktualnie, jest ujawniane ca ej wspólnocie. ę ś ę ł
W 1975 roku zosta em mianowany delegatem Republiki Domini ł kany na II Konferencj Liderów ę
Odnowy Charyzmatycznej w Rzymie. Gdy poinformowa em o tym prze o onych, powiedzieli mi: ł ł ż
 Odst p swoj delegacj komu miejscowemu  to b dzie lepsze, je li kraj b dzie reprezentowany ą ą ę ś ę ś ę
przez kogo z tubylców. ś
Mia em wiele oporów, aby zaakceptowa t decyzj , gdy uwa a ł ć ę ę ż ż łem, e nigdy nie b dzie lepszej okazji ż ę
poznania Odnowy, cho dzi ki wierze odkry em Wol Bo objawiaj c si przez moich prze o onych. ć ę ł ę żą ą ą ę ł ż
W dniu, w którym mia em uda si samolotem do Rzymu, pojecha ł ć ę łem konno odwiedzi jedn ć ą
ze wspólnot zagubionych po ród wysokich gór. Odprawi em Msz wi t i modli em si za chorych. ś ł ę Ś ę ą ł ę
Gdy modli em si w j zykach, do mego umys u przysz o s owo z wielkim nat eniem:  epilepsja . Nie ł ę ę ł ł ł ęż
przerwa em modlitwy, pó niej za , po chwili ciszy podj em ryzyko wiary pytaj c: ł ź ś ął ą
 Czy jest tutaj obecny kto , kto choruje na epilepsj ? Pan w a nie w tej chwili go uzdrawia. ś ę ł ś
Po kilku minutach bardzo intensywnej ciszy, która przypomina a mi wieczno , dyrektorka szko y ł ść ł
podnios a r k i powiedzia a: ł ę ę ł
 Ojcze! Moja córka! Spójrz na ni ! ą
Obok niej znajdowa a si m oda dziewczyna, która poci a si i dr a a. By a ona chora od urodzenia. Pan ł ę ł ł ę ż ł ł
uzdrowi j i ataki nigdy nie powróci y. Wtedy Pan po raz pierwszy udzieli mi s owa poznania. ł ą ł ł ł
W dniu, kiedy by em pos uszny prze o onym, Bóg udzieli mi daru, który w moim pos ugiwaniu ł ł ł ż ł ł
o wiele wi cej mi pomóg ni wszystkie konferencje w Rzymie, w jakich uczestniczy em. ę ł ż ł
S owo poznania jest charyzmatem Ducha wi tego, który wywo u ł Ś ę ł je wielkie zdziwienie u tych,
którzy s u tym darem. Jest to jak gdyby jaka komunikacja, czno , impuls, którego jest si pewnym ł żą ś łą ść ę
wewn t ę rzn pewno ci , której to pewno ci nie osi ga si drog refleksji ani dedukcji. Przypomina to ą ś ą ś ą ę ą
my l, która opanowuje nasz umys z wielkim nat eniem. My l ta bierze nas w swoje posiadanie ś ł ęż ś
i pozostaje d ugo w naszej wiadomo ci. W rezultacie pod jej wp ywem jeste my pewni, e pochodzi ł ś ś ł ś ż
ona nie od nas, lecz jedynie przez nas przechodzi.
Jestem pewien, e co takiego istnieje. Wydaje mi si , e Natan otrzyma s owo poznania, kiedy ż ś ę ż ł ł
odkry tajemnic serca Dawida (2 Sm 12,1-15). Podobnie s owo poznania otrzyma Piotr w przypadku ł ę ł ł
Ananiasza i Safiry (Dz 5,1-11). S owo poznania pod pewnym wzgl ł ędem przypomina proroctwo.
Pewnego dnia g osi em rekolekcje w Saman, w Dominikanie. W czasie mówienia przysz o ł ł ł
s owo poznania, które powraca o z nat ł ł ęż ś ś ć ę eniem do mojej wiadomo ci. Aby móc skoncentrowa si na
tym, co mówi , by em zmuszony przerwa wyk ad i powiedzie : ę ł ć ł ć
 Znajduje si tutaj cz owiek, który przyby na rekolekcje z wielk nieufno ci w sercu wobec swojej ę ł ł ą ś ą
żony. Ona zaprosi a go tutaj, zapewniaj c, e je li przyjdzie, jego ycie zmieni si . Lecz on ł ą ż ś ż ę
odpowiedzia , e przyjdzie, ale nie zmieni swego ycia. Ten cz owiek jest tutaj i Pan mówi do niego, e ł ż ż ł ż
szanuje jego wolno , ale niech przypomni sobie on s owa wi tego Augustyna:  Boj si Boga, który ść ł ś ę ę ę
przechodzi i nie wraca wi cej . ę
W tylnej cz ci kaplicy pewien m czyzna pad na kolana i zacz p aka . Pó niej wyspowiada si . ęś ęż ł ął ł ć ź ł ę
Nast pnie zbli y si do ksi dza i potwierdzi wszystkie szczegó y mojego poznania. Odda swoje ycie ę ż ł ę ę ł ł ł ż
Bogu. Gdy podszed do mnie, powiedzia : ł ł
 Ojcze, gdyby kiedykolwiek mnie potrzebowa , jestem do twojej dyspozycji. ś ł
Chodzi wi c o jasne poznanie, które odbiera si duchem. W miar jak ujawniamy jego tre , ę ę ę ść
przychodz dalsze szczegó y. To do wiad ą ł ś czenie jest podobne do czytania tekstu wypisanego na tzw.
 skrzynce Kleenexa". Na pierwszym skrzyde ku znajduj si s owa, które nale y przeczyta , ł ą ę ł ż ć
a nast pnie przek ada si to skrzyde ko i mo na przeczyta nast pne. Nie mo na ani odczyta , ani ę ł ę ł ż ć ę ż ć
odszyfrowa s ów z trzeciego skrzyde ka, je li wcze niej nie odczyta o si z dwóch poprzednich. ć ł ł ś ś ł ę
Podobnie objawia si pierwsze pos anie i stopniowo jest uzupe niane. ę ł ł
Jak rozpozna autentyczno s owa poznania? Tylko i wy cznie po skutkach. wiadectwa s ć ść ł łą Ś ą
termometrem, który okre la, czy s owo pochodzi od Pana, czy nie. Pewien rodzaj pos ugiwania nie ś ł ł
przynosi owoców, je li nie towarzyszy mu wiadectwo. Na przyk ad, je li og asza si uzdrowienia na ś ś ł ś ł ę
podstawie s owa poznania, a nie by yby one potwierdzone wiadectwami, by oby w tpliwe, czy s one ł ł ś ł ą ą
prawdziwe i spowodowa oby to raczej krytyk ni uwielbienie Pana. ł ę ż
W listopadzie 1982 roku g osi em seri rekolekcji w Polinezji Francuskiej. Przygotowano tam ł ł ę
Msz wi t w arcybiskupstwie Tahiti Owej nocy ponad 55 000 osób by o zgromadzonych na placu, ę Ś ę ą ł
pod niebem pe nym gwiazd, które przywodzi y mi na my l obietnic Bo dan Abrahamowi. ł ł ś ę żą ą
Po Komunii w. rozpocz em modlitw za cho Ś ął ę rych. Ca y ten t um modli si w j zykach. By y to ł ł ł ę ę ł
chwile pe ne entuzjazmu wiary. Podczas gdy Duch piewa w nas, nadchodzi y s owa poznania. ł ś ł ł ł
Pos ania te s jak gdyby wyzwalane przez modlitw w j zykach, gdy wtedy kana naszego umys u jest ł ą ę ę ż ł ł
wolny i dzi ki temu bardziej dyspozycyjny, by przyj S owa Pana. Po ród wielu s ów jedno zadziwia o ę ąć ł ś ł ł
mnie swoj precyzj . Przekaza em je dok adnie tak, jak je odebra em: ą ą ł ł ł
 Jest tutaj pewna osoba, która przyby a z bardzo daleka. Jest ona po raz pierwszy w yciu na Mszy ł ż
ś ę ę wi tej. Ma chory kr gos up. Jest to cierpienie spowodowane uderzeniem orzecha kokosowego ł
w czwarty kr g. W tym momencie wielkie ciep o wchodzi w jej plecy. Pan w tej chwili ci uzdrawia! ę ł ę
Wkrótce z o ysz wiadectwo ca kowitego uzdro ł ż ś ł wienia.
Nazajutrz odbywa a si kolejna Eucharystia. Liczba ludzi jeszcze si powi kszy a. Prze yli my ł ę ę ę ł ż ś
wtedy niezapomniane do wiadczenie mocy i mi osierdzia Boga. Przed zako czeniem spotkania ś ł ń
skorzystali my z okazji i poprosili my o wiadectwa osób uzdrowionych w dniu poprzednim. ś ś ś
S yszeli my cudowne opowiadania. Spo ród wielu innych, mówi a mi dzy innymi pewna kobieta: ł ś ś ł ę
 Jestem protestantk od urodzenia. Wczoraj po raz pierwszy by am na Mszy wi tej. Poniewa ą ł Ś ę ż
bardzo cierpia am z powodu bólu kr go ł ę s upa i dowiedzia am si , e Pan uzdrowi kilka osób na ł ł ę ż ł
Eucharystii, da am si namówi przez przyjació k i przyby am wczoraj, aby prosi Boga ł ę ć ł ę ł ć
o uzdrowienie, a nawet musia am przeby d ug podró , aby tu przyjecha . Kiedy ksi dz og osi , ł ć ł ą ż ć ą ł ł
że osoba, która ma uszkodzony kr gos up jest uzdrowiona, czu am ogromne ciep o, które wchodzi o ę ł ł ł ł
w moje plecy. Kiedy doda , e chodzi o czwarty kr g, wtedy zro ł ż ę zumia am, e chodzi o mnie. Ale ł ż
najbardziej zdziwi mnie fakt, e ksi dz powiedzia , i ból pochodzi od uderzenia orzechem ł ż ą ł ż ł
kokosowym. Mia o to miejsce pó tora roku temu, kiedy sprzedawa am orzechy turystom. Gdy str ca am ł ł ł ą ł
je kijem z drzewa, jeden z nich spad mi na plecy i uszkodzi czwarty kr g. Poniewa by am w ci y, ł ł ę ż ł ąż
lekarz wola czeka do urodzenia dziecka, aby dopiero potem mnie zoperowa . Powiedzia tak e, e nie ł ć ć ł ż ż
wie jak si do tego zabra , gdy kr gi by y jak gdyby zro ni te. Cierpia am bardzo, zw aszcza nocami, ę ć ż ę ł ś ę ł ł
kiedy to szuka am wygodnej pozycji, aby móc zasn . Wczoraj wieczorem czu am ciep o, dr enie ł ąć ł ł ż
I bardzo mocno p aka am. Odczuwa am na sobie wielk obecno Pana. Kiedy wraca am do domu, ł ł ł ą ść ł
zda am sobie spraw , e jestem ca kowicie zdrowa. Nie odczuwam ju adnego bólu w kr gos upie ł ę ż ł ż ż ę ł
i chcia abym odda chwa Panu. ł ć łę
Ja tak e odda em chwa Panu, poniewa szczegó y by y tak dok adne, e nie mog em w tpi , ż ł łę ż ł ł ł ż ł ą ć
że s owo poznania pochodzi od Ducha, a nie od mojego umys u. Te szczegó y by y zbyt zbie ne, ł ł ł ł ż
aby mog y pochodzi z mojej wyobra ni. W tym wypadku akurat szczegól ł ć ź nie dok adnie mog em je ł ł
porówna , gdy posiada em nagran ta m z obu wyst pie . Wszystkie szczegó y by y zgodne. ć ż ł ą ś ę ą ń ł ł
Gdy kobieta ta sk ada a wiadectwo, wszyscy wielbili Boga i wiara w obecno Chrys ł ł ś ść tusa
Zmartwychwsta ego jeszcze bardziej wzros a we wspólnocie chrze ł ł ś ń cija skiej.
To samo przydarzy o si Samarytance przy Studni Jakubowej, kiedy Jezus dzi ki s owu ł ę ę ł
poznania objawi pewne szczegó y z jej ycia:  dobrze powiedzia a «nie mam m a»  mia a ł ł ż ł ś ęż ł ś
bowiem pi ciu m ów, a ten, którego masz teraz nie jest twoim m em (J 4,18). ę ęż ęż
Podobnie jak dzi ki s owu poznania nawróci si lud miasteczka samaryta skiego, tak samo ę ł ł ę ń
wiara wspólnoty w Tahiti zosta a umoc ł niona.
Pewnego dnia kardyna Suenens poprosi mnie, abym napisa artyku wyja niaj cy zasad ł ł ł ł ś ą ę
dzia ania charyzmatu s owa poznania. Odpowiedzia em mu: ł ł ł
 Eminencjo! Nie wiem, w jaki sposób wyja ni ten charyzmat. Jest to dla mnie zadanie tak samo ś ć
trudne, jak gdybym mia wyja ni w jaki sposób przychodz rozproszenia w czasie modlitwy. ł ś ć ą
Latem 1982 roku poproszono mnie o nagranie dziewi ciu pó godzinnych audycji telewizyjnych ę ł
na temat odnowy charyzmatycznej dla organizacji CHOT w Ottawie. Ka da z nich by a nagrywana na ż ł
videokasety w celu pó niejszej emisji jesieni . ź ą
Podczas ostatniej z nich modli em si za chorych i otrzyma em s owo poznania objawiaj ce ł ę ł ł ą
uzdrowienie, którego Pan w a nie doko ł ś nywa . Powiedzia em: ł ł
 W tej chwili w szpitalu znajduje si pewien samotny m czyzna. Odczuwa on dotkliwy ból pleców, ę ęż
ale w tym momencie Pan zaczyna go uzdrawia . Czuje on ciep o, które ogarnia jego plecy  mo e on ć ł ż
w tej chwili wsta i i ... ć ść
Wracaj c do domu u wiadomi em sobie, e program nie jest bezpo rednio emitowany, lecz b dzie ą ś ł ż ś ę
nadany kilka miesi cy pó niej. Z tego te powodu dozna em pewnego rodzaju wstrz su i pomy la em ę ź ż ł ą ś ł
sobie:
 By mo e ten m czyzna nie przyby jeszcze do szpitala, a ja ju og osi em jego uzdrowienie... ć ż ęż ł ż ł ł
Bardzo mia em si z tego  kawa u , jaki zrobi mi Bóg. Pod koniec stycznia nast pnego roku ś ł ę ł ł ę
otrzyma em list od B.G., który zawiera pewien delikatny problem moralny: uzdrowienie, które mia o ł ł ł
mie miejsce 18 grudnia tego samego roku, s owami  w tym momencie . ć ł
Dzi ki temu wydarzeniu nauczy em si kilku wa nych rzeczy: Pan nie jest ograniczony czasem. ę ł ę ż
On mo e powiedzie s owo  w tym momencie , które wype ni si pó niej. Od tego momentu wiem, ż ć ł ł ę ź
że Bóg nie ma zegarka ani kalendarza. On jest wieczn tera niejszo ci . ą ź ś ą
16 stycznia 1983 roku  z powodu choroby by em zmuszony przerwa prac : mia em przesuni te ł ć ę ł ę
kr gi. wiczenia i terapia okaza y si bezskuteczne. W gru ę Ć ł ę dniu zosta em poddany operacji, która trwa a ł ł
4 godziny, w wyniku której mog em porusza praw nog . W dniu operacji, tj 9. grudnia, moje serce ł ć ą ą
by o ca kowicie rozbite przez pewne do wiadczenie, które spotka o mnie i moj rodzin . Dnia 18 ł ł ś ł ą ę
grudnia przebywa em w szpitalu, zdruzgotany psychicznie i moralnie. Moja wiara by a martwa. ł ł
O godzinie 18.35 w czy em telewizor  nadawana by a akurat audycja pt. «Mi o bez granic» łą ł ł ł ść
i us ysza em s owa:  Samotny m czyzna znajduje si w tej chwili w szpitalu i odczuwa wielki ból ł ł ł ęż ę
w plecach i w tym momencie Jezus zaczyna go uzdrawia . Czuje, e Jezus jest w jego ciele. Pó niej ć ż ź
z o y on wiadectwo swego uzdrowienia... ł ż ś
Nie by em w stanie wys ucha pie ni ko cz cej audycj . By em zalany zami, g boko wzruszony, gdy ł ł ć ś ń ą ę ł ł łę ż
Jezus pojedna ze sob moje tak bardzo zranione serce. Serce tak bardzo przybite i zamkni te w sobie . ł ą ę
Czy nie do takich w a nie serc przyszed Jezus? ż ł ś ł
 Dzi miesi c po tych wydarzeniach opisuj to ksi dzu. Moje uzdrowienie post puje cudownie. ś ą ę ę ę
Po raz pierwszy w yciu pozna em, co to znaczy przebaczenie bez granic... . ż ł
Podobnie jak w Tahiti, wszystkie szczegó y poznania zosta y po ł ł twierdzone. Dziwne by o tylko ł
to, e Jezus kaza mi og osi w czerwcu

Odp: Uzdrowienia z Imprimatur 8 lata, 7 mies. temu #3888

  • frater
  • ( Admin )
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 1469
  • Oklaski: 8
ROZDZIA V Ł
Uzdrowienie
Istniej trzy rodzaje choroby i ka demu z nich odpowiada inny rodzaj modlitwy o uzdrowienie: ą ż
1) choroba cia a spowodowana przez ró norakie czynniki  podlega zwyczajnej modlitwie ł ż
o uzdrowienie fizyczne
2) choroba serca spowodowana zranieniem uczu  wymaga modlit ć wy o uzdrowienie wewn trzne ę
3) choroba ducha, której powodem jest grzech. Jezus uzdrawia taki rodzaj choroby dzi ki wierze ę
i nawróceniu.
Chcia bym tylko podkre li dwa istotne momenty: ł ś ć
1) jedno osoby ludzkiej: cho z o ony z cia a, duszy i ducha (l Tes 5,23), cz owiek jest niepodzielny. ść ć ł ż ł ł
Je li dokonuje si podzia u, to tylko ze wzgl dów pedagogicznych; ś ę ł ę
2) wspó zale no : cia o, dusza i duch s ze sob wzajemnie powi zane na poziomie, którego nie ł ż ść ł ą ą ą
mo na dok adnie okre li . Zawsze jednak wzajemnie na siebie wp ywaj . ż ł ś ć ł ą
A. Choroba cia ał i uzdrowienie fizyczne
Trzeba z góry zaznaczy , e nie jest naszym zamiarem pog bienie tego tematu, gdy ksi ka ta ć ż łę ż ąż
ma na celu z o enie wiadectwa o uzdra ł ż ś wiaj cym dzia aniu Pana. Poza tym du o ju na ten temat ą ł ż ż
napisano dobrych ksi ek i artyku ów w odnowie charyzmatycznej. Chcemy tylko wiadczy , ąż ł ś ć
że Ewangelia jest prawdziwa w XX wieku, dodaj c do tego stwierdzenia pewne niezb dne uwagi. ą ę
Ca a zbawcza dzia alno Boga ujawnia si w podwójnej formie: przez s owa i czyny. wi ty ł ł ść ę ł Ś ę
Ł ł ł ukasz syntetyzuje w doskona y sposób dzia alno Jezusa w s owach:  Pierwsz ksi g napisa em ci, ść ł ą ę ę ł
Teofilu, o tym wszystkim, co Jezus czyni i czego naucza ... (Dz 1,1). ł ł
Sobór Watyka ski II wskazuje na oba aspekty zagadnienia, gdy twierdzi:  Objawienie dokonuje ń
si przez czyny i s owa wewn trznie ze sob powi zane tak, e czyny dokonane przez Boga w historii ę ł ę ą ą ż
zbawienia ilustruj i umacniaj nauk oraz sprawy s owami wyra one; s owa za obwieszczaj czyny ą ą ę ł ż ł ś ą
i ods aniaj tajemnic w nich zawart  (Dei Verbum nr 2). Na ko cu Sobór twierdzi, e Jezus Chrystus ł ą ę ą ń ż
(Wydarzenie i S owo Bo e) jest pe ni objawienia. ł ż ł ą
W tym w a nie zawiera si stwierdzenie, jak istotne jest uzdrowienie duchowe i fizyczne. ł ś ę
Istniej ludzie, którzy my l , e uzdrowienia s tylko czym wyj tkowym, twierdz c, e charyzmat ą ś ą ż ą ś ą ą ż
uzdrowienia nie jest istotny, bo istotna jest mi o , której wszystko winno by podporz d ł ść ć ą kowane.
Wydaje mi si , e rozró nienie  istotny-nieistotny nie za ę ż ż chodzi w Nowym Testamencie. Zamiast
dokonywa takich podzia ów, powinni my stawia sobie pytania:  Czy Bóg chce uzdrowi swoje ć ł ś ć ć
dzieci? . Je li za chodzi o twierdzenie, e mi o jest najwi kszym charyzmatem, to ca kowicie si ś ś ż ł ść ę ł ę
z nim zgadzam, ale któ mo e za ż ż przeczy , e uzdrowienie jest wspania ym sposobem objawienia si ć ż ł ę
mi o ci wobec tych, którzy cierpi ? Mi o nie jest czym mglistym, czym abstrakcyjnym, ale czym ł ś ą ł ść ś ś ś
równie konkretnym jak uzdrowiona osoba.
Dar uzdrowienia jest u swoich podstaw darem mi o ci. W Ewangeliach 40 razy pojawia si ł ś ę
czasownik  uzdrawia  , a do tego jeszcze dodatkowo 12 razy pojawia si inny czasownik, który mo na ć ę ż
t umaczy na dwa sposoby: b d jako  zbawia  b d jako  uzdrawia  . Wszystko to dlatego, ł ć ą ź ć ą ź ć
poniewa akt  zbawienia zak ada w sobie równie akt  uzdrowienia : ż ł ż
 Ufaj córko, twoja wiara ci uzdrowi a! /zbawi a/. I w tej chwili kobieta ta zosta a uzdrowiona = ę ł ł ł
zbawiona (Mt 9,22).
 A kiedy dotkn li si p aszcza Jezusa, zostali uzdrowieni (Mt 14,36). ę ę ł
 Nie bój si , wierz tylko, a twoja córka zostanie uzdrowiona = zbawiona! ( k 8,50). ę Ł
I jeszcze inne fragmenty: Mt 14,36 Mk 3,4; 5,23-28; 6,56; 10,52; J 11,12 Dz 14,9.
Zbawienie przyniesione przez Jezusa Chrystusa obejmuje ca ego cz owieka. Jezus nie przyszed ł ł ł
po to, aby zbawi tylko i wy cznie dusze. On jest zainteresowany ca ym cz owiekiem: zarówno jego ć łą ł ł
cia em jak i dusz . ł ą
a) Jezus
By oby zaj ciem zbytecznym i niepotrzebnym przytaczanie biblij ł ę nych tekstów mówi cych ą
o uzdrawiaj cej pos udze Jezusa. Ca a Ewangelia jest niczym innym, jak tylko nieprzerwanym ą ł ł
ła cuchem czynów mi osierdzia Boga, który uzdrawia chorych. Chcia bym tutaj przyto ń ł ł ł czy kilka ć
tekstów, które maj szczególne znaczenie. Na pierwszym miejscu publiczne rozpocz cie dzia alno ci ą ę ł ś
Jezusa:
 Duch Pa ski spoczywa na Mnie, ń
poniewa Mnie nama ci i pos a Mnie, ż ś ł ł ł
abym ubogim niós dobr nowin , ł ą ę
wi niom g osi wolno , a niewidomym przejrzenie; abym uci nionych odsy a wolnymi ęź ł ł ść ś ł ł
i obwo ywa rok aski u Pana ( k 4,18-19). ł ł ł Ł
Tak wi c widzimy, e misja Jezusa polega na uzdrawianiu  zaró ę ż wno fizycznym jak
i duchowym  i na uwalnianiu od wszelkiego rodzajów wi zów, które czyni cz owieka niewolnikiem, ę ą ł
w szczególny sposób na uwalnianiu z wi zów grzechu (Mt 4,23-29). Zreszt sam Jezus powiedzia , ę ą ł
że nie przyszed do zdrowych, ale do tych, co si le maj  nie do sprawiedliwych, ale do ł ę ź ą
grzeszników. Jego misja nieustannie podkre la a konieczno ofiarowanego przeze zbawienia. Dlatego ś ł ść ń
te wystosowa On do nas zaproszenie w s owach pe nych mi osierdzia i sk aniaj cych do ufno ci: ż ł ł ł ł ł ą ś
Przyjd cie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obci eni jeste cie, a Ja was ź ąż ś
pokrzepię (Mt11, 28). Jego Imi po hebrajsku brzmi  Jeszua , co si t umaczy  Bóg zbawia . Jezus ę ę ł
jest pe nym zbawieniem cz owieka, jest zbawieniem wszystkich ludzi. ł ł
b) Ko ció ś ł
 Jak Ojciec Mnie pos a , tak i Ja was posy am" (J 20,22). ł ł ł
Dwunastu aposto ów kontynuowa o dzie o zbawcze Jezusa w cza ł ł ł sie i przestrzeni. Byli oni
odpowiedzialni za to, aby nauka Jezusa rozprzestrzeni a si na kra ce ziemi, aby owoce odkupienia ł ę ń
dotar y do wszystkich ludzi wszystkich czasów. Zostali oni wys ani, aby jednocze nie g osi Dobr ł ł ś ł ć ą
Nowin i uzdrawia . Ich zadanie polega o nie tylko na przekazywaniu s owa, ale tak e na niesieniu ę ć ł ł ż
zbawienia Jezusa. Ko ció nie tylko g osi Dobr Nowin , która zbawia, ale tak e niesie owoce tego ś ł ł ł ą ę ż
zbawienia (Mt 10,5-8 i k 9,16). Misja ta nie ogranicza a si do dwunastu aposto ów, ale dotyczy a Ł ł ę ł ł
tak e siedemdziesi ciu dwóch uczniów:  Uzdrawiajcie chorych, których znajdziecie i mówcie im: ż ę
przybli y o si Królestwo Bo e! ( k ż ł ę ż Ł 10,4). Na ko cu Ewangelii w. Marka dostrzegamy, e misja ta ń ś ż
rozci ga si nie tylko na dwunas ą ę tu, ani nawet nie na siedemdziesi ciu dwóch, ale  na wszystkich, ę
którzy uwierz  :  Id cie na ca y wiat i g o cie Ewangeli ca emu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie ą ź ł ś ł ś ę ł
chrzest b dzie zbawiony, a kto nie uwierzy b dzie pot piony. Tym za , którzy uwierz te znaki ę ę ę ś ą
towarzyszy b d : w imi moje z e duchy wyrzuca b d , innymi j zykami mówi b d , w e b d ć ę ą ę ł ć ę ą ę ć ę ą ęż ę ą
bra do r k i je liby co zatrutego wypili, nie b dzie im szkodzi . Na chorych r ce k a b d i ci ć ą ś ś ę ć ę ł ść ę ą
odzyskaj zdrowie . ą
Ostatnie zdanie w Ewangelii w. Marka nie jest jej zako czeniem, poniewa przed u a ono t ś ń ż ł ż ę
Ewangeli a do naszych czasów:  Oni za poszli i g osili Ewangeli wsz dzie, a Pan wspó dzia a ę ż ś ł ę ę ł ł ł
z nimi i potwierdza nauk znakami, które jej towarzyszy y (Mk 16,20). ł ę ł
Jednym z charakterystycznych kryteriów, które odró nia praw ż dziwego aposto a od fa szywego, ł ł
jest obecno znaków i cudów (2 Kor 12,12; Rz 15,19). ść
c) znaki
Ciekawe, e w czwartej Ewangelii w. Jan nie mówi ani o cudach, ani o uzdrowieniach, ż ś
a jedynie o  znakach . Znak zawsze prowadzi nas do odkrycia jego w a ciwego znaczenia. Podobnie ł ś
jak dym wskazuje nam obecno ognia, tak samo cud lub uzdrowienie oznacza, e Bóg jest obecny oraz ść ż
że dzia a i zbawia. S to widzialne znaki niewidzialnej dzia alno ci Boga. Uzdrowienia s jak wiat a, ł ą ł ś ą ś ł
które wskazuj nam, e: ą ż
1) Jezus yje dzi i e ma t sam moc, jak mia w Samarii i Galilei, gdy uzdrawia chorych; ż ś ż ę ą ą ł ł
2) Bóg kocha nas i pragnie ca kowitego zbawienia cz owieka: zbawie ł ł nia jego cia a i dyszy; ł
3) Jezus jest Mesjaszem. Kiedy uczniowie Jana Chrzciciela przyszli zapyta Jezusa, czy jest On ć
Mesjaszem  Jezus nie odpowiedzia , tylko zacz uzdrawia chorych. ł ął ć
Cz sto nie przyjmuje si istnienia cudów i znaków, poniewa prowadz one nieuchronnie do ę ę ż ą
przyj cia Jezusa i Jego wymaga , dlatego, e zaakceptowanie cudu oznacza tak e odczytanie jego ę ń ż ż
znaczenia. Z tego te powodu niektórzy zaprzeczaj cudom. ż ą
Po zako czeniu jednych z rekolekcji wróci em do siebie i zacz em opowiada o znakach ń ł ął ć
i cudach, jakie zdzia a Pan. By tam pewien francuski ksi dz, który s ucha mnie uwa nie, cho ł ł ł ą ł ł ż ć
z niedowierzaniem. Opowiedzia em mu o tym, jak podczas Mszy wi tej o uzdrowienie Pan przywróci ł Ś ę ł
mow onie animatora grupy modlitewnej. Przysz a ona i z o y a wiadectwo wobec t umu, mówi c, ę ż ł ł ż ł ś ł ą
że od czterech i pó roku nie mog a powiedzie ani jednego s owa. Lecz ksi dz ów odpar na to: ł ł ć ł ą ł
 Cud polega zgo a na czym innym, ni ci si wydaje... ł ś ż ę
 Na czym? Powiedz!
 Cudowne jest nie to, e ta kobieta mog a mówi , ale to, e mog a nie mówi przez cztery i pó roku... ż ł ć ż ł ć ł
Uzdrowienia nie s dowodem prawdziwo ci doktryny. Bóg sam zbawia. Jezus nie uzdrawia, ą ś
ż ść ż ż ż eby dowie , e jest Bogiem, ale dlatego, e jest nim faktycznie. Ka dy znak s u y objawieniu pewnej ł ż
prawdy  taki jest cel cudu, którego dokonuje Bóg. Cuda s po to, aby w czasie rz dzonym przez ą ą
prawa skuteczno ci i pragmatyzmu, wykaza , e Bóg jest obecny i dzia a. One objawiaj moc Boga ś ć ż ł ą
w tym celu, aby my ca kowicie si zdali na Niego we wszystkich aspektach naszego ludzkiego ycia. ś ł ę ż
O tym, e cuda s znakiem wiadczy nast puj ce wiadectwo:  Pewnego popo udnia z o y em ż ą ś ę ą ś ł ł ż ł
wizyt jednemu policjantowi  kapi ę tanowi Munoz. Umiera on le c na swoim ó ku. Nic ju nie jad ł żą ł ż ż ł
od 50 dni. Pi jedynie alkohol co 3 godziny. Modlili my si za niego, a Pan go uzdrowi w cudowny ł ś ę ł
sposób od sk onno ci do alkoholu. Natychmiast porzuci picie i nawet nie musia jecha do szpitala na ł ś ł ł ć
detoksykacj . Przypomnia em sobie wtedy s owa z ksi gi M dro ci 16,12 ( Nie zio a ich uzdrowi y ani ę ł ł ę ą ś ł ł
nie ok ady, lecz s owo Twe, Panie, co wszystko uzdrawia ). Nazajutrz zamiast butelki wzi do r ki ł ł ął ę
Bibli i z p aczem mówi : ę ł ł
 Jak dobry jest Pan!...
Niemniej jednak wydarzenie to przysporzy o mi nieco problemów, gdy nazajutrz przed ko cio em ł ż ś ł
zgromadzi y si d ugie kolejki, ywo o czym dyskutuj c. Kobiety, których m owie pili, ustawi y si w ł ę ł ż ś ą ęż ł ę
kolejk usi uj c zmusi swoich m ów, aby poddali si modlitwie za nich... By o to ciekawe ę ł ą ć ęż ę ł
widowisko: wi cej pijaków by o w ko ciele ni w barach i kantynach... ę ł ś ż
Pan zechcia uwolni tego policjanta z choroby w tym celu, aby obudzi wiar w Swoje IMI , ł ć ć ę Ę
ale nie zawsze dokonuje si to w taki w a nie sposób. Podobnie jak nie wszyscy policjanci byli takimi ę ł ś
pijakami jak kapitan Munoz, tak te nie wszyscy pijacy przyj li zbawienie w taki sam sposób. Lecz ż ę
najwa niejsze jest to, e przez ten wypadek wzros a wiara w moc Boga, który mo e zmieni nasze ycie ż ż ł ż ć ż
w sposób, w jaki Jezus sam wybierze.
d) cuda i uzdrowienia
Nie wszystkie uzdrowienia s cudami Pana. Istniej uzdrowienia, które nast puj wskutek ą ą ę ą
modlitwy, a jednak mimo to nie mo na ich traktowa jakby by y cudownymi uzdrowieniami. ż ć ł
Mówimy o cudach, gdy chodzi o uzdrowienie, którego nie mo na uzyska za pomoc adnej ż ć ą ż
z metod znanych medycynie, a mimo to Bóg takiego uzdrowienia dokonuje. W przypadku, gdy Bóg
przyspiesza proces uzdrowienia, które mo na by o osi gn przy pomocy operacji czy te za pomoc ż ł ą ąć ż ą
kuracji wypoczynku lub innych metod, mówimy wtedy po prostu  uzdrowienie . W ten sposób nie
ka de uzdrowienie uzyskane wskutek modlitwy mo e otrzyma miano  cudownego . ż ż ć
W Lourdes, w ród wielu uzdrowie , które mia y tam miejsce w czasie jednego tylko stulecia, ś ń ł
bardzo ma o okre lono jako  cudow ł ś ne , co ilustruje nast puj ca statystyka:  Od czasu Catherine ę ą
Latrapie uzdrowionej w marcu 1958 roku, a do Serge Perrin, uzdrowionego w 1978 roku, 64 ż
uzdrowienia zosta y potwierdzone przez Ko ció . Jednak tylko w samym roku 1972 zanotowano 5432 ł ś ł
zg oszone uzdro ł wienia .
 Cudownym by o uzdrowienie Anity Sin de Sheffer  w tym przypadku Pan uczyni to, do ł ł
czego nie by a zdobi medycyna. Od czasu wypadku drogowego, który mia miejsce dziesi lat ł ą ł ęć
wcze niej, uszkodzenie mózgu spowodowa o utrat smaku oraz powo ś ł ę nienia. Poniewa by a to osoba ż ł
nale ca do lepiej usytuowanej mate żą rialnie cz ci spo ecze stwa, je dzi a po ró nych klinikach Stanów ęś ł ń ź ł ż
Zjednoczonych w nadziei na odzyskanie zdrowia. Po wielu badaniach, terapiach stosowanych ró nymi ż
sposobami, lekarze orzekli, e opera ż cja tych tkanek, które s odpowiedzialne za smak i powonienie jest ą
niemo liwa z powodu ich zbyt ma ych rozmiarów. Powiedziano jej wyra nie, e  tylko cud móg by jej ż ł ź ż ł
przywróci utracone zmys y . Straci a wi c nadziej na to, e kiedykolwiek b dzie mog a na nowo mie ć ł ł ę ę ż ę ł ć
smak, a tak e odczuwa zapach kwiatów. W czasie Mszy wi tej za chorych w Panamie, Pan udzieli ż ć Ś ę ł
nam kilku s ów poznania na temat tego, co dzieje si w zgromadzeniu. Jedno z nich mówi o:  Jest tu ł ę ł
kobieta, która jest powa nie chora. Zostanie ona uzdrowiona w czasie dzisiejszej nocy i wkrótce z o y ż ł ż
świadectwo swego uzdrowienia . Nazajutrz Anita u wiadomi a sobie, e odzyska a powonienie. Gdy ś ł ż ł
obudzi a si , poczu a s odki zapach ró , które znajdowa y si blisko jej okna, a tak e zapach kawy, ł ę ł ł ż ł ę ż
który dochodzi z kuchni. Natychmiast wsta a i opowiedzia a o cudzie swojemu m owi. Kiedy jad a ł ł ł ęż ł
śniadanie, zda a sobie nagle spraw ze zami w oczach, e po raz pierwszy od czasu wypadku mog a ł ę ł ż ł
odczuwa smak. To, czego nie móg dokona aden lekarz na wiecie, tego dokona Pan  Jezus, ć ł ć ż ś ł
mistrz tego, co niemo liwe. Kobieta ta, p acz c z rado ci, o wiadczy a wobec ca ego zgroma ż ł ą ś ś ł ł dzenia:
 Mam dwójk dzieci, ale nigdy nie czu am ich zapachu. Wy, matki, wiecie co oznacza czu zapach ę ł ć
swoich dzieci. I oto rano, gdy zbli y am si do nich i zacz am je ca owa , poczu am s odk wo ... ż ł ę ęł ł ć ł ł ą ń
Inne bardzo pi kne wiadectwo uzdrowienia zosta o opisane przez uzdrowion osob w dniu 25 ę ś ł ą ę
sierpnia 1981 roku:  Cierpia am na reumatoidalne zapalenie stawów. Nie nale y tego myli ze zwyk ym ł ż ć ł
reumatyzmem, chorob osób w podesz ym wieku, nie maj c powa nych i zagra aj cych yciu ą ł ą ą ż ż ą ż
nast pstw. Reumatoidal ę ne zapalenie stawów obejmuje tak e przypadki nieznane, których nikt nie ż
potrafi uleczy . Choroba ta atakuje stawy, powoduj c wielki ból. Osoba chora charakteryzuje si ć ą ę
twardniej cymi ko czynami, które to deformuj c si doprowadzaj do inwalidztwa. U mnie zacz o si ą ń ą ę ą ęł ę
to wszystko w pa dzierniku bólem stawów, ko ci, kolan i przegubów oraz ogólnym zm czeniem. ź ś ę
My la am, e to nic gro nego i posz am do lekarza, który kaza zrobi badania, wykrywaj c t straszn ś ł ż ź ł ł ć ą ę ą
chorob . W laboratorium poradzono mi, abym uda a si do USA, aby poszuka odpowiedniego leku. ę ł ę ć
W klinice, gdzie by am leczona, by am wstrz ł ł ąśni ta obserwuj c ró ne etapy choroby. Doktor Alonso ę ą ż
Portuondo, specjalista od tej choroby, powiedzia , e jest to nieuleczalne. Jedyne, co mo na by o robi , ł ż ż ł ć
to powstrzyma post p choroby solami z ota. Wp ywa o to na mnie bardzo negatywnie: mia am ć ę ł ł ł ł
wysypk na ca ym ciele, straci am w osy oraz paznokcie u nóg. Nast pi y tak e zmiany w bia ych ę ł ł ł ą ł ż ł
i czerwonych cia kach krwi. W a nie wtedy do Paragwaju przyjecha ojciec Emffien Tardif. S ucha am ł ł ś ł ł ł
go po raz pierwszy w ko ciele w. Alfonsa. W chwili dokonywania si uzdrowie czu am, e serce zaraz ś ś ę ń ł ż
mi wyskoczy z piersi  bi o ono tak mocno, e s ysza am jego uderzenia. Za drugim razem mia o to ł ż ł ł ł
miejsce w ko ciele w miejscowo ci Colond Ovedo. Ponownie czu am dr enie na ca ym ciele w ś ś ł ż ł chwili
modlitwy o uzdrowienie. Ojciec Tardif powiedzia , e dwie osoby s w tej chwili uzdrawiane ł ż ą
z zapalenia stawów i kaza im ukl kn . Nie mia am odwagi tego uczyni , poniewa nie by am pewna, ł ę ąć ł ć ż ł
czy chodzi o mnie i nie wierzy am w takiego rodzaju uzdrowienia  by mo e z powodu braku wiary ł ć ż
w ogóle. Posz am na trzeci Msze wi t . Bóle ust pi y i nie bra am leków. Moja matka twierdzi a, ł ą Ś ę ą ą ł ł ł
że sta o si to, poniewa siostra Margueritte Prince w dniu odjazdu ojca Tardif, a tak e po jego odlocie, ł ę ż ż
modli a si o moje uzdrowienie razem z ksi dzem Anchea Car. Modlitw zako czy a s owami: ł ę ę ę ń ł ł
 Nie mów ju wi cej  mam reumatoidalne zapalenie stawów , ale  mia am zapalenie stawów . ż ę ł
Bóle ust pi y i nie bra am ju leków (wcze niej dosz am do 12 dawek dziennie i do cotygodniowego ą ł ł ż ś ł
zastrzyku z solami z ota). Zrobi am badania i okaza o si , e rzeczywi cie jestem zdrowa. Lekarz ł ł ł ę ż ś
Nicolas Brenen, cz owiek bardzo wierz cy, który opiekowa si mn , powiedzia : ł ą ł ę ą ł
 Trzeba wzi pod uwag fakt, e oprócz nauki jest jeszcze Kto , Kto jest wy szy i dla Którego nie ąć ę ż ś ż
ma nic niemo liwego. ż
Lekarze powiedzieli, e je li kto zachorowa na zapalenie stawów, nigdy nie traci pi tna tej choroby, ż ś ś ł ę
która si nigdy nie cofa, podobnie jak u chorego, u którego po z amaniu ko czyna zawsze nosi lady ę ł ń ś
tego z amania. Tymczasem u mnie znikn y wszystkie objawy choroby wraz ze skutkami. Jedynym ł ęł
wyt umaczeniem tego faktu jest to, e Bóg uczyni cud... ( Marie Therese Gateaw de Baer). ł ż ł
Ci, którzy my l , e uzdrowienia s czym dodatkowym w pos udze Jezusa, myl si ś ą ż ą ś ł ą ę
zdecydowanie. Ci, którzy s przekonani, e dzi nie ma ju potrzeby uzdrowie , e najwa niejsze to ą ż ś ż ń ż ż
g osi Ewangeli , zapominaj o metodzie duszpasterskiej Jezusa. Snujemy plany i poszukujemy tysi ca ł ć ę ą ą
nowych form, aby przyci gn ludzi, którzy przy ą ąć chodz od czasu do czasu do ko cio a. Organizujemy ą ś ł
uroczyste festyny, koncerty, zbiórki itp., a rezultaty s mizerne. Tymczasem Jezus uzdrawia chorych ą ł
i dlatego przychodzi y t umy. Zdarza o si , e ludzi by o tak du o, e trzeba by o paralityka spu ci ł ł ł ę ż ł ż ż ł ś ć
przez dach domu Piotra, gdy nie by o innego sposobu, aby przebi si przez t um. Dzisiaj maj miejsce ż ł ć ę ł ą
podobne wydarzenia. Gdy Jezus uzdrawia chorych, przychodz t umy  takie t umy, e cz sto nie ą ł ł ż ę
mo e po ż mie ci ich stadion i wtedy tak e g osimy im Królestwo Bo e. Nast ps ś ć ż ł ż ę twa tego faktu s o wiele ą
wi ksze ni proste uzdrowienia fizyczne. ę ż
Znaki mocy Bo ej nie s jedynie widowiskiem, pomagaj one skutecznie odnawia ycie wiary, ż ą ą ć ż
jak o tym wiadczy list arcybiskupa Tahiti do mojego prze o onego  prowincja a, którego pierwsz ś ł ż ł ą
cz w ca o ci przytaczamy: ęść ł ś
Papete 30.XI. 1980
 Czcigodny Ojcze!
B d c nieobecny w diecezji podczas pobytu ojca Tardif od 21 .X do 14.XI, stwierdzi em po moim ę ą ł
powrocie w dniu 26.XI zmiany, które nast pi y wskutek jego pobytu. Nie b d wraca do opisu, ą ł ę ę ł
którego dokona ojciec P. Hubert, mój wspó brat, ale chcia bym tylko za ł ł ł znaczy , e: ć ż
1) Liczba ucz szczaj cych w niedziel do ko cio a znacznie si zwi k ę ą ę ś ł ę ę szy a; ł
2) Zosta odnowiony klimat ekumenizmu; ł
3) Wsz dzie rodzi si , b d odradza na nowo ycie duchowe; ę ę ą ź ż
4) By y widoczne nawrócenia, a liczba spowiadaj cych si jest skrajnie wysoka; ł ą ę
5) Ksi a, zakonnicy, siostry zakonne... wysoko oceniaj przepowia ęż ą danie ojca Tardif;
6) Ma e stwa, do których ludzie zacz li si przygotowywa , pozwol uregulowa nielegalne łż ń ę ę ć ą ć
zwi zki i odnowi ycie rodzinne. ą ć ż
Nigdy dot d diecezja nie widzia a takiego porywu wiary  mie ą ł li my przedtem dwa synody, ś
spotkania apostolskie, rekolekcje g oszo ł ne przez renomowanych ksi y... W ci gu ostatnich l5 lat ęż ą
prze ywali my wielkie manifestacje religijne  ale adna w swoich skutkach nie daje si ż ś ż ę
porówna do tego, co teraz mia o miejsce... (Michel Coopenrath Arcybiskup Papete). ć ł
Jeden z tysi ca przyk adów pochodz cych z Tahiti, wystarczy: w czasie Mszy wi tej za chorych, ą ł ą Ś ę
pewien niewidomy zacz p aka i gdy zy mu obesch y, przejrza na oczy. Spotykaj c Jezusa, wiat o ął ł ć ł ł ł ą ś ł ść
świata, odkry wiat o w swoich oczach. Wywar o to wielkie wra e ł ś ł ść ł ż nie na Galibou  s ynnym ł
piosenkarzu z regionu Pacyfiku, który otrzyma drug nagrod na Festiwalu Eurowizji. Zapisa si on ł ą ę ł ę
na nast pne rekolekcje, podczas których wyspowiada si i przyj Komu ę ł ę ął ni wi t . W czasie ostatniej ę Ś ę ą
Mszy wi tej z o y wiadectwo w na Ś ę ł ż ł ś st puj cych s owach: ę ą ł
 By o tutaj wiele uzdrowie , ale najwi ksze z nich mnie przypad o w udziale, gdy Pan uzdrowi ł ń ę ł ż ł
mojego ducha. 16 lat temu oddali em si od ycia chrze cija skiego i sakramentów, ale podczas ł ę ż ś ń
rekolekcji Jezus odnalaz mnie i od tej chwili chc y i piewa dla Niego! ł ę ż ć ś ć
Powtórzy swoje wiadectwo w telewizji, a nast pnie na stadionie wobec 20 000 osób. Dzi ł ś ę ś
ewangelizuje piewaj c pie ni charyzmatycz ś ą ś ne, przyci gaj c w ten sposób m odzie . Jezus jest tak e ą ą ł ż ż
Panem artystów i piosenkarzy.
Uzdrowienia maj jasn wymow , z czego musimy zdawa sobie spraw . Arcybiskup ą ą ę ć ę
Brazzaville napisa list do wszystkich wspólnot swojej diecezji: ł
Brazzaville 4.X.1983
 Jeste my bardzo radzi z przepowiadania o. Tardif, który podj centralny temat ewangelizacji ś ął
w Kongo: odnowienie wiary. Jego kazaniom towarzyszy y cz sto uzdrowienia duchowe, moralne ł ę
i fizyczne. Najwi kszym widowiskiem by o ogl danie uzdrowie w czasie modlitwy: chodz cych ę ł ą ń ą
paralityków, niemych, którzy zaczynali mówi . By o to o ywienie czasu pierwotnego Ko cio a. ć ł ż ś ł
Niech nikt jednak nie zapomina o wymowie tych znaków i cudów: s one wiadectwem dla ą ś
obudzenia wiary wierz cych:  Szcz liwe wasze oczy, e widz i wasze uszy, e s ysz . Bo ą ęś ż ą ż ł ą
zaprawd , powiadam wam, wielu proroków i wielu sprawiedliwych pragn o ujrze to, na co ę ęł ć
patrzycie, a nie ujrzeli, us ysze to, co wy s yszycie, a nie us yszeli (Mt 13,16). ł ć ł ł
Ojciec Tardif g osi nam Ewangeli prawdy a nie k amstwa. Wi ł ł ę ł dzie te znaki i nie uwierzy  ć ć
Jezus tak postaw nazywa  grzechem przeciwko Duchowi wi temu , gdy nie mo na odrzuci ą ę Ś ę ż ż ć
prawdy, któr si widzi  jest to ci kie przewinienie. ą ę ęż
Przepowiadanie z moc , które prze yli my, pozostawia g bokie skutki, o których pokolenia ą ż ś łę
mieszka ców Kongo mówi b d jeszcze d ugo, podobnie jak d ugo mówi si o s owach ń ć ę ą ł ł ę ł
Chrystusa. (Barthlemy Batantu Arcybiskup Brazzaville).
My l , e teksty biblijne, a nawet wi tych w yciu Ko cio a s tak liczne, e nie jest konieczne ś ę ż ś ę ż ś ł ą ż
usprawiedliwienie lub uzasadnienie uzdrowie . Pytanie, które powinno rodzi si w g bi serca brzmi: ń ć ę łę
 Czy wierz , e Bóg mo e mnie uzdrowi ? Czy mam wiar w uzdrawiaj c moc Jezusa, który mo e ę ż ż ć ę ą ą ż
mnie u y do uzdrowienia innych ludzi? Niekiedy boimy si cudów Boga z tej prostej przyczyny, ż ć ę
że ich nie rozumiemy.
Biskup Sangmelima w Kamerunie zaprosi mnie na rekolekcje kap a skie. Zach ca te do ł ł ń ę ł ż
wzi cia udzia u w tych rekolekcjach swoich kap anów. Jeden z nich powiedzia : ę ł ł ł
 Nie chc tam jecha , bo tam mówi si tylko i wy cznie o cudach... Biskup odpar : ę ć ę łą ł
 Jed ! Nie obawiaj si  tematem rekolekcji jest modlitwa. ź ę
W ko cu ksi dz ten zdecydowa si pojecha , bardziej ze wzgl du na biskupa, ni z wewn trznego ń ą ł ę ć ę ż ę
przekonania. Rekolekcje rozpocz y si . Na trzeci dzie ksi dz ów wsta i przemówi do wszystkich: ęł ę ń ą ł ł
 Mia em zapalenie stawów, które wykr ci o mi palce do tego stopnia, e nie mog em zawi za ł ę ł ż ł ą ć
sznurówek u butów. W dodatku musz wyzna , e nie chcia em przyjecha na rekolekcje, w obawie, ę ć ż ł ć
że b dzie si tutaj mówi tylko o cudach. Tymczasem w czasie wczorajszej Mszy wi tej czu em ę ę ć Ś ę ł
wielkie ciep o w r kach. Chcia bym odda chwa Bogu, poniewa zosta em ca kowicie uzdrowiony. ł ę ł ć łę ż ł ł
Mog porusza swobodnie palcami... ę ć
W takiej sytuacji, miej c si , powiedzia em: ś ą ę ł
 Nie chcia e s ucha opowiadania o cudach, a teraz sam nie przestajesz og asza cudów Pana! ł ś ł ć ł ć
Wszyscy zgromadzeni miali si i wielbili Pana, podczas gdy on porusza r kami, pokazuj c je ś ę ł ę ą
wszystkim zgromadzonym.
Nasza postawa powinna przypomina ca kowite oddanie si w r ce Pana. Ma On bowiem wobec ć ł ę ę
nas cudowny plan.
e) modlitwa za chorych
8 lutego 1984 roku odprawili my Eucharysti za zdrowie fizyczne chorych, którzy b d czytali ś ę ę ą
t ksi k . Niech zjednocz si w wierze i w tej modlitwie oddadz swe ycie Jezusowi: ę ąż ę ą ę ą ż
Panie Jezu!
Wierzymy, e yjesz, e zmartwychwsta e , e jeste rzeczywi cie obecny w Naj wi tszym ż ż ż ł ś ż ś ś ś ę
Sakramencie O tarza i w ka dym z nas. Wielbimy Ci ! Chwalimy Ci ! Dzi ki Ci sk adamy, ł ż ę ę ę ł
Panie, za to, e przyszed do nas jako Chleb ywy, który zst pi z Nieba. ż ś ł Ż ą ł
Ty jeste pe ni ycia! Ty jeste Zmartwychwstaniem i yciem! Ty jeste Panem, ś ł ą ż ś Ż ś
uzdrowieniem chorych!
Dzi chcemy Ci przedstawi wszystkich chorych, którzy czytaj t ksi k , poniewa dla ś ć ą ę ąż ę ż
Ciebie nie istnieje ani odleg o , ani czas, ani przestrze . Ty jeste wieczn obecno ci i znasz ł ść ń ś ą ś ą
tych wszystkich ludzi. Teraz prosimy Ci , Panie, zmi uj si nad nimi! Nawied ich poprzez ę ł ę ź
Ewangeli g oszon w tej ksi ce, aby wszyscy poznali, e Ty jeste ywy w Twoim Ko ciele ę ł ą ąż ż ś ż ś
i aby ich wiara i zaufanie do Ciebie zosta y odnowione. ł
Prosimy Ci , Jezu, miej lito nad tymi, którzy cierpi w ciele, nad tymi, którzy cierpi ę ść ą ą
w sercu, nad tymi, którzy cierpi w swoich duszach, poniewa oni si modl i czytaj ą ż ę ą ą
świadectwo tego, co czynisz przez Twego Ducha, Odnowiciela ca ej Ziemi. ł
Zmi uj si nad nimi, Panie! ł ę
Teraz prosimy Ci , Panie, b ogos aw wszystkich i spraw, aby odzyskali zdrowie. Aby ich wiara ę ł ł
wzros a i aby otwarli si na cuda Twej mi o ci. Aby oni tak e stali si wiadkami Twojej mocy i ł ę ł ś ż ę ś
Twojego mi osierdzia. ł
Prosimy Ci o to. Panie, przez moc Twoich wi tych Ran, przez Twój wi ty Krzy i Tw ę Ś ę Ś ę ż ą
Najdro sz Krew. ż ą
Uzdrów ich, Panie!
Uzdrów ich cia a! ł
Uzdrów ich serca!
Uzdrów ich dusze!
Daj im ycie w obfito ci! ż ś
Prosimy Ci o to za po rednictwem Naj wi tszej Maryi Bogarodzicy Dziewicy, Twej Matki, ę ś ś ę
Matki Bolesnej, tej, która by a obecna i sta a przy Twoim Krzy u. Tej, która pierwsza rozwa a a ł ł ż ż ł
Twoje wi te Rany i któr nam da e za Matk . Objawi e nam to, e wzi e na siebie Ś ę ą ł ś ę ł ś ż ął ś
wszystkie nasze choroby i e jeste my uzdrowieni Moc Twoich wi tych Ran. ż ś ą Ś ę
Dzi przedstawiamy Ci w wierze wszystkich chorych, którzy prosili nas o modlitw i prosimy ś ę
Ci , odbierz im chorob , a daj im zdrowie. ę ę
Prosimy Ci o to dla Chwa y Ojca w Niebie, aby uzdrowi wszystkich, którzy b d czytali t ę ł ś ł ę ą ę
ksi k . Spraw, aby wzro li w wierze i nadziei i aby otrzymali zdrowie dla Chwa y Twego ąż ę ś ł
Imienia! Aby Twoje Królestwo nadal rozwija o si coraz bardziej w ludzkich sercach poprzez ł ę
znaki i cuda Twojej Mi o ci. ł ś
Prosimy Ci o to, Jezu, poniewa Ty jeste Bogiem, który zbawia. ę ż ś
Ty jeste Dobrym Pasterzem, a my owcami z Twojej owczarni. ś
Jeste my tak pewni Twojej Mi o ci, e zanim poznamy rezultat naszej modlitwy w wierze, ś ł ś ż
mówimy do Ciebie: Dzi ki Ci, Jezu, za to wszystko, co uczynisz w ka dym z nich! Dzi ki Ci za ę ż ę
tych, których teraz uzdrawiasz! Za to, e ich nawiedzasz w Twoim Mi osierdziu. Dzi ki Ci za to ż ł ę
wszystko, co czynisz poprzez t ksi k ! ę ąż ę
Oddajemy Ci ich wszystkich w Twoje r ce i prosimy, aby ich zanurzy w Twoich wi tych ę ś ł Ś ę
Ranach. Obmyj ich Twoj Bosk Krwi , aby przez to pos anie Twojego Serca Dobrego Pasterza ą ą ą ł
przemówi o do serc tak wielu chorych, którzy b d czyta te strony. ł ę ą ć
Tobie, Panie, chwa a i uwielbienie! ł
B. Choroba serca i uzdrowienie wewn trzne ę
Jeste my wszyscy wiadomi wielkiego wp ywu naszej przesz o ci na nasz przysz o . ś ś ł ł ś ą ł ść
B dziemy ę mówić teraz o ró nych ż chorobliwych postawach naszej osobowo ci ś i o naszych relacjach do
innych ludzi, które mają swoje korzenie w bolesnym do wiadczeniu ś w naszej historii.
Ile spo ród nerwic jest spowodowanych zranieniami, które mia y miejsce w przesz o ci! ż ś ł ł ś
Negatywne skutki powstaj na poziomie psychi ą cznym (i fizjologicznym); niektóre choroby są
spowodowane zranieniem uczu . Spo ród skutków na p aszczy nie psychicznej nale y wymieni ć ś ł ź ż ć
kompleksy, które zawsze s spowodowane przez urazy wewn trzne. Konsekwencje te dotycz tak e ą ę ą ż
p aszczyzny duchowej (liczne s abo ci w naszym yciu wiary maj swoje ród o w naszej bolesnej ł ł ś ż ą ź ł
przesz o ci). Owe choroby naszych uczu Pan mo e uzdrowi poprzez modlitw o uzdrowienie ł ś ć ż ć ę
wewn trzne. ę
W klinice psychiatrycznej w Montrealu znajdowa si pewien pacjent, który stanowi do ł ę ł ść
dziwny przypadek. Utraci on wzrok bez adnej wiadomej przyczyny. Nerw oczny, renica i rogówka ł ż ź
by y w doskona ym stanie. Nie istnia aden obiektywny powód, dla którego mia by on utraci wzrok. ł ł ł ż ł ć
Dzi ki terapii hipnozy odkryto, e przyczyna tkwi a w dzieci stwie, kiedy ów pacjent sypia w jednym ę ż ł ń ł
pokoju z rodzicami. Pewnej nocy rodzice mieli bardzo intensywny stosunek seksualny i ma y ch opiec ł ł
zinterpretowa go jako napad ojca na matk . Spowodowa o to tak g bok nerwic , e ch opiec zamkn ł ę ł łę ą ę ż ł ął
oczy i sta si niewidomym. Odnajduj c korze problemu, zastosowa ł ę ą ń no odpowiedni terapi i pacjent ą ę
po kilku miesi cach odzyska wzrok. ą ł
W podobny sposób dzia a Pan w modlitwie o uzdrowienie wewn t ł ę rzne dochodz c do korzeni ą
naszych konfliktów, aby je uzdrowi . Korzy polega na tym, e On nie ka e sobie p aci i e dzia a ć ść ż ż ł ć ż ł
szybciej i skuteczniej ni psychologowie i psychiatrzy tego wiata:  On leczy z amanych na duchu ż ś ł
i przewi zuje ich rany (Ps 147,3). ą
Nasz Bóg jest cudowny, jest zdolny wej w g bi naszych problemów po to, aby nas uzdrowi ść łę ę ć
i uwolni . Dawniej w liturgii odmawiano tak pi kn modlitw :  Uwolnij nas Panie od naszego z a: ć ą ę ą ę ł
przesz ego, tera niejszego i przysz ego . Nasz Bóg jest zdolny do tego, poniewa On jest poza czasem. ł ź ł ż
Lepiej by oby powiedzie , e On jest w ka dym czasie, gdy jest wczoraj i dzi i ten sam na wieki. ł ć ż ż ż ś
Aby nast pi o uzdrowienie, trzeba, aby zosta a ujawniona przy ą ł ł czyna naszego zranienia. Chodzi
nie tylko o to, aby my sobie j u wiadomili, ale aby my j tak e wystawili na wiat o Bo ej Mi o ci, ś ą ś ś ą ż ś ł ż ł ś
prosz c z ca kowitym oddaniem, aby on uzdrowi nasze rany w Swoim niesko czonym mi osierdziu. ą ł ł ń ł
Po owa zwyci stwa w pos udze uzdrawiania polega na zdolno ci wys uchania drugiego ł ę ł ś ł
cz owieka z mi o ci i bez os dzania go. ł ł ś ą ą
Istniej choroby cia a, które leczy si przez k piele s oneczne. Chory wystawia si na promienie ą ł ę ą ł ę
s oneczne, które go przenikaj , zarazem uzdrawiaj c. W podobny sposób Jezus, S o ce ł ą ą ł ń
Sprawiedliwo ci, uzdrawia rany serca, je li wystawiamy siebie, a w szczególno ci nasze serce, na ś ś ś
dzia anie promieni Jego Mi osiernego Serca. Wtedy Jego ciep o przeniknie nas i uzdrowi:  Dla was, ł ł ł
którzy boicie si Mojego wi tego Imienia, wzejdzie s o ce sprawiedliwo ci i uzdrowie ę Ś ę ł ń ś nie w jego
promieniach" (Ml 3,20).
Przechowywanie bolesnych wspomnie w naszej pami ci jest po ń ę wodem wielu zahamowań
i kompleksów w naszych relacjach z innymi lud mi, a nawet w naszych relacjach z Bogiem. Dlatego te ź ż
pos uga uzdrawiania wewn trznego zaczyna si najpierw na p aszczy nie naszej pami ci, poniewa to, ł ę ę ł ź ę ż
co przechowujemy w naszej pami ci ( wiadomie lub nie wiadomie), powoduje reakcje somatyczne, ę ś ś
organiczne oraz psychiczne. W atmosferze modlitwy i wiary ka emy danej osobie odszuka przyczyny ż ć
cierpienia (np.: odrzucenie przez rodzin , osamot ę nienie, gwa t, szok, wypadek itp.). Nast pnie ka de ł ę ż
z tych wydarze wystawiamy na wiat o Pana. On, który jest lekarzem wczoraj i dzi , a tak e na wieki, ń ś ł ś ż
leczy rany, które przechowywane s w pami ci  wiadomie b d nie wiadomie  podobnie jak ą ę ś ą ź ś
s o ce leczy rany cia a. Prosimy w Imi Jezusa, przez Moc Jego wi tych Ran (bo przez Jego Rany ł ń ł ę Ś ę
jeste my uzdrowieni: Iz 53,5), aby zosta y uzdrowione nasze dolegliwo ci: ś ł ś
 Uwalniam ci w Imi Jezusa z obaw, l ków, kompleksów, nerwic spowodowanych przez wydarzenia . ę ę ę
a) Korzenie problemu
Nie nale y myli uzdrowienia ze znikni ciem symptomów choroby. Nie mo emy da si zmyli ż ć ę ż ć ę ć
przez objawy, gdy one to pojawiaj si , to znikaj , podczas gdy problem ci gnie jeszcze jest nie ż ą ę ą ą
rozwi zany. I zdarza si na przyk ad, e niektórzy ludzie ró nymi sposobami rzucaj palenie, ale za to ą ę ł ż ż ą
zaczynaj je ponad miar . Alkoholik mo e nawet przesta pi , ale je li nie jest uzdrowiony u ą ść ę ż ć ć ś podstaw,
popadnie w inny na óg. W takim przypadku problem nie jest rozwi zany, tylko przeniesiony. Taka ł ą
sytuacja przypomina nadmuchany balon: je li si go naci nie z jednej strony, powietrze przemie ci si ś ę ś ś ę
na drug stron , ale nadal pozostanie w obr bie balona. ą ę ę
Ogólnie rzecz bior c, u podstaw wszelkiej dolegliwo ci le y albo uraz braku mi o ci, albo ą ś ż ł ś
skrzywdzona mi o . To w a nie dlatego nie wystarczy jedynie odkry korze problemu czy te ł ść ł ś ć ń ż
konfliktu, ale tak e trzeba wype ni t pustk mi osiern mi o ci p yn c z Serca Jezusa. ż ł ć ę ę ł ą ł ś ą ł ą ą
Istota polega na tym, e powo ujemy si na zas ugi mierci Jezusa, aby móc radowa si ż ł ę ł ś ć ę
owocami Jego odkupienia, maj c pewno wiary, e 2000 lat temu On si obdarzy krzy em, aby nam ą ść ż ę ł ż
przynie pokój. ść
W uzdrowieniu wewn trznym nie chodzi o zlikwidowanie sym ę ptomów problemu (np. bólu),
ale o doj cie do jego sedna, do przyczyn. Symptomy s jedynie objawami, a nasze zadanie polega na ś ą
poszukaniu przyczyn. Uzdrowienie Jezusa dzia a w g bi. Dotyka centrum i ród a wszystkich ł łę ź ł
problemów. Ów korze grzechu mo e by odkryty dwoma sposobami: b d przez rozmow z dan ń ż ć ą ź ę ą
osob , gdy staramy si odkry , kiedy pojawi si dany problem, b d przez rozeznanie charyz ą ę ć ł ę ą ź matyczne.
Pewnego razu na modlitwie by a obecna pewna osoba, która mia a tak silne ataki astmy, e a ł ł ż ż
si dusi a. Rozmawiaj c z biskupem Alfonso Jaramillo i szukaj c odpowiedzi na pytanie jak i kiedy ę ł ą ą
dana dolegliwo si zrodzi a, zda a sobie spraw , e przed urodzeniem drugiego syna jedna z jej ść ę ł ł ę ż
s siadek twierdzi a, e nie jest to dziecko jej m a. Zrani o j to do tego stopnia, i zachorowa a na ą ł ż ęż ł ą ż ł
astm . Astma jednak w tym przypadku nie by a g ówn dolegliwo ci , ale sym ę ł ł ą ś ą ptomem zranionych
uczu . Znikn a ona w chwili u wiadomienia sobie problemu, po modlitwie o uzdrowienie. ć ęł ś
W niektórych przypadkach Pan obdarza specjalnym wiat em rozeznania charyzmatycznego, ś ł
które pozwala odkry korzenie pro ć blemu. Pan przychodzi z pomoc naszej niemocy, aby my odkryli ą ś
przyczyn choroby (gdy po ludzku rzecz bior c, nie jest to mo liwe albo wymaga oby zbyt wiele czasu, ę ą ż ł
lub u ycia zbyt wielu metod psychologicznych), konsekwencj czego jest to, e chory w ogóle mo e ż ą ż ż
by uzdrowiony. Rozeznanie to nie jest owocem swoistej techniki psychologicznej, lecz specjaln ask , ć ą ł ą
udzielan w poszczególnych przypadkach. ą
Pewna dziewczynka, w wieku 13 lat, obudzi a si o pó nocy w niedziel z wielkim ł ę ł ę
przera eniem. Nast pnie zerwa a si z ó ka i zacz a krzycze , poniewa jaki m czyzna wszed do ż ę ł ę ł ż ęł ć ż ś ęż ł
jej pokoju. Nazajutrz rano by a niewidoma. Poniewa rodzina by a uboga, próbo ł ż ł wano najpierw leczyć
j domowymi sposobami. Gdy to nie poskut ą kowa o, zaprowadzono j do ko cio a. Poniewa nie znam ł ą ś ł ż
si na medycynie, zacz em od modlitwy. Nie by o jednak widocznych skut ę ął ł ków. Modli em si wi c ł ę ę
w j zykach i otrzyma em wyra ne zrozumienie, e dziecko nie jest niewidome, tylko zranione ę ł ź ż
wewn trznie przez wra enie, jakie wywar na niej m czyzna, który wtargn do pokoju tej ę ż ł ęż ął
dziewczynki, a którego ona widzia a. Prosili my Pana, aby uzdrowi j z jej urazów psychicznych ł ś ł ą
i w ci gu dziesi ciu minut ca kowicie odzyska a ona wzrok. Jej uraz psychiczny by korzeniem choroby ą ę ł ł ł
fizycznej.
Modlitwa winna by skoncentrowana na zerwaniu wi zów z prze ć ę sz o ci , która oddzia ywuje na ł ś ą ł
tera niejszo . Nast pnie modlimy si , aby Pan nape ni mi o ci , pokojem, zrozumieniem tej chwili, ź ść ę ę ł ł ł ś ą
która by a przyczyn cierpienia. ł ą
Na pewnych rekolekcjach w Caracas, w Wenezueli, jedna z sióstr zakonnych opowiada a nam, ł
ż ą e satysfakcja, któr daje jej powo anie i dzia alno apostolska jest ci gle przyt umiona smutkiem, ł ł ść ą ł
który pojawia si bez powodu. Modlili my si o jej uzdrowienie wewn trzne i podczas modlitwy ę ś ę ę
w j zykach jedna z osób mia a wizj dziewczynki w wieku oko o pi ciu lat, która p aka a zagubiona ę ł ę ł ę ł ł
w lesie po ród wierków pokrytych niegiem. Zapytano wiec zakonnic , nad któr si modlono, czy ten ś ś ś ę ą ę
obraz jej co mówi, ona za odpowiedzia a ze zami w oczach: ś ś ł ł
 Gdy by am ma a, pewnego zimowego dnia wysz am z domu i zgubi am w lesie drog powrotn . Moi ł ł ł ł ę ą
rodzice nie wiedzieli, gdzie mnie szuka . Pozostawa am d ugie godziny sama i zagubiona. Bardzo ć ł ł
cierpia am my l c, e ju nigdy nie zobacz moich rodziców. ł ś ą ż ż ę
Modlili my si , aby Jezus, który jest Dobrym Pasterzem, uleczy t ran wewn trzn , gdy to On ś ę ł ę ę ę ą ż
doprowadzi j z powrotem do domu. On nigdy jej nie opu ci , nie pozwoli jej oddali si od siebie. ł ą ś ł ł ć ę
Zosta a ona uzdrowiona i odzyska a rado w swojej pracy i powo aniu. ł ł ść ł
Dla Boga wszystko jest tera niejszo ci  uzdrawia nas ze wszystkich ran, je li nawet s one ź ś ą ś ą
ukryte pod pow ok czasu. Uzdrowienie wspomnie bazuje na fakcie, e  Jezus jest wczoraj i dzi , ten ł ą ń ż ś
sam tak e na wieki (Hbr 13, i e zas ugi Jego odkupie czej mierci oraz zmartwychwstania s ż ż ł ń ś ą
zawsze obecne i skuteczne.
W pos udze uzdrawiania korzystamy z owoców mierci Chrystusa, aby tym samym skorzysta ł ś ć
z owoców odkupienia danych dla tej chwili, która podlega uzdrowieniu. Punktem wyj cia jest pewno , ś ść
że Jezus 2000 lat temu  obarczy si naszymi chorobami i s abo ciami (Iz 53,5). Dzi ki wierze ł ę ł ś ę
osi gamy zwyci stwo w Chrystusie. ą ę
Dzi ki uzdrowieniu wewn trznemu rodzi si nadzieja dla tych, którzy ju si pogodzili z tym, ę ę ę ż ę
że b d y z nerwicami i kompleksami. Otwiera si brama uzdrowienia dla tego wszystkiego, czego ę ą ż ć ę
nie mo na by o zmieni za pomoc ludzkich wysi ków, dla tego wszystkiego, co rozbija o wewn trznie ż ł ć ą ł ł ę
i czyni o niewolnikiem przesz o ci. ł ł ś
Jezus przyszed po to, aby przynie ycie i to ycie w obfito ci (J 10,10).On chce, aby my byli ł ść ż ż ś ś
wolni od wszelkich wi zów, które nas oplataj i wi ze smutn przesz o ci lub negatywnymi ę ą ążą ą ł ś ą
prze yciami. ż
S ludzie, którzy przyst puj do Sakramentu Pojednania, aby ci gle wyznawa te same winy ą ę ą ą ć
i grzechy. W ten sposób odnosi si wra enie, e sakrament ten przynosi nam tylko przebaczenie Bo e, ę ż ż ż
a nie przynosi si do zwyci stwa w walce z grzechem. ł ę
Uzdrowienie wewn trzne jest po to, aby nas uwolni od tych wszystkich zale no ci, które nas ę ć ż ś
czyni niewolnikami i nie pozwalaj nam wznie si na wysoko zjednoczenia z Bogiem w wi to ci. ą ą ść ę ść ś ę ś
Czy mia oby to oznacza , e uzdrowienie wewn trzne jest bardziej skutecz ł ć ż ę ne ni Sakrament ż
Pojednania? Nic podobnego, poniewa w Sakramen ż cie Pojednania uzdrowienie mo e by wyj tkowo ż ć ą
g bokie! Gdyby ksi a byli wiadomi mocy uzdrowienia, jak niesie ten sakrament, nie przestawaliby łę ęż ś ą
go stosowa . Kap an, który ogranicza Sakrament Pojed ć ł nania do rozgrzeszenia i nie modli się
o uzdrowienie wewn trzne, ogranicza tragicznie moc tego sakramentu. ę
Modlitwa o uzdrowienie wspomnień
Wszyscy jeste my chorzy poprzez urazy z naszej przesz o ci i dlate ś ł ś go teraz przedstawiamy
modlitw o uzdrowienie wewn trzne, aby Pan uleczy serca tych wszystkich, którzy odczuwaj tak ę ę ł ą ą
potrzeb : ę
Ojcze wszelkiego dobra, Ojcze mi o ci, ł ś
b ogos awi Ci , uwielbiam Ci i dzi ki Ci sk adam za to, e z mi o ci da e nam Jezusa. ł ł ę ę ę ę ł ż ł ś ł ś
Dzi ki Ci za to, e poprzez wiat o Ducha wi tego pojmujemy, e to On jest wiat em, ę ż ś ł Ś ę ż Ś ł
Prawd , Dobrym Pasterzem, który przyszed po to, aby my mieli ycie w obfito ci. ą ł ś ż ś
Chc Ci, Ojcze, dzisiaj przedstawi tego Twojego syna (t Twoj córk ), Ty znasz go (j ) po ę ć ę ą ę ą
imieniu. Oddaj go (j ) Tobie, aby spojrza na niego (na ni ) Ojcowskim okiem, aby spojrza na ę ą ś ł ą ś ł
ca e jego (jej) ycie. Ty znasz jego (jej) serce i wszystkie rany tego serca. Ty wiesz o wszystkim, ł ż
co on (ona) chcia (a) uczyni , a nie uczyni (a). Ty wiesz, co z ego on(a) dokona (a) i co z ego ł ć ł ł ł ł
mu(jej) uczyniono. Ty znasz jego (jej) ograniczenia, b dy, pomy ki i grzechy. Ty znasz łę ł
zachowania i kompleksy jego(jej) ycia. ż
Dzi prosimy Ci , Ojcze, przez mi o Twojego Syna  Jezusa Chrystusa, aby rozla Twojego ś ę ł ść ś ł
Ducha wi tego na tego brata (t siostr ), aby ciep o Twojej mi o ci, które uzdrawia, przenikn o Ś ę ę ę ł ł ś ęł
do wszystkich tajników jego (jej) serca.
Ty, który leczysz z amane serca i opatrujesz ich rany, Ojcze, uzdrów tego brata (t siostr ). ł ę ę
Wejd do jego (jej) serca, Panie, podobnie jak wszed e do domu, gdzie przebywali zal knieni ź ł ś ę
uczniowie. Ty przecie ukaza e si po ród nich mówi c:  Pokój wam! ż ł ś ę ś ą
Wejd do tego serca i obdarz je pokojem. Nape nij je mi o ci . ź ł ł ś ą
Wiemy, e mi o usuwa l k. Wejd w to ycie i uzdrów to serce. ż ł ść ę ź ż
Wiemy, Panie, e czynisz to, ilekro Ci o to prosimy. Prosimy Ci wi c o to razem z Maryj , ż ć ę ę ę ą
nasz Matk , która by a obecna na weselu w Kanie Galilejskiej, kiedy zabrak o wina, a Ty ą ą ł ł
odpowiedzia e na Jej pro b przemieniaj c wod w wino. Przemie to serce, uczy je ł ś ś ę ą ę ń ń
wielkodusznym, agodnym, pe nym dobroci, daj mu (jej) nowe serce. Spraw, Panie, aby w tym ł ł
bracie (tej siostrze) wytrysn y owoce Twojej obecno ci. Obdarz go (j ) owocami Twojego ęł ś ą
Ducha, a wi c: mi o ci , rado ci i pokojem. Spraw, niech zst pi na niego (ni ) Duch ę ł ś ą ś ą ą ą
b ogos awie stw, aby móg (mog a) kosztowa i szuka Boga w ka dym dniu, yj c bez ł ł ń ł ł ć ć ż ż ą
kompleksów i zahamowa wzgl dem swojej ony (swego m a, rodziny, braci itp.). ń ę ż ęż
Dzi kuj Ci, Panie, za to, co czynisz dzisiaj w jego (jej) yciu. ę ę ż
Dzi ki Ci sk adamy z ca ego serca, poniewa to Ty nas uzdrawiasz. Ty nas uwalniasz, Ty ę ł ł ż
rozrywasz nasze a cuchy i przywracasz nam wolno . ł ń ść
Dzi ki Ci, Panie, za to, e jeste my wi tyniami Twego Ducha i e te wi tynie nie mog zosta ę ż ś ś ą ż ś ą ą ć
zniszczone, poniewa s one Domem Bo ym. ż ą ż
Dzi ki Ci sk adamy, Panie, za wiar , za mi o , któr w o y e w nasze serca. ę ł ę ł ść ą ł ż ł ś
Jak wielki jeste , Panie! ś
B d b ogos awiony i uwielbiony! ą ź ł ł
b) modlitwa
Wydaje mi si , e najbardziej ze wszystkiego w pos udze modlitwy o uzdrowienie wewn trzne ę ż ł ę
pomaga uprzednie przej cie samemu oso ś bi cie przez tak modlitw . Na pocz tku powinni my prosi ś ą ę ą ś ć
o współczucie dla osoby, nad któr mamy si modli . Jest to bowiem charakterystyczna cecha ą ę ć
mi osierdzia Serca Jezusa. Poniewa Jezus wspó czu ludziom, wiec uzdrawia ich i karmi , gdy byli ł ż ł ł ł ł
g odni. Bez wspó czucia (które oznacza cierpienie razem z dan osob ), nasza modlitwa b dzie tylko ł ł ą ą ę
s owami, które nie wyp ywaj z serca. ł ł ą
Modlitwa o uzdrowienie wewn trzne nie ma jednego, z góry okre lonego schematu, który ę ś
móg by by stosowany za ka dym razem. Trzeba raczej by pos usznym Jezusowi, który sam poucza ł ć ż ć ł
i uzdrawia przez natchnienia Ducha wi tego. Nie znamy wi c adnej szczególnej metody, bo Jezus Ś ę ę ż
takiej metody nie u ywa . Chcieliby my przedstawi jedynie nasze do wiadczenia: opisuj c w jaki ż ł ś ć ś ą
sposób Bóg uczy nas modlitwy za chorych. Oto wi c kilka ró nych dróg, które mog okaza si ł ę ż ą ć ę
pomocne przy za o eniu, e Bóg równie dobrze mo e wskaza inne drogi. ł ż ż ż ć
1) w Imi Jezusa ę
Jezus Chrystus jest jedynym po rednikiem mi dzy Bogiem i lud mi i dlatego nie ma ś ę ź
ż ć adnego innego imienia, w którym ludzie mogliby otrzyma zbawienie (l Tm 2,5 ; Dz 4,12).
Tylko Jezus uzdrawia, uwalnia i zbawia. Wszystko, o co prosimy w Jego Imię
otrzymujemy od Ojca (J 16,23). Modlitwa w Imi Jezusa nie ogranicza si tylko do wezwania ę ę
tego Imienia, ale jest przede wszystkim wezwaniem do zaufania Jezusowi, do s uchania Go, gdy ł
On modli si w nas, a my w Nim. Niektórzy podczas modlitwy o uzdrowie ę nie, a tak eż
o uwolnienie, piewaj i powtarzaj wielokrotnie wi te Imi Jezus. Prawd jest, e Imi to ś ą ą Ś ę ę ą ż ę
zawiera wi to i moc, poniewa oznacza ono  Bóg zbawia , a przecie dobrze wiemy, ś ę ść ż ż
że S owo Boga zawsze dokonuje tego, o czym mówi. ł
To w a nie w Imi Jezusa chorzy otrzymuj uzdrowienie (Mt 7,22; Dz 4,30). ł ś ę ą
2) przez Krew Baranka
B agamy o to, aby moc drogocennej Krwi Jezusa, Baranka Bo ego, który g adzi grzechy ł ż ł
świata, uwolni a nas od mocy ciemno ci. Wzywa ł ś my wi t Krew Jezusa, poniewa niekiedy Ś ę ą ż
zranienie uczu , obsesje, mania prze ladowcza, czy te nawet choroba psychiczna zawieraj ć ś ż ą
w sobie element grzechu. Dlatego te modlimy si :  Przez drogocenn Krew Jezusa Chrystusa ż ę ą
uwalniam ci od wszel ę kich wi zów i od wszelkiego z a, które przeszkadza ci y pe ni ycia ę ł ż ć ł ą ż
Chrystusa.
List do Efezjan (1,7) potwierdza, e zostali my odkupieni Krwi Chrystusa. ż ś ą
Oto wiadectwo o tym, co przydarzy o si nam w Gwatemali, jak mówi o tym ś ł ę
nast puj cy list, który do nas przyszed : ę ą ł
 W czasie zgromadzenia, podczas modlitwy za chorych, siedzia am bardzo nisko, tak, e nie ł ż
mog am was widzie , a tylko s ysze . W miar jak mówili cie wchodzi am w ten cudowny wiat ł ć ł ć ę ś ł ś
Boga, o którym opowiadali cie, nawet nie zdaj c sobie z tego sprawy. Nagle zacz am ś ą ęł
dostrzega , e zaczyna si dzia co dziwnego. Czu am si , jakby porusza mn wiatr, zacz ć ż ę ć ś ł ę ł ą ął
sp ywa ze mnie pot i odczu am gwa town potrzeb g o nego wielbienia Boga. zy p yn y mi ł ć ł ł ą ę ł ś Ł ł ęł
obficie. Potem nast pi a modlitwa za chorych. Kazali cie nam rozwa a Krzy Pana. ą ł ś ż ć ż
Wyobrazi am go sobie bardzo wyra nie. Wtedy poczu am si , jak bym by a zanurzona w tej ł ź ł ę ł
drogocennej Krwi Chrystusa. W tym momencie zacz am p aka z alu, z powodu moich ęł ł ć ż
grzechów. Wtedy Pan powiedzia mi: «Kocham Ci ! W ka dej chwili, gdy odczuwasz brak ł ę ż
zrozumienia, pociesz ci , poniewa ci kocham»  w tej chwili, kiedy to pisz , tak e p acz . ę ę ż ę ę ż ł ę
Odczu am wtedy ucisk w o dku i w trobie. Pan uzdrawia mój p cherz moczowy oraz cewk , ł ż łą ą ł ę ę
które by y uszkodzo ł ne wskutek porodu. Ca noc sp dzi am na uwielbieniu Pana nie mog c łą ę ł ą
zasn . By o to rok temu i od tego czasu nie odczuwam adnego bólu. Lecz najcudowniejsze ąć ł ż
jest to, e gdy poczu am si zanurzona we Krwi Chrystusa, dokona y si cudowne rzeczy ż ł ę ł ę
w moim yciu duchowym" (Yirginia Dies de Enriquez). ż
3) przez Rany Jezusa
Przez Rany Jezusa zostali my uzdrowieni z naszych ran. On przyj na siebie nasz kar ś ął ą ę
i uzdrowi nas przez swoje biczowanie. S uga Jahwe obarczy si wszystkimi naszymi ł ł ł ę
chorobami i ranami po to, aby my uwolnieni od l ku mogli s u y Mu w wi to ci ś ę ł ż ć ś ę ś
i sprawiedliwo ci po wszystkie dni naszego ycia. ś ż
Dlatego te mamy w zwyczaju modli si w nast puj cy sposób:  Przez Pi wi tych ż ć ę ę ą ęć Ś ę
Ran Jezusa Chrystusa uwalniam ci i przy ę wracam ci wolno dziecka Bo ego, odkupionego ść ż
krwi Jezusa. Panie, uzdrów jego rany i urazy przez Twoje wi te Rany. Uzdrów korze ą Ś ę ń
problemu, który jest powodem smutku, nienawi ci, l ku itp. ś ę
4) modlitwa w j zykach ę
B d si powtarza , ale chcia bym przypomnie tylko, e gdy modlimy si w j zykach, ę ę ę ł ł ć ż ę ę
nasz duch jest ca kowicie dyspozycyjny wobec Pana, który mo e nas u y na swoich drogach ł ż ż ć
zbawienia i uzdrowienia. Modlitwa w j zykach jest cudownym narz dziem zdolnym przenik ę ę nąć
tam, gdzie cz owiek i nauka dotrze nie mog . ł ć ą
Podczas pewnych rekolekcji kap a skich w Lyonie, we Francji, by o obecnych kilku ł ń ł
kap anów otwartych na dar j zyków, ale byli te i tacy, którzy przeciwstawiali si temu darowi, ł ę ż ę
a nawet bardzo z niego kpili. Najwi cej kpi z niego misjonarz, który uczy j zyka arabskiego ę ł ł ę
w Afryce. Na drugi dzie ksi dz ten wsta wobec wszystkich i napisa na tablicy jakie dziwne ń ą ł ł ś
znaki. Nast pnie bardzo wzruszony wyja ni nam: ę ś ł
 Podczas wczorajszej modlitwy w j zykach, ojciec powiedzia w j zy ę ł ę ku arabskim  Bóg
wy wiadcza mi osierdzie . ś ł
Faktycznie Bóg wy wiadcza nam mi osierdzie podczas ka dej modlitwy w j zykach, gdy  nie ś ł ż ę ż
wiemy jak si modli , podczas gdy Duch przychodzi z pomoc naszej s abo ci, przyczyniaj c ę ć ą ł ś ą
si za nami w b aganiach, których nie mo na wyrazi s owami (Rz 8,26). ę ł ż ć ł
5) wstawiennictwo Maryi
Tutaj tak e b dziemy si powtarza , ale trzeba stwierdzi , e Maryja ma swoje miejsce ż ę ę ć ć ż
w czasie modlitwy o uzdrowienie wewn trzne. Miejsce to jest jednym z podstawowych ę
elementów tej modlitwy. Maryja jest osob , która posiada najsilniejszy charyzmat uzdrawiania, ą
poniewa Ona nosi a Jezusa, który jest naszym zbawieniem, ale tak e sta a u stóp krzy a, gdzie ż ł ż ł ż
Baranek Bo y by przebity za nasze grzechy. Wstawiennictwo Maryi jest potwierdzone ż ł
we wszystkich sanktuariach Maryjnych.
C. Choroba ducha i pojednanie
Nasz duch mo e tak e zachorowa , a to jest jeszcze gro niejsze ni rak czy te nerwica. ż ż ć ź ż ż
Pewnego dnia Jezus przyby do sadzawki Bethesda, co oznacza  dom mi osierdzia . Ujrza tam ł ł ł
cz owieka le cego na ó ku i rozkaza mu: ł żą ł ż ł
 Wsta ! We twoje o e i id ! ń ź ł ż ź
Cz owiek ten by chromy od 38 lat. Znalaz on ask u Boga, wsta i zacz i . Pó niej Mistrz go ł ł ł ł ę ł ął ść ź
odszuka i powiedzia mu: ł ł
 Oto zosta e uzdrowiony. Id i nie grzesz ju wi cej, aby co gorszego ci si nie przytrafi o. ł ś ź ż ę ś ę ł
Jezus nie twierdzi , e to grzech sprawi , i by on sparali owany przez 38 lat, ale e grzech by by ł ż ł ż ł ż ż ł
czym gorszym ni 38 lat parali u. W dodatku dzia anie grzechu nie ogranicza si do sprowadzania ś ż ż ł ę
choroby, grzech powoduje mier , która jest jego nieuchronn konsek ś ć ą wencj . wi ty Pawe twierdzi, ą Ś ę ł
że zap at za grzech jest mier (Rz 6,23). Grzech sprowadza mier , poniewa pozbawia on ycia ł ą ś ć ś ć ż ż
Bo ego albo inaczej mówi c Boga, który jest yciem. ż ą Ż
 Opu cili Mnie, ród o ywej wody, eby wykopa sobie cysterny, cysterny pop kane, które nie ś ź ł ż ż ć ę
utrzymuj wody (Jr 2,13). W swojej podstawie grzech jest brakiem wiary w Boga, spowodo ą wanym
nadmiernym zaufaniem do siebie samego. Bardziej wierzymy sobie (naszym bogactwom, inteligencji,
ubezpieczeniom itp.) ni Bogu. ż
Zakazanym owocem w raju by o takie usposobienie cz owieka, e pok ada on ufno w swoje ł ł ż ł ł ść
w asne metody i rodki dla osi gni cia celu, którego nawet sam sobie nie wyznaczy , ale celu ł ś ą ę ł
proponowanego przez Boga. Grzech bardziej rani cz owieka ni Boga ( kto Mnie nie znajdzie, dusz ł ż ę
sw rani, mier kocha ka dy, kto Mnie si wyrzeka , Prz 8,36):  Czy Mnie obra aj , czy raczej siebie ą ś ć ż ę ż ą
samych, na w asn ha b ? (Jr 7,19). Bóg kocha nas tak bardzo, e widz c jak krzywd wyrz dza nam ł ą ń ę ż ą ą ę ą
grzech, zabrania nam go pope nia , nie chc c, aby my stali si jego niewolnikami. ł ć ą ś ę
Pe ne uzdrowienie polega na uwolnieniu nas spod prawa grzechu, które ka e nam czyni z o, ł ż ć ł
którego nie chcemy i przeszkadza czyni dobro, którego pragniemy. Bóg nie tylko przeba ć cza nam
grzechy, ale tak e umacnia nas, aby my ich nie pope nili. Miedzy innymi przemienia nasze serca, ż ś ł
aby my chcieli i czynili to, co nam nakazuje. Przykazania te nie s czym zewn trznym, lecz s ś ą ś ę ą
wewn trznym nakazem, który wyp ywa jako wymaganie ca ego nasze ę ł ł go jestestwa, które zosta oł
przemienione przez Ducha wi tego. Nikt nie jest w wi kszym stopniu cz owiekiem ni ten, kto zosta Ś ę ę ł ż ł
uwolniony z niewoli grzechu.
Bóg jest Bogiem przebaczenia (Ne 9,17), który odpuszcza grzechy zawsze oraz na zawsze.
Ze Swojej strony ju nam odpu ci wszystkie nasze grzechy. Drogocenna Krew Chrystusa ż ś ł
Ukrzy owanego jest lekarstwem, które leczy nas ze wszystkich naszych grzechów:  Który Bóg ż ż
podobny Tobie, co oddalasz nieprawo , odpuszczasz wyst pek? (Mi 7,18). ść ę
Bóg nie zachowuje Swego gniewu na zawsze, gdy jest Bogiem rado ci i mi o ci. Oddala od nas ż ś ł ś
grzechy a do g biny morskiej. Z naszej strony potrzeba, aby my przyj li t uzdrawiaj c ask ż łę ś ę ę ą ą ł ę
poprzez wiar i pojednanie. Dzi ki wierze otrzymujemy zas ugi Chrys ę ę ł tusa wys u one na krzy u. ł ż ż
Poprzez nawrócenie wprowadzamy w rzeczywisto naszego ycia owoce Jego odkupienia. Wystarczy ść ż
tylko wyzna wobec Jego wielkiego mi osierdzia, e jeste my grzeszni i nasze grzechy s odpuszczone: ć ł ż ś ą
 Je li my wyznajemy nasze grzechy, Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpu ci je nam i oczy ci nas ś ś ł ś
z wielkiej nieprawo ci (l J 1,9). ś
W tej dziedzinie Sakrament Pojednania odgrywa wa n rol , gdy jest to sakrament spotkania ż ą ę ż
rado ci, sakrament powrotu syna marnotrawnego do domu mi osiernego Ojca, który nak ada nowe buty ś ł ł
(symbol godno ci), nowe szaty (symbol nowego ycia) i zabija ciel , organizuj c wi to, gdy syn, ś ż ę ą ś ę ż
który by umar y, o y ( k 15,11-24). ł ł ż ł Ł
Jezus wys a aposto ów, aby wskrzesili umar ych (Mt 10,, a nie ma nikogo, kto by by bardziej ł ł ł ł ł
umar y ni ten, kto utraci ycie Bo e przez grzech. ł ż ł Ż ż
Mimo to, wielu jeszcze nie pojmuje tego pi knego sakramentu i odczuwa obaw wyszukuj c ę ę ą
tysi c powodów, aby si tylko nie spowiada . ą ę ć
Spotka em raz pewnego ksi dza, który pracowa w ma ym mias ł ę ł ł teczku, w okolicach bieguna
pó nocnego. Aby uda si do najbli szej miejscowo ci, musia korzysta z awionetki, gdy nie by o tam ł ć ę ż ś ł ć ż ł
drogi. Dlatego te nie opuszcza swego miejsca zamieszkania, aby spotka innego kap ana. Mówi on ż ł ć ł ł
w ten sposób:
 Ja nie spowiadam si ju , bo podró samolotem kosztowa aby mnie zbyt drogo, aby wyspowiada ę ż ż ł ć
si z grzechów powszednich... Gdybym za pope ni grzech miertelny, ba bym si wsi do tej starej ę ś ł ł ś ł ę ąść
maszyny, aby wzbi si w powietrze... ć ę
Pewnego dnia wraca em do swojej miejscowo ci i nie zdaj c sobie z tego sprawy, ł ś ą
przekroczy em dozwolon pr dko . Zatrzyma mnie policjant, jad cy na motocyklu. Stan em, podczas ł ą ę ść ł ą ął
gdy policjant zbli y si do mnie z pistoletem w r ku. Z w ciek o ci , poniewa goni mnie od 10 ż ł ę ę ś ł ś ą ż ł
minut, zapyta , przegl daj c moje dokumenty: ł ą ą
 A wi c ksi dz jest tym s awnym ojcem Tardif? ę ą ł
 Tak  odpowiedzia em  czy pragnie si pan wyspowiada ? ł ę ć
Policjant przerazi si i natychmiast odda mi dokumenty mówi c, e si spieszy... i odszed ze swoim ł ę ł ą ż ę ł
pistoletem, poniewa ba si spowiedzi. Z powodu tego strachu nie by o ani mandatu za prze ż ł ę ł kroczenie
pr dko ci, ani spowiedzi. ę ś
Boimy si Sakramentu Pojednania, poniewa nie rozumiemy, e jest to sakrament mi o ci. ę ż ż ł ś
Ilekro prosimy Pana o przebaczenie, jaki by nie by nasz grzech, Pan nam przebacza. On nigdy nie ć ł
gorszy si naszymi grzechami. Oczekuje On od nas, e uznamy nasze grzechy i nie b dziemy ich ę ż ę
minimalizowa ani usprawiedliwia si . Jest tylko jeden grzech, którego Bóg nie mo e nam przebaczy , ć ć ę ż ć
o którego wybaczenie nie prosimy i do którego nawet si nie przyznajemy  jest to grzech ę
usprawiedliwiania samych siebie.
Kap an jest s ug przebaczenia Bo ego. Nie jest on s dzi ani katem  to przez niego ł ł ą ż ę ą
przep ywa Mi osierdzie Bo e. Nie ma zaj cia bardziej mudnego, a zarazem bardziej potrzebnego, ni ł ł ż ę ż ż
przyjmowanie grzesznika ub oconego przez grzech i umieszczenie go przed bram raju. Kap an jest ł ą ł
jedyn osob we wspólnocie parafialnej, która mo e odpuszcza grzechy i sprawowa Eucharysti . Nikt ą ą ż ć ć ę
nie mo e go zast pi . Za ka dym razem, gdy kap an spowiada, jest to jakby g os Boga, który w Imi ż ą ć ż ł ł ę
Pana obwieszcza:  Odpuszczam ci twoje grzechy . Mówi on to w imieniu Boga.
Podobnie jak Eucharystia jest uprzywilejowanym miejscem otrzymania uzdrowienia fizycznego,
podobnie Sakrament Pojednania jest najlepszym momentem na modlitw o uzdrowienie wewn trzne. ę ę
Pewien ksi dz mówi mi z wielkim przekonaniem: ą ł
 Nie mog modli si d ugo za ka d osob oddzielnie, poniewa w ten sposób nie mia bym czasu na ę ć ę ł ż ą ę ż ł
prac ... Odpowiedzia em na to: ę ł
 Jak masz inn prac , ni uwalnianie uci nionych przez pos ug pojednania? ą ą ę ż ś ł ę
My la on, e malowanie salki parafialnej by o w a ciwym dla niego zaj ciem, któremu po wi ca ten ś ł ż ł ł ś ę ś ę ł
czas, w którym nikt nie móg go zast pi . S jeszcze inni, którzy wol liczy pieni dze ze sk adki, ni ł ą ć ą ą ć ą ł ż
wyj na spotkanie cudów, których Bóg dokonuje w ludziach, ni uwalnia ludzi z kajdan niewoli. ść ż ć
D. Powrót do zdrowia
We wszystkich tych przypadkach, które omawiali my, etap rekon ś walescencji ma wielkie
znaczenie, gdy od niego zale y ca e uzdrowie ż ż ł nie tak fizyczne jak i duchowe. Gdy Bóg dzia ał
w niespodziewany sposób czyni c cuda, osoba, która tego do wiadcza potrzebuje pew ą ś nego etapu
powrotu do zdrowia, aby nie nast pi nawrót choroby. Oto kilka aspektów tej rekonwalescencji: ą ł
a) życie sakramentalne
Osoba, która zosta a uzdrowiona przez Pana, potrzebuje w szcze ł gólny sposób wzmacniaj cego ą
po ywienia, które Bóg ofiaruje poprzez sakramenty. Mówimy o yciu sakramentalnym, poniewa jest ż ż ż
to rzeczywi cie ycie  ycie, które objawia si w a nie w ten sposób. Nie mo na tego pomin , je li ś ż ż ę ł ś ż ąć ś
pragnie si ca kowitego uzdrowienia. ę ł
b) modlitwa
Jest ona bezpo rednim kontaktem ze ród em wi to ci. Kontakt z Bogiem jest jeszcze wa niejszy ś Ź ł Ś ę ś ż
ni krew dla chorego. Je li zerwiemy ten kontakt, ryzykujemy utrat czego znaczenie cenniejszego ni ż ś ę ś ż
zdrowie fizyczne czy zdrowie naszego wn trza. Modlitwa jest komuni mi o ci. ę ą ł ś
c) czytanie S owa Bo ego ł ż
S owo Bo e oczyszcza (J 15,3) i uzdrawia:  Nie zio a ich uzdrowi y ani ok ady, lecz S owo Twoje, ł ż ł ł ł ł
Panie, co wszystko uzdrawia (Mdr 16,12). Pismo wi te czytane z wiar i w czasie modlitwy jest Ś ę ą
najskuteczniejszym rodkiem, poniewa jest ono S owem ycia wiecznego (J 6, 69). ś ż ł Ż
d) wspólnota
Niekiedy mo na utraci owoc uzdrowienia wewn trznego z tego powodu, e nie jest si w czonym ż ć ę ż ę łą
lub zintegrowanym ze wspólnot . Je li mo emy powiedzie , e Bóg chce, aby wszystkie cz onki cia a ą ś ż ć ż ł ł
Jego Syna by y zdrowe, to tym bardziej mo emy powiedzie to o Jego Ciele jako o ca o ci. Ca kowite ł ż ć ł ś ł
uzdrowienie nast puje w miar jak prze ywa ę ę ż my tajemnic bycia cia em Chrystusa. ę ł
e) s u ba ł ż
Wszyscy poszukujemy szcz cia  dlatego te mi dzy innymi chcemy by uzdrowieni. Jednak ęś ż ę ć
prawdziwe i ca kowite uzdrowienie znajdujemy w b ogos awie stwach, które wypowiedzia Chrystus. ł ł ł ń ł
Jezus da nam z ot regu , aby my byli szcz liwymi:  wi cej szcz cia jest w dawaniu ni w ł ł ą łę ś ęś ę ęś ż
braniu (Dz 20,31).
W miar jak b dziemy wychodzi poza samych siebie, aby dawa si innym, osi gniemy ę ę ć ć ę ą
doskona e uzdrowienie.

Odp: Uzdrowienia z Imprimatur 8 lata, 7 mies. temu #3889

  • frater
  • ( Admin )
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 1469
  • Oklaski: 8
ROZDZIA VI Ł
Uwolnienie
Kiedy Jezus uwolni Mari Magdalen z siedmiu demonów, prze ł ę ę sz a ona jeszcze d ug drog ł ł ą ę
powrotu do ca kowitego zdrowia. Gdy ł by my uwa nie zanalizowali jej drog , dostrzegliby my, ś ż ę ś
że przesz a ona przez te pi punktów, które w a nie wymienili my. ł ęć ł ś ś
Istnieje dziedzina równie delikatna, co prawdziwa, któr jest dzia anie demonów w wiecie ą ł ś
i w ludziach. Jezus mówi na ten temat bardzo cz sto  odnajdujemy Go zanurzonego w walk przeciw ę ę
szatanowi i mocom ciemno ci, które dominuj nad wiatem. Dodat ś ą ś kowo jednym z dowodów, jakie
przedstawia Jezus dla udowodnienia Swej mesja skiej misji jest wyp dzenie demonów:  Je li ja palcem ń ę ś
Bo ym wyp dzam z e duchy, to znaczy e przysz o do was Królestwo Bo e ( k 11,20; Mt 8,16; k ż ę ł ż ł ż Ł Ł
7,21). Jezus zwyci y przez swoj mier ksi cia ciemno ci i przez swoje zmartwychwstanie przeniós ęż ł ą ś ć ę ś ł
nas do królestwa Swojej mi o ci. Piotr (Dz 10,38) streszcza dzie o mesja skie Jezusa w czterech ł ś ł ń
punktach:
 namaszczony Duchem wi tym i moc Ś ę ą
 czyni dobrze ł
 uzdrawiał
 uwalnia wszystkich, którzy byli pod w adz diab a. ł ł ą ł
Na tej syntezie powinni my oprze pos ug uwalniania. Nie jest to pos uga oddzielona, lecz ś ć ł ę ł
zintegrowana z ca ym kontekstem ewan ł gelizacji. W ko cu to przecie ludzie otrzymuj namaszczenie ń ż ą
od Ducha wi tego, który dokonuje uwolnienia w Imi Jezusa. Nie chodzi tylko o wyrzucenie z ych Ś ę ę ł
duchów, ale tak e o to, aby czyni dobro, jak najwi cej dobra, pozwoli , aby moc zbawienia dzia a a ż ć ę ć ł ł
w osobach i we wspólnocie.
Aposto owie tak e byli wys ani, aby g osi Ewangeli i wyp dzi z e duchy (Mt 10,7- ł ż ł ł ć ę ę ć ł
i powrócili z rado ci mówi c:  Panie, przez wzgl d na Twoje imi , nawet z e duchy nam si ś ą ą ą ę ł ę
poddaj  ( k 10,17). Mimo tego istniej ludzie, którzy my l , e wyci ganie z tych tekstów wniosków ą Ł ą ś ą ż ą
o istnieniu szatana i jego dzia aniu nale y traktowa jako fundamentalizm lub nawrót do idei ł ż ć
średniowiecznych.
Nie jestem szczególnie zainteresowany tym, aby wiat pozna szatana, ale aby pozna i ukocha ś ł ł ł
Jezusa. Szatan jest wielkim przeciwnikiem Boga, który stawia przeszkody naszemu spotkaniu z Panem.
Je li b dziemy nie wiadomi, jakimi metodami on dzia a i jakich k amstw ma zwyczaj u ywa , ś ę ś ł ł ż ć
b dziemy bezbronni wobec jego ataków. Papie Pawe VI w s ynnym przemówieniu z dnia 15.XI.1972 ę ż ł ł
roku powiedzia :ł
 Jednym z najwa niejszych zada Ko cio a na dzi jest podjecie rodków obrony przeciwko temu z u, ż ń ś ł ś ś ł
któremu na imi szatan. Z o bowiem nie jest tylko pewnym brakiem, niedomaganiem. Faktem jest, ę ł
że z o to ywy, duchowy byt, który jest przewrotny sam w sobie i czyni przewrotno . Zaprzeczy temu ł ż ść ć
oznacza oby przeciwstawi si zarów ł ć ę no Bibli, jak i nauce Ko cio a . ś ł
Trzeba tutaj doda , e Nasz Ojciec w niebie dokonuje tego, o co prosimy w modlitwie:  wybaw ć ż
nas od z ego  a nie tylko od  z a  jak si powszechnie t umaczy (Mt 6,13). Wielkie zwyci stwo ł ł ę ł ę
szatana, jak uczy ojciec Salwador Carillo, doktor teologii, polega na tym, e ju w niego nie wierzymy, ż ż
pozwalaj c mu w ten sposób dzia a z ca swobod . ą ł ć łą ą
Biblia ma o mówi na temat szatana. W Starym Testamencie prawie si on nie pojawia wcale. Po ł ę
pojawieniu si Jezusa jego wp yw na rzeczywisto si zmniejsza. W Ewangeliach, wobec zbawczej ę ł ść ę
obecno ci Jezusa Chrystusa, o ywia si jego dzia alno i ujawnia jego obecno . Có wi c dziwnego, ś ż ę ł ść ść ż ę
ż ż e w tej chwili, gdy prze ywamy pe ne mocy objawienie Chrystusa, moce z a przeciwstawiaj si temu ł ł ą ę
gwałtownie, podobnie jak mia o to miejsce w czasie publicznej dzia alno ci Jezusa? ł ł ś
Trzeba podkre li mocno fakt, e dzia anie demonów nie mo e znajdowa si w centrum naszej ś ć ż ł ż ć ę
uwagi. Jest ono symptomem, znakiem, e Jezus aktualnie z moc dzia a w ród nas. Przyszed On po to, ż ą ł ś ł
aby nas uwolni od ksi cia tego wiata i wygra bitw na krzy u. Szatan zosta pokonany, ć ę ś ł ę ż ł
co doprowadza go do w ciek o ci, gdy cz sto jest zwi zany. Jezus ju zmia d y g ow ś ł ś ż ę ą ż ż ż ł ł ę
nieprzyjacielowi (Rdz 3,15). Zdarza si , e niektórzy og aszaj moc szatana, nawet przesadzaj c, ę ż ł ą ą
przypisuj c mu wszelkie z o, najprostsz trudno czy te ka d chorob . Widz diab a wsz dzie i chc ą ł ą ść ż ż ą ę ą ł ę ą
egzorcyzmowa nawet katar, który im si przytrafia. Jest to druga skrajno , która wynika z ć ę ść przeoczenia
faktu, e wrogami duszy s tak e cia o i wiat. Szatan jest zadowolony w dwóch przypadkach: zarówno ż ą ż ł ś
gdy zapominamy o nim jak i gdy przypisujemy mu zbyt wielk role. Jego dzia anie odbywa si w trzech ą ł ę
postaciach: dr czenie, prze ladowanie, które to zdarzaj si najcz ciej, oraz op tanie, które rzadko ma ę ś ą ę ęś ę
miejsce.
A. Dr czenie ę
Polega ono na oddzia ywaniu szatana na cia o lub przedmioty. Na przyk ad: ha asy w nocy, ł ł ł ł
poruszaj ce si przedmioty, wiat a, które same si gasz , g osy, niektóre dziwne choroby, które nie ą ę ś ł ę ą ł
znajduj wyja nienia medycznego. S to dzia ania zewn trzne. ą ś ą ł ę
Biskup z Karaibów wys a do mnie swoj kuzynk , która cierpia a na bardzo dziwn chorob . ł ł ą ę ł ą ę
Modlili my si za ni i Pan j uzdrowi . Nast pnie prosi a mnie, abym poszed do jej domu, gdy dziej ś ę ą ą ł ę ł ł ż ą
si tam dziwne rzeczy. Powiedzia em, e nie chc tego robi , gdy jej biskup mo e przyj i po wi ci ę ł ż ę ć ż ż ść ś ę ć
mieszkanie. Wtedy problem znikn . Wszystko by o takie proste, poniewa dla Jezusa wszystko jest ął ł ż
proste. My ze swej strony dokonujemy rozróżnienia na problemy proste i skomplikowane, gdy
tymczasem dla Jezusa wszystkie problemy s prostymi  inaczej przecie nie by by On Panem. ą ż ł
Pami tam jeszcze inny ciekawy przypadek. Pewien m czyzna imieniem Julio Nunez, który ę ęż
móg si porusza jedynie na czworakach, zosta uzdrowiony przez Pana w czasie zgromadzenia ł ę ć ł
modlitewnego. Jego uzdrowienie by o tak niezwyk e, e wiadczy o nim wsz dzie. Pewna kobieta ł ł ż ś ł ę
spotka a go i zapyta a: ł ł
 Czy to nie pan by sparali owany? ł ż
 Tak, to ja, ale Pan mnie wyprostowa ! ł
Nawet zapraszali my go wielokrotnie, aby na ró nych rekolekcjach sk ada wiadectwo swego ś ż ł ł ś
uzdrowienia.
Rok pó niej proboszcz z pewnej miejscowo ci poprosi mnie, abym g osi tam rekolekcje ź ś ł ł ł
charyzmatyczne. Zaprosi em wiec Julio Nunez my l c, e jego wiadectwo b dzie najmocniejsze jako ł ś ą ż ś ę
cz onka tej spo eczno ci. Gdy przyby em i dopytywa em si o niego, pewna kobieta zbli y a si ł ł ś ł ł ę ż ł ę
i powiedzia a smutno: ł
 Ojcze, Julio wróci do dawnego stanu. Niestety, mo e porusza si tak jak dawniej, tylko na ł ż ć ę
czworakach.
 Od dawna?
 Od pi ciu dni. ę
Pojecha em do niego na koniu. Zacz li my si modli prosz c o uzdrowienie. Powiedzia em:  Panie, ł ę ś ę ć ą ł
czy nie uczynisz nam tego w tej parafii? Co wtedy pomy l sobie ludzie? Pan jednak nie uzdrawia ż ś ą ł
go. Pomodlili my si w j zykach i wtedy przysz o na my l wyra ne s owo  duch choroby . ś ę ę ł ś ź ł
Powiedzia em wi c w Imi Jezusa:  Duchu choroby, rozkazuj ci w Imi Jezusa uni y si przed Jego ł ę ę ę ę ż ć ę
stopami, aby On tobie rozkaza , co masz robi i zabraniam ci ponownie atakowa t osob , która jest ł ć ć ę ę
Dzieckiem Boga i nic swojego w niej nie masz.
Julio poczu dr enie i po prostu wsta i zacz normalnie chodzi . Szatan prze ladowa go po to, aby nie ł ż ł ął ć ś ł
móg z o y wiadectwa swego uzdrowienia. Bóg mimo to by jeszcze bardziej przemy lny i ponownie ł ł ż ć ś ł ś
uzdrowi Julio. W konsekwencji z o y on podwójne wiadectwo uzdrowienia oraz uwolnienia z ucisku. ł ł ż ł ś
W czasie modlitwy w j zykach Pan przychodzi z pomoc naszej s abo ci i tym razem przyszed ę ą ł ś ł
daj c charyzmatyczne rozeznanie, co dolega o Julio. Cierpia z powodu ducha choroby. Mo e wyda si ą ł ł ż ć ę
to dziwne tym, którzy nie czytali Ewangelii, ale jest w niej opisany podobny przypadek:  By a tam ł
kobieta, która od osiemnastu lat mia a ducha niemocy, by a pochylona i w aden sposób nie mog a si ł ł ż ł ę
wyprostowa  ( k 13,11). Jezus dokona jej wyzwolenia, gdy powie ć Ł ł dzia :  Niewiasto, jeste wolna od ł ś
swej niemocy! . W innym fragmencie Pisma wi tego odnajdujemy wzmianki, e ludzie Ś ę ż
przyprowadzali aposto om chorych i dr czonych przez z e duchy (Dz 5,16). ł ę ł
B. Prze ladowanie ś
Prze ladowaniem nazywamy wp yw lub dzia anie nieprzyjaciela w stosunku do ducha ś ł ł
poszczególnych osób. Dr czenie ujawnia si na p aszczy nie zewn trznej, za prze ladowanie dotyczy ę ę ł ź ę ś ś
p aszczyzny wewn trznej. ł ę
S ludzie gn bieni przez niesamowite obsesje natury seksualnej, manie samobójcze, my li ą ę ś
blu niercze, masochistyczne, nienawi lub przez ducha, który wmawia, e dana osoba jest niegodna ź ść ż
przebaczenia Bo ego itp. W takich przypadkach przyczyna le y nie tylko w sferze psychologicznej ż ż
lub fizjologicznej, lecz cz owiek taki jest dr czony przez obsesj , która zniewala go i odbiera si ł ę ę łę
do zwyci stwa. Prze ę ś ż ć ladowanie podobne jest do pokusy, z tym, e zamiast przemija jest nieustanne,
a oprócz tego posiada ono si i intensywno niemo liw do pokonania ludzkimi sposobami. łę ść ż ą
Pewnego dnia w Meksyku przyprowadzono do mnie pewn kobie ą t , która od wielu lat cierpia a ę ł
na dziwne dolegliwo ci. Modlili my si za ni i poprosili my, aby odmówi a z nami Ojcze Nasz, lecz ś ś ę ą ś ł
ona nie mog a wymówi s ów  i odpu nam nasze winy, jako i my odpusz ł ć ł ść czamy naszym
winowajcom . Mia a ona bowiem wielki uraz do pewnego cz owieka, który wykorzysta demony, ł ł ł
aby m ci si na niej, wp ywaj c w swoisty sposób. Od tego czasu zacz a bardzo cierpie , a zarazem ś ć ę ł ą ęł ć
nienawidzi tego cz owieka. Nie by a to zwyk a niech , ale wprost zniewolenie. Modlili my si o jej ć ł ł ł ęć ś ę
uwolnienie, ale bez rezultatu. Wtedy przypomnia em sobie tego m odzie ca, którego uczniowie ł ł ń
nie mogli uwolni , dlatego te przyprowadzili go do Jezusa. Zbli yli my si do Naj wi tszego ć ż ż ś ę ś ę
Sakramentu i prosili my, aby Jezus uwolni j przez Swoj Najdro sz Krew. Jezus natychmiast uwolni ś ł ą ą ż ą ł
j od ducha czarów i zniewolenia nienawi ci . Po raz pierwszy od d u szego czasu mog a wymówi ą ś ą ł ż ł ć
modlitw Ojcze Nasz. ę
W Republice Dominikany y pewien m czyzna z on i dwoj ż ł ęż ż ą giem dzieci. Jemu jednak nie
udawa o si porzuci prostytucji. By o to jakby silniejsze pragnienie, nad którym nie móg zapanowa . ł ę ć ł ł ć
Usi owa ł li my to czyni , ale bez rezultatu. W zwi zku z tym zorganizowali my modlitw o uwolnienie ś ć ą ś ę
dla niego, ale tak e bez skutku. Zosta uwol ż ł niony dopiero wtedy, gdy zrozumieli my, e by to duch ś ż ł
nieczysty, którego nale a o wyrzuci . Pan uwolni go moc Swojej Ewangelii. ż ł ć ł ą
W Quebec y a siostra zakonna, która w momencie komunii mia a zawsze jaki blu nierczy ż ł ł ś ź
obraz w umy le. Bardzo cierpia a i p aka a z tego powodu. Mówi a o tym swojemu spowiednikowi, ś ł ł ł ł
który poleci jej w tej sprawie modli si do Maryi. Ani modlitwy, ani posty nie przynosi y skutku. ł ć ę ł
Pewnego dnia pewien ksi dz z odnowy charyz ą matycznej przyszed do jej zgromadzenia i pomodli si , ł ł ę
aby zosta a uwolniona od tego ducha blu nierstwa. Dzi ki tej modlitwie wszystkie te objawy ust pi y. ł ź ę ą ł
W Nowym Testamencie wyst puj ró ne rodzaje duchów, które nale y zna : ę ą ż ż ć
 duch nieczysty lub nieczysto ci wyst puj najcz ciej (Mt 12,43; Mk 1,23.26.27; 3,11; 5,2.8.13; ś ę ą ęś
7,25; k 4,33-36; 6,18; 8,29; 9,25-42; 11,24) Ł
 duch niemy (Mk 9,17)
 duch niemy i g uchy (Mk 9,25b) ł
 duch duchy ( k 7,21; Dz 19,12) Ł
 duchy z o liwe ( k 8,2) ł ś Ł
 duch wró cy (Dz 16,16) żą
 duch z a (Ef 6,12) ł
 duchy zwodnicze (l Tm 4,1).
a) Modlitwa uwolnienia
Pos uga uzdrawiania dokonuje si w Imi Jezusa Chrystusa i Jego moc . To w Jego Imi ł ę ę ą ę
prosimy Ojca i stawiamy opór atakom wroga. To Jego moc uwalniamy od ucisku i prze ladowania. ą ś
Uwolnienie ma dwa aspekty:
 modlitwa do Ojca w Imi Jezusa, aby uwolni dan osob od wszystkiego, co zniewala. Ten aspekt ę ł ą ę
jest jasny i nie wymaga wyja nienia; ś
 rozkazywanie moc Chrystusa, który powiedzia  W Imi moje z e duchy wyp dza ą ł ę ł ę ć
b d  (Mk ę ą 16,17). Nie chodzi tutaj o pro b , ale wyra ny rozkaz, aby z y duch pozostawi cz owieka ś ę ź ł ł ł
wolnego i w spokoju. W adz t sprawuje si w Imi Jezusa. Najprostsz i skuteczn modlitw podaje ł ę ę ę ę ą ą ę
św Pawe :  W Imi Jezusa rozkazuj ci wyj z niej! (Dz 16,18). ł ę ę ść
Niektórzy wyp dzaj demony, ale pozwalaj im wraca zapomina ę ą ą ć j c o s owach Ewangelii:  Z y ą ł ł
duch wraca i przyprowadza ze sob siedem innych, jeszcze gorszych ni on sam (Mt 12,43-45). Trzeba ą ż
mu rozkaza  Zabraniam ci wraca ! (Mk 1,25). ć ć
Aby modli si w ten sposób trzeba najpierw prosi o ochron Pana. Podobnie jak w noc ć ę ć ę
paschaln domy Hebrajczyków chroni a przed anio em zag ady krew baranka paschalnego, tak te krew ą ł ł ł ż
Baranka Bo ego os ania nas, chroni od wszelkiego wp ywu z a. ż ł ł ł
Zazwyczaj modl si w ten sposób:  Wzywam nade mn i nad obecnymi tutaj Krew Baranka ę ę ą
Bo ego, który g adzi grzechy wiata, aby nas chroni a od wszelkiego wp ywu Z ego . ż ł ś ł ł ł
Przypominam sobie jedn z pierwszych modlitw o uwolnienie, podczas której pope nili my ą ł ś
kilka b dów, a która to modlitwa nauczy a nas bardzo wiele: nie poprosili my wcze niej o ochron , łę ł ś ś ę
modlili my si o uwolnienie jednej osoby w grupie, która liczy a ponad trzydzie ci osób. Modlili my ś ę ł ś ś
si i rozkazywali my duchowi opu ci t osob . Osoba ta zosta a uwolniona, ale natychmiast kto inny ę ś ś ć ę ę ł ś
zaczyna mie podobne objawy jak osoba uwalniana. Modlili my si i nad tym drugim cz owiekiem, ł ć ś ę ł
ale problem przesun si znów na kogo innego. Dzi ki temu wydarzeniu, e nie poprosili my ął ę ś ę ż ś
o ochron dla nas, nauczyli my si na ca e ycie kilku wa nych rzeczy: ę ś ę ł ż ż
 Nie wystarczy rozkazywa odej ziemi duchowi, ale trzeba za ć ść broni mu wraca (Mk 9,25) i odes a ć ć ł ć
go do stóp krzy a, aby Chrystus dysponowa nim. ż ł
 Modlitwa powinna odbywa si w zmniejszonej grupie, bez udzia u ciekawskich oraz dzieci. ć ę ł
 Grupa musi si sk ada z osób dojrza ych i roztropnych, które nie doszukuj si wsz dzie diab a, ę ł ć ł ą ę ę ł
lecz potrafi rozpozna jego wp yw i obecno . ą ć ł ść
 Otrzymujemy w adz w Imieniu Jezusa i sprawujemy j przez moc Jego Naj wi tszej Krwi i Jego ł ę ą ś ę
Chwalebnych Ran.
Jeszcze jeden aspekt bardzo wa ny: nie wystarczy rozproszy ciemno ci, trzeba jeszcze zapali ż ć ś ć
lamp Chrystusa. Gdy g osimy Ewan ę ł geli , w sposób autentyczny nios c wiat o Chrystusa innym, ę ą ś ł
unikamy w ten sposób wielu przypadków uwolnie z tego powodu, e Chrystus jest mocniejszy, ń ż
wyp dza On s abszego ( k 11,22). wiat o rozprasza ciemno ci (J 1,5). ę ł Ł Ś ł ś
Skuteczne uwolnienie nie mo e si dokona poza kontekstem ca ej Ewangelii. Uwalnia od z ych ż ę ć ł ć ł
duchów dla samego uwalniania nie ma adnego sensu. Zreszt Jezus nie pos a swoich uczniów, ż ą ł ł
aby wyp dzali z e duchy, ale by g osili Dobr Nowin . Wyp dzanie demonów jest konsekwencj ę ł ł ą ę ę ą
g oszenia Ewangelii (Mt 10,7-. ł
Z zasady odmawiam pro bom o modlitw uwolnienia nad osoba ś ę mi, które nie wesz y w proces ł
nawrócenia.
b) Uwolnienie samego siebie
W przypadku dr czenia lub prze ladowania mo emy stosowa sami wobec siebie modlitw ę ś ż ć ę
o uwolnienie maj c na uwadze to wszyst ą ko, co do tej pory by o powiedziane. Dzi ki wierze i Chrztowi ł ę
św. mamy udzia w zwyci stwie Chrystusa i otrzymujemy od Chrystusa w adz wyp dzania ł ę ł ę ę
wszystkiego, co nas gn bi i niepokoi. Przez moc Chrystusa dana osoba og asza si woln dzi ki Krwi ę ł ę ą ę
Chrystusa. W zale no ci od konkretnego przypadku i rozeznania charyzmatycz ż ś nego mo na zastosowa ż ć
nast puj c modlitw :  Duchu (z o ci, sa ę ą ą ę ł ś mobójstwa, nieczysty, alu, l ku...) rozkazuj ci w Imi ż ę ę ę
Jezusa, aby si oddali ode mnie i odszed do stóp Jezusa, aby On ci rozkaza , co masz czyni . ś ę ł ł ł ć
Zabraniam ci w Imi Jezusa wraca i niepokoi mnie! . ę ć ć
C. Op tanie ę
Jest ono czym bardzo rzadkim i musimy my le o nim jako o ostatniej mo liwo ci ś ś ć ż ś
po wyczerpaniu wszystkich innych. Ma ono wtedy miejsce, gdy kto wiadomie wydaje swoj wol ś ś ą ę
szatanowi sprzedaj c swoj dusz , podpisuj c satanistyczne pakty w asn krwi albo nale c do sekt ą ą ę ą ł ą ą żą
satanistycznych. Zdarza si to równie u osób, które s po wiecone diab u przez swoich rodziców, ę ż ą ś ł
jak to jest w zwyczaju niektórych wró bitów. ż
Tego rodzaju zniewolenie jest tak silne, e dana osoba traci swoj w asn wol i mo liwo ż ą ł ą ę ż ść
wyrwania si z tych a cuchów. Dlatego istnieje w takich przypadkach konieczno dzia ania ę ł ń ść ł
zewn trznego przez egzorcyzmy liturgiczne. ę
Taki formalny egzorcyzm jest stosowany przez biskupa lub oddelegowanego do tych celów
kap ana, aby dokonywa go z moc w ród modlitw i postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 2.64 sekundy